Žmonės labiausiai gailisi to, ko nepadarė

Visi gyvenime pridarėme klaidų, kurių vėliau gailėjomės. Tačiau dar labiau, pasirodo, gailimės to, ko nepadarėme.

„Et, grįžtų dabar mano jaunystė, viską daryčiau kitaip", - dūsauja ne vienas pensijos sulaukęs žmogus. Kodėl žmonės labiau gailisi ko nors nepadarę, nei kažką padarę, aiškinosi Thomas Gilovichius iš Kornelio universiteto.

Atlikęs išsamius tyrimus, jis pateikia tokią statistiką - tik 25 proc. žmonių labiausiai apgailestauja dėl to, ką padarė, ir net 75 proc. žmonių išgyvena dėl to, ko nepadarė.

Tarp padarytų klaidų dažniausia įvardijamas prastas mokymąsis, pasirinkta ne ta specialybė, susituokta su ne tuo žmogumui, ne laiku susilaukta vaiko.

Anot apgailestaujančių žmonių, ta vienintelė svarbi klaida pakreipė netinkama linkme visą gyvenimą - netinkamai pasirinkta specialybė verčia vargti nemėgstamame darbe, o netinkamas vyras sugadino visą gyvenimą. Įdomu tai, kad pasirinkusios netinkamą partnerį kur kas dažniau jaučiasi moterys.

Tačiau vis dėlto trigubai daugiau žmonių labiau išgyvena dėl to, ką galbūt galėjo padaryti, bet nepadarė. Kodėl? Anot mokslininko, tai lengva paaiškinti - padarytų klaidų pasekmės matomos akivaizdžiai, jos yra ribotos ir aiškios, su jomis jau susitaikyta, atrasti ne tik minusai, bet ir pliusai.

Kas kita, kai imi svarstyti, kas būtų, jeigu būtų... Galimybių, kurios atsiveria prieš fantazuojančio žmogaus akis, atsiveria tiek daug, kad neįmanoma jų aprėpti. Ak jei būčiau priėmęs tą darbo pasiūlymą, dabar būčiau milijonierius... Jei būčiau nuėjusi į pasimatymą su tuo vaikinu, dabar gyvenčiau kaip karalienė... Žmonės nemato tokio pasirinkimo galimų minusų.

Be to, ir nepadarytų  pasirinkimų yra kur kas daugiau nei padarytų. Juk išsirinkote vieną vyrą, o kiek daug jų liko už borto! Ir kiekvienas galbūt galėjo būti kur kas geresnis nei šis. Ištekėjau už Petro, bet kas būtų, jei vietoj jo būčiau pasirinkusi Joną? Antaną? Tadą? Julių? Esu mokytoja, bet juk galėjau būti ekonomistė, aktorė, režisierė, gydytoja...  Tokiems svarstymams galo nėra.

Kaip nuo to apsiginti? Vienas iš būdų - sveikas fatalizmas. Tereikia tikėti, kad visada įvyksta tai, kas ir turėjo įvykti. O viskas, kas įvyksta, yra tik į gera. Net jei tuo metu taip neatrodo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis