Nedirbsiu, nes... man per daug moka

Kuo geriau darbas atlyginamas, tuo labiau norisi jį dirbti? Nebūtinai. Pasirodo, ši taisyklė labiau galioja kalbant apie nemėgstamą darbą.

Sunku patikėti, bet nemotyvuotos premijos gali ne tik nepadidinti darbuotojo noro dirbti, bet netgi jį sumažinti. Tai vadinama perteklinio pateisinimo efektu.

Dar aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje mokslininkas M.Lepperis su kolegomis atliko įdomų eksperimentą. Ikimokyklinio amžiaus vaikams jie davė ryškiaspalvius flomasterius. Vaikai noriai jais piešė. Po dviejų savaičių vaikai buvo padalinti į dvi grupes. Vienoje grupėje jie toliau piešė flomasteriais įvairias nurodytas figūrėles, kitoje grupėje už piešimą vaikai buvo apdovanojami.

Dar po savaitės abi grupės buvo sujungtos į vieną. Klasėje gulėjo popierius ir flomasteriai, tačiau abiejų grupių vaikai elgėsi skirtingai. Pirmoji grupė ir toliau sau noriai piešė, o antroji, sužinojusi, kad už piešimą šįsyk nieko negaus, prarado susidomėjimą šia veikla. Atkreipkite dėmesį – iki tol piešimas patiko visiems.

Šis ir panašūs eksperimentai parodė, kad žmogaus susidomėjimą mėgstama veikla labai lengva sugriauti... pasiūlius už tą veiklą pinigų.

Lygiai tokį pat neigiamą poveikį daro žmogaus vertimas ką nors daryti. Tarkim, jei vaikas mėgo skaityti knygas, bet jūs panorote jį paskatinti dar labiau ir kasdien vis primenate nepamiršti paskaityti, ilgainiui ši veikla jam atrodys atgrasi.

Psichologai tai aiškina taip – pradėjęs gauti atlygį už savo elgesį arba verčiamas jį atlikti, žmogus tą elgesį pradeda aiškinti nebe vidinėmis nuostatomis, bet išoriniu skatinimu. Teigiama nuostata į elgesį susilpnėja. Todėl nutraukus išorinį skatinimą, nutraukiama ir veikla.

Tai jau seniai yra pastebėję dauguma tėvų – vos tik pradedi vaikui mokėti pinigus už kiekvieną darbelį, jis nedaro nieko, kol už tai nesumokama, net jei anksčiau kai kurie darbai jam teikė malonumą.

Panašiai ir su suaugusiais žmonėmis – ten, kur papildomai apmokamas kiekvienas piršto krustelėjimas, kolegos liaujasi geranoriškai ir be atlygio padėti vieni kitiems.

Žinoma, tai netinka kalbant apie tiesiogines pareigas. Nors pinigai ne visada yra svarbiausias motyvas dirbti, tačiau jie yra būtini, kad žmogus nesijaustų išnaudojamas. Priešingu atveju, tai būtų ne darbas, o hobis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis