Vyrai kryžkelėje: kaip suderinti šeimą ir karjerą

Iki šiol atrodė, kad tokią dilemą sprendžia tik moterys. Deja, nauji lyčių vaidmenys pakeitė ir vyrų gyvenimą.

28-erių metų Romas sėdėdamas posėdyje nenustygsta vietoje – jis be paliovos žvilgčioja į laikrodį ir neslepia, kad labiausiai už viską norėtų ištrūkti. Tačiau kolegos atsipalaidavę – jie pasakoja anekdotus, laido juokelius, mėgaujasi savo iškalba ir nė neketina grįžti prie posėdžio temos bei greičiau jį užbaigti. Galiausiai vienas iš kolegų pastebėjęs Romo muistymąsi paklausia, kur šis taip vėluoja – aušta žmonos ruošta vakarienė ar dega bilietai į krepšinio varžybas?

Iš tiesų Romas šįvakar pažadėjo savo dukrai, kad nusives ją į baseiną ir pamokys plaukti. Tačiau jis nedrįsta pasakyti tikrosios nerimo priežasties – žino, kad šioje vyriškoje kompanijoje geriausiu atveju tai būtų palaikyta nereikšminga priežastimi, blogiausiu – sutikta pašaipomis.

Šiais laikais labai daug kalbama apie tai, kaip padėti moterims derinti motinystę ir karjerą, svarstoma apie lankstesnius darbo grafikus, skiriamos laisvos dienos, leidžiama dirbti nuotoliniu būdu ir pan. Taip pat siūloma dalintis vaikų priežiūros našta su vyru. Tačiau pamirštama, kad jis taip pat dirba. Ir, deja, jo darbovietėje pasiteisinimas dėl vėlavimo fraze „vaikas susirgo“ veikiau laikomas atsikalbinėjimu nei pateisinama priežastimi.

Kalbama, kad moterims būtinybė derinti skirtingus vaidmenis sukelia stresą. Tačiau vyrai patiria ne mažesnį stresą. Jie mokosi būti geri tėvai, empatiški partneriai, stengiasi dalintis buities darbų našta su žmonomis, tačiau niekas neketina nuo jų pečių nuimti šeimos išlaikytojo naštos. Ne veltui per pastarąjį dešimtmetį pasaulyje vidutinio amžiaus vyrų savižudybių skaičius išaugo 12 procentų.


„Po 12 val. trunkančios darbo dienos grįžtu namo visiškai išsisunkęs, – pasakoja vienos nedidelės įmonės vadovas, – tačiau grįžęs dar turiu išklausyti žmonos pasakojimus, pažaisti su sūnumi ir padėti po vakarienės suplauti indus. Jei atsisakau tai daryti, pasipila kaltinimai, kad esu tipiškas macho, kuriam rūpi tik karjera ir pinigai, kuris nemato, kaip auga jo vaikai ir pan. Bet tai nėra mano pasirinkimas – aš tikrai kur kas mieliau laiką leisčiau žaisdamas su sūnumi futbolą nei dirbdamas. Ir man tikrai liūdna, kad negirdėjau, kaip mano sūnus ištarė pirmąjį žodį ar žengė pirmąjį žingsnį. Tiesiog dabartinė ekonominė situacija neleidžia atsipalaiduoti.“
 
Niujorko Darbo ir šeimos instituto atlikti tyrimai parodė, kad kalbos apie tai, kaip moterims sunku atsisakyti karjeros, auginant vaikus, yra kiek perdėtos – 75 proc. jų mielai liktų namie su vaikais, jei galėtų sau tai leisti. Kai kurios taip ir elgiasi. Tačiau ką tokiu atveju gali sau leisti vyrai? Būti atsakingi už finansinį šeimos aprūpinimą ir jausti nuolatinę kaltę dėl to, kad nepraleidžia pakankamai laiko su šeima.

Psichologė dr. Rachel Andrew atkreipia dėmesį ir į pripažinimo stoką, kurią išgyvena vyrai, nutarę daugiau laiko skirti šeimai: „Nors keičiantis lyčių vaidmenims vyrai skatinami kuo daugiau laiko praleisti su šeima, tačiau visuomenė (ir jų žmonos) vis tiek juos labiau vertina pagal jų užimamas pareigas ir uždirbamus pinigus, o ne už tai, kad padėjo vaikui paruošti pamokas.“ Ji siūlo nepamiršti, kad vyrai mėgsta būti vertinami už rezultatus, o ne už pastangas. Tad jei norite, kad vyras noriau leistų laiką šeimoje, dažniau akcentuokite tai, kaip dėl to pagerėjo vaiko mokymosi rezultatai, tapo kokybiškesnis šeimos laisvalaikis, pagerėjo atmosfera, sumažėjo konfliktų ir pan.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis