Kūno kalba - kaip gestais valdyti kitų žmonių veiksmus

Įsižiūrėkite į savo pašnekovą atidžiau - iš jo kūno kalbos suprasite daugiau nei jums pasakoma.

Save stebėti tiesiog būtina, nes visa tai, ką mes šnekame, galime išmokti it kokį eilėraštį, tačiau dažnai nutinka, kad kūno kalba visiškai paneigia jūsų sakomus žodžius. Todėl labiau patyrę žmonės būna gerai įsigilinę į kūno kalbos paslaptis ir jas pritaiko kalbėdami (ypač, jei sako netiesą) arba bendraudami su kitu asmeniu lengvai supranta, kada žmogus meluoja ar tiesiog nėra užtikrintas tuo, ką sako.

Dažnai mes nenutuokiame, kaip mes iš šono atrodome, ypač kalbėdami viešai. Vyrai neretai turi per gerą nuomonę apie save, o moterys - priešingai. Tad labai svarbu pasižiūrėti į save iš šono, išanalizuoti judesius - ką jie siunčia mūsų pašnekovui. Moterys šiuo atžvilgiu yra šiek tiek gudresnės ir atsargesnės, nors kartais jos daugiau dėmesio kreipia savo išvaizdai, o ne siunčiamiems signalams.

Pasisveikinimas

Viskas prasideda nuo pirmo įspūdžio. Todėl susitikimų metu, susipažįstant su naujais žmonėmis, verslo partneriais yra labai svarbus pirmasis įspūdis, o jis dažniausiai prasideda nuo pasisveikinimo. Anksčiau tai labiau buvo būdinga vyrams, tačiau vis dažniau ir moterys susitikusios tiesia ranką. Čia reikėtų pabrėžti tai, kad dar ne visiems vyrams yra įprasta, jog moteris ir jam gali paspausti ranką, todėl norėdamos pasisveikinti tokiu būdu stenkitės iš anksto parodyti sutiktam žmogui, kad jūs norėsite paspausti ranką. 

Kontrolės perėmimas. Kai psichologiškai stipresnis žmogus sutinka silpnesnį, tai gali suprasti jau iš rankos padavimo ir paspaudimo.


Stipresnysis tiesdamas ranką delną pasuka šiek tiek žemyn ir „susidūrimo“ momentu kito žmogaus ranka tiesiog palenkiama kiek žemyn.

Priešingas atvejis – nuolankus rankos paspaudimas. Delnas yra pasuktas kiek į viršų, (nuolankumas čia dažnai siejamas su rankos ištiesimu prašant pagalbos, taip tiesia ranką prašantieji išmaldos, nes jaučiasi bejėgiškesni ir panš.). 

Ir - bendravimo lygybė, kai rankos paduodamos daugmaž vienodai. 

Ką daryti, kai susitikimo metu jau iš jo tiesiamos rankos matote, jog jūsų pašnekovas bando užimti viršesniąją pusę? Visų pirma, galima mėginti ranką tiesti pirmai ir taip parodyti, kad esate stipri asmenybė. Tačiau ne visada tai pavyksta. Galima mėginti jo ranką pasukti žemyn, tačiau moterims bendraujant su vyrais tai būtų sudėtingiau.

Vienas iš tinkamesnių variantų - „žingsnio į priekį būdas“. Žingsnelis pirmyn, kiek į kairę ir oponento ranka savaime kiek pasisuka delnu į viršų. Dar siūloma žingsniuką pridėti į dešinę ir pristatyti koją atgal. Tai padidina rankos paslankumą, ir jums tampa lengviau ją kontroliuoti.

Dar viena gudrybė – „ranka ant viršaus“. Sveikinantis savo laisvąją ranką tiesiog uždėkite ant žmogaus, su kuriuo sveikinatės, rankos. Taip jūsų ranka bus viršuje ir jūs dominuosite. 

Paskutinysis, vadinamas „paskutiniojo išsigelbėjimo“ būdas. Kai nėra galimybės vaikščioti, siūloma tiesiog uždėti ranką ant riešo ir tarsi sveikinantis papurtyti (nepersistenkite, viskas turi atrodyti natūraliai).

Teigiamą susidomėjimą pašnekovu ir jo žodžiais liudija tokia kūno kalba:

- pagarbus žvilgsnis,

- išlaikomas akių kontaktas,

- nuleistos rankos (nebūtinai turi būti prie šonų, svarbu, kad nekiltų aukščiau kito žmogaus),

- atviri delnai,

- pakelta galva,

- pasvirimas į priekį.

Shutterstock nuotr.
Susidomėjimą išreiškia ir ranka prie smakro, tačiau jei ta ranka laiko visą galvą, tai labiau panašu į nuobodžiaujantį žmogų. Jei sunku išlaikyti akių kontaktą, pakanka žiūrėti žmogui į kaktą.

Shutterstock nuotr.

Jei kalbate su keliais žmonėmis, būtų labai puiku žiūrėti į akis kiek įmanoma daugiau skirtingų žmonių. Esant didesnei auditorijai reikėtų žvilgsnį padalinti po lygiai ir sekant stačiakampio forma vis keisti žvilgsnio padėtį. Retsykiais pažiūrint į vidurį, tik per daug neblaškant savo žvilgsnio, nes gali susidaryti įspūdis, kad blaškotės, esate pasimetusi.

Dėl savęs pačios apskritai reikėtų ieškoti teigiamo ir palaikančio žvilgsnio ir „kalbėti jam“, bet jeigu sunku išlaikyti akių kontaktą, pakanka žiūrėti žmogui į kaktą. Ir kai jis yra toliau, jam vis tiek atrodys, jog jūs žiūrite į jį.

Bendraujant su žmogumi galima jau iš žvilgsnio atskirti, ko žmogus siekia. Tarkime, jei susitikus su verslo partneriu, jo žvilgsnis krypsta žemyn, panašu, kad jam tikrai ne verslas galvoje. Tačiau gal jūsų iškirptė yra didelė ir tiesiog vyriškas smalsumas neleidžia žiūrėti kitur, kad ir kaip norėtų?.

Įvairios situacijos:

* Jeigu jums sėdint prie darbo stalo, prie jūsų prieina viršininkas ir atsistojęs pradeda sakyti pastabas ar piktai kalbėti, visuomet reikėtų atsistoti ir atsidurti bent jau panašiame akių lygyje kaip ir pykstantis žmogus. Nes kalbant žmogui iš viršaus visuomet atrodys, jog jis yra tvirtesnis, galingesnis, o žvilgsnis iš apačios nuolankus, paklusnus - kaip šunelio, kurį bara šeimininkas.

* Norite užmegzti kontaktą su pašnekovu - kopijuokite jo elgesį. Tokiu būdu vienas iš pašnekovų nori pasakyti, kitam: „kaip matai, aš manau lygiai taip pat kaip ir tu, todėl kopijuoju tavo pozą bei gestus“. Kopijavimas taip pat būdingas geriems draugams bei vienodą hierarchinį ar socialinį statusą turintiems žmonėms. Dažnai galima pamatyti, kaip vedusios poros beveik identiškai žingsniuoja, stovi, sėdi ir atlieka kitus judesius. Kopijavimas yra viena siš aktualiausių neverbalinių pranešimų, nes, pastebėję mūsų gestus kopijuojantį pašnekovą, galime spręsti, jog pokalbininkas su mumis sutinka ar jaučia simpatijas.

* Abi rankos, sukryžiuotos ant krūtinės, išreiškia pasąmoningas pastangas „pasislėpti“ nuo nemalonios situacijos. Paprastas, bet efektyvus sunertų rankų išardymo metodas - paduoti žmogui pieštuką, knygą ar bet kokį daikrą, kuris priverstų jį „atmegzti tą mazgą“ ir rankas padėti priešais. Šis gestas pasakatins pašnekovą užimti atviresnę poziciją ir laikytis ne tokios kategoriškos nuostatos.
Dar vienas geras būdas - pasilenkti į priekį, ištiesti rankas delnais į viršų ir ir pasakyti: „Matau, jūs turite man klausimą. Apie ką norėtumėte sužinoti išsamiau?“ arba „Ką apie tai manote jūs?“

Reda Lišauskaitė, renginių ir seminarų organizatorė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis