Į kokias detales reikėtų atkreipti dėmesį derantis dėl algos?

Yra keletas populiarių būdų, kaip nesumokėti darbuotojui to, kas jam priklauso. Kai kuriuos jų galima numatyti jau derantis dėl algos.

„Kai kalbėjausi dėl darbo, man buvo pažadėtas 2000 atlyginimas, o į rankas gavau vos 1200 litų", - piktinasi vienos įmonės administratorė vos gavusi pirmą algą. Taip nutinka daug kam. Ir kas keisčiausia, beveik niekada nebūna atvirkščiai - kai garantavęs 2000 litų algą, vadovas ima ir sumoka daugiau nei tartasi. Kas turėtų sukelti jūsų įtarimą, derantis dėl algos?

Viena pasakyta, kita - parašyta
Dažnai nutinka taip, kad sukertate su būsimuoju darbdaviu rankomis, jis tvirtai pažada jums konkrečią sumą, pasirašote sutartį, bet atėjus algų dienai gaunate ne tai, apie ką kalbėjotės. Nesikarščiuokite, atsisėskite ir atidžiai perskaitykite sutartį. Veikiausia joje labai daug prirašyta apie jūsų teises ir pareigas, nurodoma kiek kartų per mėnesį ir kokiomis dienomis mokami pinigai, netgi įvardijami konkretūs delspinigiai, kuriuos gausite, jei jūsų atlyginimas vėluos, tačiau nė žodeliu neužsimenama apie paties atlyginimo dydį. Geriausia atveju atrasite tokias aptakias frazes kaip „alga atitinkanti darbo rezultatus" arba „alga, įprastai mokama už tokios apimties darbus" ir pan. Sutartį privalu perskaityti prieš pasirašant ir jei joje neįvardijama konkreti suma, tai jau pirmas ženklas, kad šioje srityje ne viskas skaidru. Beje, atidžiai skaitykite, kas parašyta smulkiomis raidelėmis. Net jei pagrindinėje sutarties dalyje nurodyta nemaža suma, gali būti, kad apačioje vos įžiūrimomis raidelėmis nurodyta sąlyga: * tik viršijus planą 200 proc.

Kiti gauna už tokį darbą mažiau
„Nustebau, kai man pasiūlė 3000 litų atlyginimą, nors buvau girdėjęs, kad toje įmonėje vadybininkai neuždirba daugiau 2000 litų", - prisimena vienas apgautasis. Nepuoselėkite iliuzijų, kad bosui padarėte tokį pritrenkiantį įspūdį, jog jis jau pirmąjį mėnesį yra pasiruošęs jums mokėti 1,5 karto daugiau nei įmonės senbuviams.  Veikiau priešingai - jam taip sunku rasti darbuotojų, kad yra priverstas mėtyti jiems nerealią algą kaip jauką, o vėliau randa įvairių būdų išsisukti.

Neapibrėžtas bandomasis laikotarpis
Dažnai boso pasiūlymas skamba taip: „Pradžiai galime jums pasiūlyti tik minimalią algą, bet, jei pateisinsite mūsų lūkesčius, ji tikrai didės." Reikalaukite konkretumo - ką reiškia „pradžiai"? Kiek laiko ta „pradžia" truks? Ką reiškia „didės"? Kiek didės? Negana to, prašykite, kad visa tai būtų surašyta raštu. Jei būsimasis darbdavys išsisukinėja nuo konkrečių skaičių ir terminų, gali būti, kad jūsų pradžia taps ir pabaiga.

Pernelyg daug dedamųjų
Motyvuodami skirtinga mokesčių sistema, būsimieji darbdaviai siūlo „abiem pusėm patogius variantus". Tarkim, į sąskaitą bus pervedama minimali alga, o likusią dalį gausite kaip autorinį atlyginimą, premijas, priedus, komandiruotpinigius, kompensaciją už kurą ir panašiai. Kuo daugiau dedamųjų, tuo daugiau galimybių vieną kitą dalį nusukti. Jūsų minimali alga bus išskaičiuota iš honoraro, prie šio pridėjus kuro sąnaudas, atėmus sąskaitą už telefoną... ir taip be galo, be krašto. Žmonės taip pasimeta skaičiuose ir lentelėse, kad nusispjauna į tą dingusį vieną kitą šimtą litų. Dar blogiau, jei dalis pinigų tiesiog išmokama „vokeliuose". Jei sumanysite tokiu atveju ieškoti teisybės, jos nerasite - pagal įstaymą jums priklauso tik sutarta minimali alga, o premijos ir kitos išmokos - boso geranoriškumo reikalas. Todėl geriau pasitenkinkite mažesne, bet konkrečia alga, nei gundykitės įvairiais galimais priedais.

Nuobaudos
Sukluskite, jei darbe taisyklės itin griežtos, o jų nesilaikantys darbuotojai baudžiami piniginėmis bausmėmis už kiekvieną pavėlavimą, aprangos kodo nepaisymą, naudojimąsi kompiuteriu asmeniniais reikalais, neįvykdytą planą, netvarkingą darbo vietą ir pan. Dažniausiai šios taisyklės tėra būdas sutaupyti - jei norėsi prikibti, visada rasi prie ko. Galiausiai pamatysite, kad iš jūsų algos liko vos pusė. Ir viskas teisėta.

Dovanų lietus
Nesižavėkite, jei darbdavys jus gundo įvairiomis privilegijomis - nemokama vieta automobilių aikštelėje,  nemokamu sporto klubu, galimybe ilsėtis sanatorijoje ar valgyti pietus gretimoje valgykloje su 30 proc. nuolaida. Tokiomis dovanomis darbuotojai dažniausia motyvuojami tose įmonėse, kurios neišgali mokėti normalios algos, tad vietoj jos atiduoda „natūra'" tai, ką patys gauna barteriu. Kaip papildomi priedai gali būti įvardijami ne tik konkretūs dalykai, bet ir tokie privalumai kaip gera kolektyvo atmosfera, galimybė dirbti laisvesniu grafiku, bendri vakarėliai, demokratiška aplinka ir kt. Kuo daugiau bosas giriasi šauniu kolektyvu, į kurį turėsite laimės įsilieti, tuo panašiau, kad tas kolektyvas dirba už grašius. Beje, jei pokalbyje itin pabrėžiama lojalumo svarba, tai irgi gali būti ženklas, kad su pinigais bus striuka. Kai darbdavys negali sulaikyti darbuotojo suteikdamas jam tinkamas sąlygas, kaip paskutinį kozirį meta lojalumo ir kolektyvo kortą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis