Keturiasdešimties, ir vis dar skaistus? Džiaukitės!

Filmuose iš skaistuolių šaipomasi, tačiau realiame gyvenime jie laimi. Mokslininkai teigia - kuo vėliau prarandame nekaltybę, tuo laimingesni vėliau jaučiamės.

Nors nuostata, kad seksualinio gyvenimo pradžia turi sutapti su santuokinio gyvenimo pradžia, jau yra gerokai pasenusi ir aktuali tik itin griežtai religijos normų ribojamose bendruomenėse, teigti,  jaunimas tampa vis labiau „ištvirkęs" ir vis anksčiau pradeda seksualinį gyvenimą, negalima. Dauguma atsisveikina su nekaltybe 16-19 metų. Tačiau esama ir tokių, kurie šį žingsnį žengia gerokai anksčiau (iki 15 metų) ar gerokai vėliau (po 20 metų).

Kad itin ankstyva seksualinio gyvenimo pradžia nieko gero neduoda, įrodyta jau seniai. Tai trikdo emocinę ir fizinę jauno žmogaus raidą. Be to, kaip rodo statistika, anksčiau lytinį gyvenimą linkę pradėti emociškai tėvų apleisti, neretai asocialiose šeimose užaugę vaikai. Tai dar viena svarbi priežastis, kodėl jų tolesnis gyvenimas nesiklosto itin palankiai.

Na, o kaip yra su tais vėlyvaisiais? Logiškai mąstant, jie taip pat turėtų būti rizikos zonoje, nes vėlyva lytinio gyvenimo pradžia turėtų rodyti jų bendravimo sunkumus, kitoniškumą, drovumą, lytinį šaltumą ar kitus trūkumus, neigiamai veikiančius santykius su priešinga lytimi. Psichologijos mokslininkė Paige Harden iš Teksaso universiteto nutarė atlikti tyrimą, kad išsiaiškintų, kaip nekaltybės praradimo laikas susijęs su žmonių tolesniu jų gyvenimu, ir šio tyrimo rezultatus paskelbė žurnale „Psychological Science".

Kad būtų išvengta tokių pašalinių veiksnių kaip socialinė terpė, išsilavinimas, santykiai tėvų šeimoje ir pan. įtakos, mokslininkė lygino toje pačioje šeimoje užaugusių vaikų situaciją. P. Harden apklausė1659 tos pačios lyties brolių ir seserų porų, sulaukusių maždaug 30 metų.

Ir štai kas paaiškėjo - kuo vėliau jaunas žmogus prarado nekaltybę, tuo sėkmingiau klostėsi jo santykiai su priešinga lytimi ateityje ir tuo labiau jis buvo tais santykiais patenkinti.

Tiesa, šie žmonės nebuvo linkę anksti tuoktis - vedusių ar turėjusių šeiminės gyvenimo patirties tarp „vėlyvųjų" buvo kur kas mažiau nei tarp ankstyvųjų.

Psichologė mano, kad vėlai lytinį gyvenimą pradėję žmonės yra laimingesni dėl to, kad patiria mažiau psichologinių traumų, kurios neišvengiamos, kai protą drumsčia jaunystės hormonų šėlsmas, lemiantis polinkį į kraštutinumus, audringas emocijas ir neracionalius poelgius.

Be to, būdami vyresni ir turėdami daugiau patirties, žmonės sėkmingiau išsikapsto iš atsiradusių problemų, atsargiau renkasi partnerius ir dėl to išvengia daugybės klaidų. Ypač vienos dažniausių - pernelyg skubotų santuokų. Be abejo, vėliau pradėjus santykius, mažesnė ir neplanuoto nėštumo tikimybė.

Negana to, „vėlyvieji" gali pasidžiaugti ne tik geresniais santykiais, bet ir geriau apmokamu darbu. Tai siejama su geresniu jų išsilavinimu (tai tyrimas taip pat patvirtino), mat savo seksualinę energiją jie sėkmingai transformuoja į kūrybinę.

Tiesa, mokslininkė pastebėjo, kad anksti pradėjusieji lytinį gyvenimą irgi turėjo pranašumų - vienas jų: jie buvo mažiau linkę į nusikalstamumą.

Pasirodo, ne visuomet nepanaudota seksualinė energija ištaškoma vien geriems dalykams...

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis