Kodėl vyrams patinka barbės, o moterims – vyrai su BMW?

Psichologai ištyrė, ką geriausia pažinčių skelbimuose parašyti moterims, o ką - vyrams.

Sakome: „moterys – iš Veneros, vyrai – iš Marso“. Atrodo, tikrai taip, ypač jei analizuoji vyro ir moters patrauklumo priežastis ir seksualinį elgesį. R. Dunbar ištyrė, kas vyrams ir moterims patrauklu skelbimuose „ieškau partnerio“. Rezultatai gerai iliustruoja skirtingas taisykles, pagal kurias vyras ir moteris renkasi sau draugą. Geriausia strategija moteriai parašyti „patraukli, figūringa blondinė“. Vyrui – „mielas, atletiškas milijonierius“. Kodėl atsiranda šių skirtumų?

Vyras, žavėdamasis moters grožiu, diagnozuoja jos sveikatą?

Antropologė H. Fisher, remdamasi įvairių kultūrų tyrimais, teigia, kad vyrus universaliai traukia jaunesnės moterys, ypač tos, kurių išoriškai matomi vaisingumo ir geros sveikatos požymiai. Evoliuciškai tai puikiai suprantama, nes vyrams genetiškai svarbu turėti kuo daugiau sveikų palikuonių, o jaunesnė ir sveikesnė moteris turi didesnę galimybę pagimdyti sveiką atžalą. Tačiau kiekvienas vyras pasakys, kad jis palydi moterį akimis ne dėl to, kad ji sveika, bet dėl to, kad ji graži. Gamta pasirūpino, kad vyrui (ir moteriai…) būtų gražu tai, kas evoliuciškai teisinga. Nors vyrams atrodo, kad jie vertina moterį pagal savo estetinius kriterijus, tačiau kartu jie atlieka moters sveikatos ir vaisingumo diagnostiką.

TAIGI, KAS GRAŽU VYRUI?

* Gražūs, ilgi ir sveiki plaukai

Dažnai vyrai pirmiausia kreipia dėmesį į moters plaukus. Sveikų moterų vešlūs, blizgūs plaukus. Jei jie ne tik vešlūs, bet ir ilgi – dar geriau. Kadangi plaukai auga ilgai, ilgi plaukai yra geras rodiklis, kad bent keletą metų moters sveikata yra puiki. Moterys pačios puikiai jaučia savo plaukų svarbą – kiekvienoje rankinėje rasi šukas, o rytinis plaukų priežiūros ritualas, kartais užtrunkantis net valandą, yra kiekvienos dienotvarkėje. O kur dar garbanėlės, dažiukai, kondicionieriai, lakai ypatingesnei progai! Visi šie veiksmai sunkiai suprantami vyrui, tačiau skirti būtent jam – jo juslėms apgauti ir simpatijai laimėti.

* Plonas liemuo, gražūs klubai

Atrodo, neatsitiktinai dvaro ponios taip stipriai veždavosi korsetais liemenį, kad net pritrūkusios oro alpdavo viduryje baliaus. Jos intuityviai žinojo tai, ką dabar galima patvirtinti tyrimais – plonas liemuo ir gražūs klubai vyrams gražu (aišku, jei tai ne vyro liemuo ir klubai…). Tokios figūros ypatybės, pasirodo yra būdingos moterims, kurios turi daugiau hormonų, užtikrinančių vaisingumą. Dar daugiau, S. Gaulinas ir W. Lassekas nustatė, kad užpakaliuke ir gražių formų šlaunyse (o ne pilvuke!) saugomos maistinės medžiagos (omega-3 riebiosios rūgštys), reikalingos vaisiaus smegenims formuotis.

* Gražios formos, didelė krūtinė

Evoliuciniai psichologai ilgai suko galvą, kodėl vyrų akį traukia didelė krūtinė. Juk krūtinės dydis nėra susijęs tuo, kiek ji gali išskirti pieno vaikui maitinti. Atsakymas, atrodo, yra kitur. Harvardo antropologas F. Marlowe teigia, kad didesnės krūtys senstant greičiau praranda formą. O mažas krūtis amžius paliečia ne taip. Tad vyrų suvokimas remiamas maždaug tokia logika: Jei merginos didelė krūtinė ir ji geros formos, akivaizdu, kad ji jauna. Jei maža – nežinia. Atrodytų, šis paprastas „vidinis vertinimo kriterijus“ ir valdo vyrų simpatijas. Bet šią tiesą seniai žino plastinės chirurgijos specialistai ir siūlo moterims padidinti ir pagražinti krūtis mainais į pinigus ir vyrų dėmesį…

* Blondinės - patrauklesnės

Nepaisant pašaipių anekdotų, blondinių teigiamas įvaizdis gerokai stipresnis. Kažkodėl Džeimsą Bondą nuolat ketina apgauti ir nužudyti tamsiaplaukės, o blondinės jam padeda ir yra vertos meilės. Atsitiktinumas? Vargu, nes per dažnai blondinės ir „geros“ moters paralelės kartojasi realiose ir sukurtose istorijose. Juk Pelenė, Miegančioji gražuolė, vaidilutės vaizduojamos ir įsivaizduojamos šviesiaplaukės. Ir šiuolaikinės gražuolės linkusios tapti blondinėmis. Kodėl? Atrodo, didesnė vyrų simpatija šviesių plaukų savininkėms susijusi su panašia biologine logika, kaip ir dėmesys gražios formos krūtinei. Šviesūs plaukai su amžiumi tamsėja. Tad vyras pagal šviesius plaukus iš tolo gali nustatyti jaunesnę merginą. Jei remtumėmės prielaida, kad vyrus traukia jaunos (o su tuo sunku ginčytis), plaukų spalva – svarbus ir paprastas požymis. Tiksliau –buvo, kol šios vyrų evoliucijos įtvirtintos programos neperprato moterys ir kosmetikos pramonė.

* Subtilūs požymiai

Vyrai, atlikdami „sveikatos ir vaisingumo diagnostiką, vadovaujasi ir labai menkai išoriškai pastebimais požymiais. Neseniai G. Millerio atliktas tyrimas parodė, kad striptizo šokėjos uždirba daugiausiai arbatpinigių ovuliacijos, t. y. didžiausio vaisingumo ir seksualinio potraukio metu. Palyginkite: šokėjos vidutiniškai gaudavo 70 JAV dolerių arbatpinigių ovuliacijos metu, 35 – mėnesinių, 50 – kitu laiku. Gal moterų pakitusią parengtį vyrams išduoda subtilūs moterų judesiai ar veido išraiška? Gal kvapas? Greičiausiai ir viena, ir antra, ir trečia.

* Kvapas

Genetikai žino, kad kuo genetiškai tolimesni individai užmezga vaisių, tuo jis stipresnis ir gyvybingesnis. Buitinis įrodymas – nekilmingi kiemsargiai, šunys, kurių tėvai – mįslė, yra atsparesni ligoms, protingesni ir ilgaamžiškesni nei grynaveisliai, tūkstančius kainuojantys šunys. Ar žmogus gali atpažinti jam genetiškai patraukliausią (geneteiškai tolimą) partnerį ir ar jis evoliuciškai užprogramuotas siekti genetiškai tobulesnio palikuonio ir labiau kreipti dėmesį į asmenis, kurie genetiškai labiau skirtingi? Yra pagrindo teigti, kad taip. H. Fisher atliko eksperimentą: uostydamos priprakaituotus marškinėlius moterys turėjo nustatyti joms patraukliausią vyro prakaito kvapą. Pasirodė, kad joms patraukliausias kvapas yra tų vyrų, kurių skirtinga imuninė sistema. Kiti tyrimai rodo, kad vyraujančios keturios cheminės sistemos (dopaminas, serotoninas, estrogenas, testosteronas) ne tik lemia kvapą, bet yra susijusios su žmogaus elgesio ypatybėmis. H. Fisher net sudarė „hormoninę“ tipologiją, leidžiančią prognozuoti, kuris vyras kuriai moteriai bus patrauklus. Kitaip tariant, uoslė mums irgi padeda genetiškai ir evoliuciškai tinkamai pasirinkti. Tiesa, moterys yra tam jautresnės.

MOTERIS, ŽAVĖDAMASI VYRU, VERTINA JO STATUSĄ IR PINIGINĘ?

Vieno tyrimo metu patrauklus vyriškis prieina prie koledžo studentės ir siūlo kartu praleisti naktį. Mergina nesutinka. Nesutinka ir kitos. Tačiau, kai patraukli mergina prieina prie vaikino ir siūlo tą patį, sutinka 75 proc. Ar visi vyrai tokie moraliniai supuvėliai? Ne, nes jiems seksualinis nuotykis nėra partnerio pakeitimas. Be to, vyrų ir moterų programos šiuo požiūriu, atrodo, skirtingos.Vyrai labiau linkę turėti daugiau seksualinių partnerių ir įvairiausių pasiteisinimų savo seksualinei neištikimybei. Atrodo, kad vyrų „evoliucinė programa“ skatina elgtis kaip dainoje „O broli, kol jaunas, sėk pasėlio grūdą“. Juk tas vyras, kuris turės daugiau santykių ir plačiau paskleis savo genetinę informaciją, evoliucijos požiūriu įveiks ištikimąjį namisėdą…Tačiau, kodėl moterys išrankesnės ir kodėl jos nesiekia kiekvienos galimos progos seksui? Kodėl joms mažai rūpi vyro amžius, plaukai, liemens apimtis ir gražios šlaunys?

* Saugumas

Šimtai pasakų ir realaus gyvenimo pavyzdžių iš pirmo žvilgsnio kelia nuostabą: kaip tokiai žaviai moteriškei gali patikti toks pabaisa? Kaip Lietuvos gražuolė gali pasirinkti „narkobosą“ su kvadratine galva? Kodėl žavi jaunuolė išteka už turtingo sukriošėlio iš už Atlanto? Kodėl, priešingai nei vyrams, moterims labiau patinka vyresni? Evoliucijos požiūriu moterims nereikia daug partnerių. Juk vienu metu ji gali pastoti tik nuo vieno (palyginkite su vyru, kuris per savaitę gali „pagaminti“ futbolo komandą). Be to, seksas per devynis nėštumo mėnesius jai neturi jokios „gamtinės“ prasmės. Moterims svarbu kita – jai reikia fizinio ir materialinio saugumo, garantijų, kad būdama nėščia ir augindama vaiką ji bus aprūpinta bei apginta. Evoliucijoje moterys, pasirinkdavusios saugumą užtikrinančius partnerius, turėdavo didesnę tikimybę, kad jų vaikai išgyvens ir bus apginti. Taigi nieko nuostabaus, kad ši evoliucinė taisyklė, pasireiškianti per „patinka ar nepatinka“, kreipia vyrų akis į praeinančios moters kojas, o moters – į vyro socialinį pajėgumą. Skirtingose kultūrose socialinis pajėgumas reiškia kiek kitus dalykus, bet yra ir bendrumų.

* Fizinės jėgos pranašumas

Aukštas, raumeningas vyras turi daugiau šansų sulaukti moters simpatijų, nes šie požymiai signalizuoja fizinę jėgą. Todėl yra didesnė tikimybė, kad toks partneris galės užtikrinti moters ir jos vaiko fizinę apsaugą tiek nuo išorės priešų, tiek nuo kitų gentainių. Posakis „už vyro kaip už pečiaus“ puikiai atspindi vidinę ir evoliucinę tokio patrauklumo motyvaciją. Jei primityvioje kultūroje šis vyras šiurkštus, agresyvus – dar geriau, nes tai reiškia dar geresnę apsaugą nuo kitų. O asmeniniai partnerystės su tokiu vyru nepatogumai tėra antraeiliai, nes svarbu apsiginti, išgyventi. Tiesa, šiuolaikinėje šeimoje, kuri turi ne tiek gintis nuo kitų, kiek gerai sugyventi su aplinka ir vienas su kitu, šis „senovinis“ pasirinkimo kriterijus dažnai atsisuka prieš pačią moterį. Pasakymas „muša – vadinasi, myli“ rodo moters pastangas įprasminti šiuos nepatenkinamus santykius, prie kurių atsiradimo ji pati prisidėjo, pasirinkdama būtent tokį partnerį.

* Pinigai ir statusas

Merginos dievina deimantus ir brangias dovanas. Ir bet kokias kitas dovanas, jei tik jos neturi praktinio pritaikymo (pavyzdžiui, puodas, keptuvė, ar dulkių siurblys). Tuo jos skiriasi nuo vyrų, kuriems geros replės subjektyviai vertingesnės už rožių puokštę: „Kam niekams pinigus laidai?“ Nors moterys yra praktiškesnės, reta moteris piktai sureaguotų į gėles ar žavų niekutį. Nes šios dovanėlės – įrodymas, kad vyras turi atliekamų pinigų.Moteris inkstinktyviai ieško vyro, kuris užtikrintų jai ir jos vaikui reikiamus resursus. O juos signalizuoja vyro gebėjimas leisti pinigus ne pirmo būtinumo daiktams („vadinasi, jų turi daug!“).Džeimsas Bondas traukia moteris ne fizinėmis ypatybėmis. Jis ne atletas ir ne jaunuolis, be to, beveik visada atsiranda fiziškai už jį stipresnis priešas. Nemaža dalis jo patrauklumo – prabangos atributai: nepriekaištingas kostiumas, ekskliuzyvinis laikrodis, automobilis „Aston Martin“, į kairę ir dešinę švaistomi pinigai tik tam kad nustebintų aplinkinius. „Tikras vyras“ ir dar su resursais? Be abejo. O tai, kad jo žvilgsnis nukrypsta į kiekvieną patrauklesnę moterį, kažkodėl nėra taip atgrasu, net suteikia jam savotiško žavesio. Kodėl? Jo elgesys rėkte rėkia, kad jis turi resursų visoms. Tokia moterų tolerancija kitoms seksualinėms partnerėms nė nesisapnuotų darbo neturinčiam laisvam menininkui, gyvenančiam iš žmonos atlyginimo ir turinčiam meilužę. Tada toks pat elgesys moterims tampa amoralus…

Taigi, kaip padaryti įspūdį moteriai? Vyrai irgi intuityviai žino, kam jiems reikalingas kad ir nelabai praktiškas, nelabai patogus, bet labai brangus ir išsiskiriantis automobilis. Jis jaučia, kodėl reikia nusivesti moterį į prabrangų restoraną, padovanoti deimantą ar ant kaklo užsisegti labai storą auksinę grandinę. Atmetus skonio ir mados reikalus, vise šie daiktai demonstruoja viena: man sekasi ir esu turtingas.Tai, kad moterį traukia finansinės ir socialinės sėkmės lydimi vyrai, palaiko atvirą ar slaptą vyrų poligamiją. Bernardas Šo yra įžvalgiai pastebėjęs: „Motinystės instinktas skatina moterį verčiau rinktis vieną dešimtąją dalį pirmarūšio vyro nei visą trečios rūšies vyrą“.

Musulmonų kraštuose matome ryškią šio principo realizaciją. Vyras gali turėti kelias žmonas, bet tik tada, tai turi pakankamai pinigų. Jei esi „biednas“, neturėsi nė vienos… Nors dažno vyro svajonė – turėti kelias žmonas (tas „sėjėjo“ godumas!), poligamija labiausiai pažeidžia būtent vyrus. Gerai, jei esi turtingas, turėsi tris ar daugiau žavių moteriškių, sklandančių aplinkui ir tenkinančių visus tavo įgeidžius. O jei ne, ką tada darysi? Iš kur gausi nors kokią moteriškę? Oksfordo universiteto sociologas D. Gambetta iškelė hipotezę, kad musulmoniškų kraštų poligamija netiesiogiai paaiškina savižudžių sprogdintojų fenomeną. Jis mano, kad tai susiję su seksu, tiksliau tariant su sekso stygiumi. Kadangi turtingesni vyrai turi kelias žmonas, tai kitiems jų tiesiog nelieka, kaip ir nelieka laisvai prieinamų moterų seksualinei draugystei. Visose poligaminėse kultūrose vyrai tampa agresyvesni siekdami moters, tad jose daugiau žmogžudysčių ir išprievartavimo atvejų. Tačiau ne visos poligaminės kultūros garsėja savižudžiais sprogdintojais. Gal prie to prisideda islamo pažadas, kad kiekvieno kankinio rojuje laukia 72 nekaltos mergaitės? Rojus seksualiai apribotam vyrui, nes toks pažadas vargu ar labai patrauklus monogaminės kultūros vyrui, kuriam praktiškai visada garantuota seksualinė partnerė. Tačiau neturtingam, jaunam, vienišam musulmonui tai gali skambėti kaip vienintelis kelias realizuoti savo priedermę. Tyrimai netiesiogiai patvirtina šią hipotezę, nes tarp savižudžių sprogdintojų daugiausia jaunų, neturtingų, vienišų musulmonų.

Vyrams ir moterims labiau patinka mėlynos akys

Akių spalva nerodo jokio fiziologinio pranašumo. Mėlynos, rudos, žalios… Tad kodėl ir vyrams, ir moterims mėlynos akys yra patrauklesnės? A. Miller ir S. Kanazawa pateikia galimą paaiškinimą – iš mėlynų akių lengviau matyti, ar partneris simuliuoja simpatiją jums, ar jūs iš tikrųjų jam patinkate. Žmogaus vyzdys yra patikimas intereso ir patrauklumo indikatorius. Jis išsiplečia tada, kai žvelgiame į malonų asmenį. Jei akys tamsios, šio pokyčio galime ir nepastebėti, kai šviesios – gauname patikimą, nors ir dažniausiai neįsisąmonintą informaciją. Pamąstymas apie šį dėsningumą gerai tinka šio pirmojo straipsnio apie vyro ir moters skirtumus pabaigai. Nors evoliucija suformavo vyrą ir moterį skirtingus, turėdama jiems bendrą tikslą – pratęsti žmogaus giminę ir padaryti ją geresnę, ji mums tai liepia daryti su meile ir nuoširdžiai. Kaip ir siekti ilgalaikio bei abi puses tenkinančio ryšio. Juk žiurkėms patrauklumas trunka kelias sekundes, drambliams – tris dienas, o žmogui – dažnai visą gyvenimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis