Žaluma skatina kūrybiškumą ir gerumą

Jei tikėsime tyrimais, vasarą turėtų padaugėti genialių idėjų ir sumažėti nusikalstamumas. Ir tai tik todėl, kad aplink labai padaugėja natūralios žalumos.


Apie tai, kad žalia spalva ramina ir gydo, kalbama jau seniai. Tai patvrtino ir daugybė tyrimų, rodančių, kad tie ligoniai, kurių palatos langai atsiveria į žaliuojančią erdvę, pasveiksta greičiau nei tie, kurie pro langus mato betono sieną.


Tačiau žaluma turi ir keletą galbūt mums negirdėtų savybių. Viena iš jų – žali augalai skatina kūrybiškumą. Japonų psichologai Seiji Shibata ir Naoto Suzuki surengė kelis eksperimentus. Jie stebėjo, kaip keičiasi žmonių kūrybiškumas, biuruose prieš jų akis pastačius vazoninį augalą arba žurnalų stovą. Paaiškėjo, kad matydami žalumą žmonės dirba našiau – jie sugalvodavo iki 15 proc. daugiau naujų idėjų. Kito eksperimento metu pastebėta, kad vaikai žaliuose kiemuose žaidžia kūrybiškesnius žaidimus nei ten, kur žalumos nėra.


Dar įtaigesnis buvo eksperimentas, kurį atliko Andrew Elliotas iš Ročesterio universiteto. Dviem grupėms žmonių buvo duotos brošiūros su standartinėmis anagramomis, o kiekvieno puslapio kampe buvo raudonai arba žaliai užrašytas numeris, kurį kaskart reikėjo sutikrinti. Tie žmonės, kurių numeriai buvo užrašyti raudonai, išsprendė vos trečdalį anagarmų, lyginant su tais, kurie gavo žaliąjį variantą.


Žaluma mažina agresiją. Čikagoje buvo lyginamas nusikalstamumas keliuose kvartaluose. Tyrėjai tikina, kad visuose kvartaluose gyveno panašaus socialinio sluoksnio žmonės. Skirtumas buvo tik tas, kad vieni jų buvo labai apželdinti, o kiti – ne. Tyrimo rezultatai buvo įspūdingi – žaliuojančiuose kvartaluose buvo 48 proc. mažiau turto vagysčių ir 52 proc. mažiau smurtinių nusikaltimų.


Evoliucinės psichologijos specialistai šiuos rezultatus aiškina tuo, kad žaluma žmonėms padėjo išlikti, nes tai buvo jų maisto šaltinis. Kai aplink pakanka žalumos, žmogus nurimsta, sumažėja agresijos, nes jam nebereikia kovoti už būvį, o nurimęs tampa malonesnis, laimingesnis ir kūrybiškesnis.


Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad kur kas palankiau žmones veikia tikra žaluma – ekrane rodomi gamtos vaizdai jiems nepadeda atsipalaiduoti taip gerai, kaip pasivaikščiojimas tikrame miške. Tad vietoj mišką imituojančio plakato biure geriau pasikabinti tikrą augalą, o dalykinius susitikimus ar pasitarimus, kurie reikalauja kūrybiškumo, panašu, geriausia yra skirti... parke. Arba bent jau reikėtų atsinešti į posėdžių salę porą augalų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis