Užstrigote problemose? Išjunkite programą smegenyse

Daug dalykų gyvenime mes darome nesusimąstydami, inertiškai. Tai padeda mums prisitaikyti, bet trukdo gyventi visavertiškai.

Neretai per gyvenimą kinkuojame kaip arkliai su akidangčiais - aklai paklūsdami nežinia iš kur ateinančioms komandoms ir visai nesusimąstydami, nei kur einame, nei kodėl.  Kodėl kasdien einate į darbą, kurio nekenčiate? Gyvenate su žmogumi, kuriam nieko nebejaučiate? Bendraujate su žmonėmis, kurie jus erzina? Rengiatės drabužiais, kurie jums nepatinka, bet yra madingi ar stilingi?

Anot Rimvydo Židžiūno, emocinio ir dvasinio intelektų lavinimo specialisto, mokymų projektų „Social Games" vadovo,  mūsų protas yra užpildytas sudėtingais algoritmais, kurie veikia automatiškai, mums apie tai nė nesusimąstant. Daugumą savo pasirinkimų mes darome nesvarstydami - išvydę kliūtį, pasukame vairą arba tiesiog susigūžiame. Atėję į salę sėdame priekyje, per vidurį arba gale. Ir visada ten pat. Šiuos algoritmus mums į smegenis sudeda vaikystė, patirtis, charakteris.

Nežinomybė gąsdina
Mūsų protas visada sutrinka atsidūręs netikėtoje situacijoje - kai neįsijungia joks algoritmas, mes nebežinome, kaip elgtis. „Įsivaizduokite, kad ateinate į kokią nors paskaitą, o ten susirinkę žmonės pasipuošę vakarinėmis suknelėmis ir perlais, gurkšnoja šampaną, juokauja. Jūs sutriksite. Pasijusite kvailai, bet apsimesite, kad tai jūsų nestebina, vaidinsite, kad viskas gerai, bandysite prisitaikyti arba pasprukti, - sako R.Židžiūnas. - Kiekviena situacija, kurios jūsų algoritmas nepažįsta ir nežino, kaip su tuo tvarkytis, virsta problema. Mes nieko daugiau nedarome, tik sprendžiame problemas. Išsprendžiame vieną, atsiranda kita, įtampa neslūgsta. Kad veikiate pagal tas pačias schemas, parodo pasikartojantys scenarijai, dar vadinami „lipimu ant to paties grėblio" - jei nuolat susiduriate su tokiomis pat problemomis, jus amžinai visi išnaudoja, įžeidinėja ar jūsų nevertina - tai ne likimo pirštas, o ženklas, kad problemos sprendimo reikia ieškoti savyje. Veikdami pagal tą patį algoritmą, jūs neišvengiamai atsiduriate vis ten pat." Tarkim, giliai viduje tikėdama, kad tik nuolankumas ir pasiaukojimas padeda pelnyti meilę, jūs rizikuojate visada susirasti tokius vyrus, kurie jus išnaudos. Tai užburtas ratas, iš kurio negalime išeiti.

Išmokite atsitraukti
Padėti išspręsti problemą, anot emocinio lavinimo specialisto, dažniausia pavyksta tik tuomet, kai sugebama nuo jos atsitraukti, išeiti iš to užburto rato, kuriame įkalina įprasti algoritmai. „Stovėdami tiesiai prieš sieną ir bandydami kaktomuša ją pramušti, ne kažin laimėsime. Bet labiau atsitraukę, galime pamatyti duris, kurias tereikia atsidaryti,  - sako R. Židžiūnas. - Kad galėtumėte tai padaryti, reikia sąmoningumo. Jis suteikia galimybę peržengti tam tikras gamtos nubrėžtas ribas - iš visų gyvų būtybių tai gali padaryti tik žmogus. Jis gali pasielgti priešingai, nei reikalauja instinktai, pvz. pasiaukoti dėl kito žmogaus."

Reaguokite gyvai
Išugdyti sąmoningumą, anot R.Židžiūno, galėsite tik nuolat savęs klausdami, kas aš esu, ką aš čia veikiu, kodėl aš esu čia. „Daugybė dalykų, kurie atrodė savaime suprantami, pradėjus uždavinėti šiuos klausimus ir ieškoti į juos atsakymų, tokie nebeatrodys. Kai žiūrite į situaciją  atviromis akimis, užuot veikę pagal viduje esančią programą, jūs iš tiesų gyvenate, o ne bandote prisitaikyti, - sako jis. -  Įėję į salę, pilną puošnių žmonių, jūs nesistengsite prie jų pritapti ir prisitaikyti, o tiesiog paklausiate: „Kodėl jūs tokie pasipuošę? Ką čia veikiate?" Nevertinsite to kaip problemos, bet galbūt apsidžiaugsite, kad paskaita nebus tokia nuobodi, kaip įsivaizdavote."

Sąmoningi žmonės ne paklūsta esamoms programoms, bet patys jas kuria. Jie išgyvena dabartį, užuot nuogąstavę dėl ateities. Į kiekvieną įvykį, net ir nemalonų, žiūri be išankstinio vertinimo. Jie klausia savęs, kodėl man tai nutiko? Ko mane tai turi išmokyti? Jie neverda neigiamose emocijose, nesistengia jų slopinti ar ignoruoti, bet bando išsiaiškinti, kodėl kilo ta emocija ir kaip ją galima transformuoti į teigiamą.

Ko mus moko neigiamos emocijos ir kaip išpešti iš jų naudos, skaitykite rytoj.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis