Seksualinės priekabės darbe tebėra rimta problema

Normalu, kad Lietuvoje apie seksualinį priekabiavimą jo aukos vengia kalbėti – vos prabilusios jos iškart užsipuolamos tiek vyrų, tiek moterų, esą pačios kaltos. Bet, pasirodo, ši problema egzistuoja ir labiau civilizuotose šalyse.

Naujausias tyrimas D. Britanijoje, kurio metu buvo apklaustos 3400 moterų, atskleidė stulbinamus seksualinio priekabiavimo mastus – pasirodo net 40 proc. apklaustųjų jaučiasi nuo to nukentėjusios darbe, skelbia „The Daily Mail“.

Vasarą aprangos kodekso taisyklės darbe tampa liberalesnės, tačiau dalis moterų neskuba tuo pasinaudoti ir toliau dėvi uždarus, ilgus ir tamsius drabužius. Ištikimybė stiliui čia niekuo dėta – tiesiog moterys nori išvengti seksualinio savo kolegų vyrų priekabiavimo, tikinama minėtame leidinyje.

Ar jos tikrai turi pagrindo nuogąstauti? Negi šalyje, kur jaunos moterys nuo 20 iki 30 metų jau uždirba vidutiniškai daugiau nei vyrai ir lygios vyrų bei moterų teisės yra savaime suprantamas dalykas, moterys darbe vis dar priverstos dangstytis tarsi musulmoniškos kultūros šalyse, kad apsisaugotų nuo įžeidžių replikų ir grabinėjimo? Deja, taip. Ir tai nėra pavieniai faktai.

Net du trečdaliai apklaustųjų teigė sulaukusios nemalonių replikų ar seksualinio pobūdžio užuominų dėl savo aprangos iš kolegų ar boso. 43 proc. yra patyrusios stresą, kai buvo taip viešai pažemintos prie kitų kolegų.

Dalis priekabiautojų neapsiriboja žodžiais – keturios iš 10 moterų yra pajutusios bendrabarbio ranką ant savo užpakalio ar šlaunies, 27 proc. patyrė bandymus jas pabučiuoti prieš jų valią.

Apklaustosios britės įsitikinusios, kad seksualinis priekabiavimas tėra dalis jų diskrimacijos. 23 proc. moterų mano, kad kai kurie jų kolegos greičiau palypėjo karjeros laiptais vien todėl, kad buvo vyrai, o ketvirtadalis tikino, kad dirbdamos tokį pat darbą, jos uždirba mažiau nei toje pačioje įmonėje besidarbuojantys vyrai.

Neįtikėtina, bet net trečdalis bričių tikina išėjusios iš darbo būtent dėl šių priežasčių – seksualinio priekabiavimo ir lytinės diskriminacijos. Ketvirtadalis teigė dėl to turėjusios sveikatos ir psichologinių problemų.

Nepaisant tokių didelių šios problemos mastų, tik 1 iš 5 moterų kreipėsi dėl šios problemos į bosą ar kitas institucijas. Kodėl? Pasirodo, britės susiduria su tomis pačiomis baimėmis kaip ir lietuvės – daugiau nei pusė jų abejoja, kad apie tai išgirdę žmonės jomis patikės ir jas palaikys, trečdalis nenori sutepti savo vardo tokiais skandalais ir pagarsėti kaip problemų keliančios darbuotojos. Anot jų, šis darbinės biografijos faktas gali sukelti keblumų ieškant darbo. 12 proc. įsitikinusios, kad tai taptų rimta kliūtmni siekiant paaukštinimo.

Todėl moterys pačios gelbėjasi kaip gali. Vienas iš būdų išvengti priekabiavimo – griežtas aprangos stilius. Jį renkasi net 46 proc. moterų. Net karščiausią dieną jos mieliau sutinka prakaituoti su griežto stiliaus kostiumėliu, nei apsivilkus lengvesnę suknelę patirti nuolatinę įtampą dėl nekorektiško savo kolegų elgesio.

Advokatė Rachel Temple, komentuodama šį tyrimą, sakė esanti šokiruota tokios situacijos: „Šimtai tūkstančių moterų kenčia tam tikros rūšies diskriminaciją, bet nedaro nieko, kad spręstų savo problemas. Manytume, kad to būtų galima išvengti, jei moterys galėtų sulaukti teisininko pagalbos tiesiog darbo vietoje.“

Būtent pastarasis komentaras priverčia kiek suklusti – ar tikrai seksualinio priekabiavimo mastai yra tokie rimti? O gal šis tyrimas tėra teisininkų kampanijos dalis, siekiant padidinti jiems skirtų darbo vietų skaičių įmonėse?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis