Ką iš VEIDO galima sužinoti apie žmogaus charakterį, darbingumą, seksualumą ir t.t.

„Norint sužinoti, kas per žmogus prieš tave, nebūtina jo net prakalbinti - labai daug informacijos yra jo veide“, - įdomių paslapčių mums atskleidžia veidotyros specialistė Eglė Pelienė.

„Mes labai stebime turinį, tačiau užmirštame atktreipti dėmesį į tai, ką davė dievas. Ir nereikia nei testų daryti, nei žmogaus kalbinti – labai daug informacijos yra jo veide. Jame atsiskleidžia charakterio savybės – atvirumas, uždarumas, agresija, švelnumas, minkštumas, iniciatyvumas, pasyvumas, polinkis į paviršutiniškumą, pyktį, nervų sistemos labilumas, orientacija, libido galimybės ir t.t.“, - pokalbį pradeda veidotyros specialistė Eglė ir vizažo specialistė Indrė Sinkevičiūtė.

Eglė (kairėje) ir Indrė moko moteris ir vyrus atskleisti veido bruožus
A. Šinkūnaitės nuotr.
Pažiūrėję į veidą galime suprasti, kaip žmogus žvelgia į pasaulį – yra smulkmeniškas, pedantiškas ar - atvirkščiai – visa apžvelgiantis, greitai strateguojantis, greitai padarantis, tačiau kartais statantis oro pilis.

Veidotyros žinios padeda - palengvina bendravimą su žmogumi, o ieškant darbuotojo galima numanyti, ar jis tinkamas į tam tikras pareigas.

Tad į ką reikia atkreipti dėmesį, žvelgiant žmogui į veidą?

Pradėkime nuo to, kas labiausiai krenta į akis. Kiekvienas žmogus turi vieną ar du labiausiai dominuojančius bruožus. Vienas turi neįtikėtinai ryškius antakius, kalbant su kitu į akis krenta nosis, su trečiu – lūpos ar žandikaulis, smakras. Kas labiausiai dominuoja, pagal tai ir sprendžiame apie charakterį, elgseną.

Ir visa tai - vien iš veido?

Nėra nė vienos kūno dalies, kuri būtų tokia informatyvi kaip veidas. Atspindi ne tik charakterį, bet ir patirtį, emocijas, mąstymą. Veide yra 12 bruožų: akys, antakiai, nosis, lūpos, tarpas tarp nosies ir lūpos, blakstienos, ausys, šnervių forma, kakta. Mes visi vieni kitus „skenuojama“ – tai tiesa. Juk būna - stebime žmogų ir pagalvojame, kad nenorėtume turėti tokios nosies ar, tarkime, ausų.

Pavyzdys: žmogus eina į pokalbį dėl darbo. Jis žino, kad jo smakras yra atsikišęs, tačiau gali ir nesuprasti, jog aplinkiniams siunčia štai kokią informaciją: esu dominuojantis, agresyvus, ginantis savo poziciją, jei reikia, ir puolu, bet esu valdingas, galiu būti puikus lyderis.

Taigi, visa tai žinant galima pakoreguoti veidą makiažo priemonėmis, siekiant sušvelninti aštrias charakterio savybes, apie kurias byloja smakras. Nes kažin, ar valdingas bosas norės samdyti tokio pat stiprumo pavaldinį... Ir - priešingai - tam tikroms pareigoms tie bruožai bus itin tinkami.

Arba, tarkime, priešais jus - žmogus su smailu smailu nosies galiuku - vadinasi, tai yra ypatingai smulkmeniškas, detalus, pretenzingas, įnoringas, į viską labai besigilinantis žmogus. Antai animacija - animatoriai juk kuria charakterius - atsiminkime, kaip atrodė Šapokliak, Kūlverstukas. Šapokliak – neįtikėtinai smailas smakras, smaila nosis, net ir jos žiurkė visa smaila, taigi charakteris jau aiškus – gudri, imli, dirgli, apžaidžianti kitus. O Kūlverstuko apvalus veidukas, akys, ausys byloja apie geraširdį, atvirą, kiek naivų personažą.

Todėl reikia labai klausyti intuicijos - juk kartais jauti, kad su vienu žmogumi malonu bendrauti, o su kitu – ne. Ir nereikia atsiminti kažkokių taisyklių – reikia stebėti, jausti ir tik tada užmesti akį į bruožus.

Būtų įdomu sužinoti apie akis – juk bendraudami daugiausia žiūrime į jas.

Galiu jus patikinti: jei priešais sėdėtų žmogus su didžiuliu smakru, jūs matytumėte tik jį.

O dabar įsivaizduokite nedideles akis, esančias itin arti viena kitos. Žiūrint į tas akis darysis neramu. Ir tas žmogus žvelgs į jus įtariai, tiesiog skros žvilgsniu. Paprastai tokį žvilgsnį atlaikyti nėra lengva, norėsis vis sukti akis į šalį.

Iš čia ir charakterio savybės - kuo akys arčiau viena kitos, kuo jos gilesnės, siauresnės, mažesnės, tuo žmogus yra rimtesnis, kritiškesnis, pretenzingesnis. Jis valdingas, ryžtingas, mažiau emocionalus, mažiau išsakantis savo mintis, emocijas. Labiau koncentruotas į save, jis mažiau supras kitą žmogų. Tačiau jis bus patikimas, ryžtingas partneris.

Didelės akys mums asocijuojasi su nuoširdumu, atlapaširdiškumu, jausmingumu, tokie žmonės yra lyderiai. Tačiau jie būna pernelyg susireikšminę, jiems reikia daugiau dėmesio, bendraujant nori komplimentų. Jie ekstravertai, gali būti per daug emocionalūs ar paviršutiniški.

LEAD Technologies Inc. V1.01
Didelių akių savininkė - aktorė Audrey Tatou
AFP/Scanpix
Ar spalva turi reikšmės?

Tarkime, žiūrime į rudas akis ir suprantame, kad jos kažkokios paslaptingos. Dėl to manoma, kad rudaakiais negalima pasitikėti. O va, mėlynakiais neva galima. Manau, čia svarbesni fiziologiniai dalykai. Kai žmogus susidomėjęs ar įsimylėjęs, jo vyzdžiai išsiplečia, ir dėl to akys atrodo gražesnės. Rudaakių išplėstų vyzdžių negalime pastebėti, todėl ir susidaro vaizdas, kad jos kažkokios neaiškios, paslaptingos.

Ką galima išskaityti iš kitų veido bruožų - nosies, lūpų, ausų? 

Kai žmonės labiau suvokia veidotyrą, jie patys sau patampa gražesni. Nes kai siekiame kažkokių standartų (moteriai - nedidelė nosis, putlios lūpos, mažytės ausytės), mes jiems ir paklūstame. O įsigilinus paaiškėja, kad tuose standartuose ne viskas taip jau ir gerai.

Tarkime, ilga išraiškinga nosis byloja, kad žmogus yra jautresnis aplinkai, geriau ją supranta, imlesnis geram maistui. Atkreipę dėmesį pastebėsite, kad tokia nosimi apdovanotas ne vienas menininkas, dizaineris.

Ir atvirkščiai – mažų nosių savininkai yra racionalesni, analitiškesni, konkretesni, faktiškesni. Stambesnės nosies savininkai neretai bus gurmanai, dirbs virtuvės šefais - tik įsivaizduokite, kaip ir kiek galima įkvėpti didesne nosimi...

Gerardo Depardieu atvaizdas
Gerardo Depardieu nosis byloja apie jo polinkį į gyvenimo malonumusizdas
AP/Scanpix
Apie lūpas. Tai daugiausia receptorių turintis veido bruožas. Būna siaurios, putlesnės. Siaurų savininkai visada atrodo lyg piktesni, lyg vienatvę mėgstantys. Nes jie yra labiau orientuoti į save,  valingesni, ryžtingesni, darbingi, mažiau ekstravertiški, mažiau kalba, daugiau daro. Žvelgiant į juos atrodo, kad yra atsiskyrę, griežti, vienišiai, bet tai netiesa. Jie dažnai yra mažakalbiai, susikoncentravę į tam tikrą veiklą, atsidavę darbui, daug iš savęs reikalaujantys žmonės. Patikimi, veržlūs.

Kuo lūpos putlesnės, tuo didesnis libido. Tokie žmonės yra kulinarai, gurmanai, moka viskuo mėgautis – maistu, gėrimu, bučiniais, jaučia gyvenimo skonį. Putlalūpiai bus atlapaširdiškesni, tačiau labiau susiriekšminę, ekstravertai, jiems svarbus įvertinimas, komplimentai. Jie labiau rūpinasi savo išvaizda. Ryškesni ir pavydo, manijos, priklausomybės jausmai.

Dar būna lūpos tamprios, lyg įtemptos, o būna glebios, minkštos (ir nebūtinai putlios), slidžios, tai ir asmenybė tokia pati – glebi, slidi. Tokių į darbą neimčiau.

Ir jei kalbame apie lūpas, aš statyčiau už siauralūpius. Bus mažiau kalbų, užtat ryžtingai padaryta.

Apskritai siūlyčiau: įsijunkite TV, išjunkite garsą ir pamatykite, koks tai žmogus – iš kūno kalbos, mimikos, bruožų. Nes kai klausome informacijos, jos gauname daug ir tada nematome esmės. Beje, tik 10-20 proc. informacijos perteikiama žodžiais. Žmogus labiausiai atsiskleidžia per išvaizdą, kūno kalbą.

Ausys yra tam tikri mūsų smegenų lokatoriai, per jas į smegenis ateina informacija. Tad kuo didesnės, išraiškingesnės, kuo labiau panašios į muzikos instrumentus, tuo geriau. Yra tikimybė, kad žmogus greičiau įsisavina žinias, priima sprendimus. Atkreipkite dėmesį į daug pasiekusių muzikantų ausis – jos didelės!

Gintaras Rinkevičius
Maestro Gintaras Rinkevičius
DELFI / Šarūnas Mažeika
Tačiau mažos ausys, ginkdie, nereiškia, kad žmogus neprotingas. Tiesiog jam reikės daugiau įdėti darbo, kad suvoktų informaciją, tačiau tai nereiškia, kad jis negali pasiekti neįtikėtinų aukštumų. Tačiau, ko gero, lėčiau priims sprendimus. Bet geriau prisitaikys, gyvenime bus mažiau pretenzingas. Didelių ausų minusas – tokie žmonės yra individualistai, jie sunkiau prisitaiko, yra konfliktiškesni, egocentriškesni.

Kodėl aukšti skruostikauliai yra vienas iš grožio standartų?

Jei paanalizuotumėte oro palydoves, pamatytumėte, kad daugumos jų skruostikauliai - aukšti. Ir tai nereiškia, kad renkamos vienokios išvaizdos darbuotojos. Tiesiog žmonės aukštais skruostikauliais yra kur kas įtaigesni - o tokių darbuotojų aviakompanijoms ir reikia. 

Ar galima sakyti, kad žmones traukia tik tam tikro tipažo asmenybės?

Egzistuoja antropologės Helenos Fisher metodika, pagal kurią iš prigimties kiekvienas žmogus turi dominuojantį tam tikrą hormonų kodą. Pavyzdžiui, daugiau testosterono turintis žmogus (nesvarbu, vyras ar moteris) dažniausiai bus tvirtesnio kūno sudėjimo, ryškesnių, stambesnių veido bruožų, aukštesnio ūgio, pasižymės didesniu libido. Veide bus ryškūs smakras, žandikauliai - vadinasi, žmogus mėgsta vadovauti, rungtyniauti, užima aukštas pozicijas. Paprastai tokio tipo žmonės vienas kito netraukia. O jei traukia, tai yra žiežirbuojanti pora.

Jie dažniausiai stengiasi rinktis žmogų, kurio hormonuose dominuoja estrogenas. Ir nesvarbu, tai bus vyras ar moteris, tokio tipo žmogus bus minkštesnių veido bruožų, o taip pat - ir charakterio. Jie - geri derybininkai, yra diplomatiškesni, lankstesni. Štai tokie gali vienas kitą traukti.

Yra žmonės, turintys daugiau hormono, atsakingo už protinę veiklą, ir apie juos sakoma – ugnis. Jie ieško adrenalino, naujovių, puikiai prisitaiko prie situacijos, yra nepriklausomi, individualistai. Jie dega, veikia, negali pakęsti dominavimo iš šalies, nes yra pernelyg nepriklausomi. Tai - smulkaus sudėjimo, smulkaus veido žmonės. Moterys būna berniukiško tipo ir net vėlyvesniame amžiuje pasižymi jaunatvišku sudėjimu, greita medžiagų apykaita. Štai tokių bruožų turintys žmonės patinka vienas kitam. Ir nebūtinai jie turi būti poroje – jie gerai dirbs komandoje, bus geri draugai.

Antai regime gražią liekną moterį, o šalia – apvaloką, nelabai simpatišką vyrą. Ir stebimės. O aš galėčiau spėti, kad toks vyras turi labai daug estrogenų, kad jis yra labai empatiškas, dėmesingas. Išvaizda gali būti labai apgaulinga.

O jei veidas patobulintas plastinėmis operacijomis?

Klausimas - kas už to slypi. Jei manome, kad operacija padės išspręsti problemą, tai klystame - ji, ko gero, nepabėgs. Bet jei turime kompleksą ir jį panaikinus bus daugiau pasitikėjimo - puiku. Tačiau jei atrodo, kad prileidus į lūpas botokso pagerės gyvenimas, padidės seksualumas ir jūs susirasite vyrą, klystate.

Beje, pakeitus vieną veido bruožą, nyksta proporcijos, užtat tikėto grožio nėra. Norint pakeisti bruožus, padeda makiažas. Ir tai nėra apgaulė, tiesiog reikia naudotis tuo, kas tau gali padėti.

Tarkime, moteris eina į darbo pokalbį - kokį makiažą darytis?

Įvaizdžio kūrėja Indrė Sinkevičiūtė: Svarbu, kokį nori palikti įspūdį, koks tikslas. Darbintis einantis žmogus nori atrodyti įtaigus, pasitikintis savimi, dominuojantis. O, tarkime, iš prigimties bruožai yra gana švelnūs – siauras veidas, neaukšti skruostikauliai, tiesus smakras. Tokiu atveju šviesiname smakrą – ji padidiname, tai suteiks dominavimo. Jei akys didelės, jų pernelyg išryškinti nereikia. Jei siauros, nedidukės, tada reikia išryškinti, suteikti išraiškingumo - šviesiname vidinį akių kamputį, taip pat galime naudoti šviesius šešėlius, net su blizgesiu - tai padidins akis. Reikia atsisakyti tamsių niūrių spalvų. Galima šviesiu ar net baltu pieštuku pabrėžti ties vidinu apatinio voku kraštu – taip dar labiau padidinamos akys.

Tiesa, norint gauti auklės darbą, priešingai – viską reikėtų prigesinti, pritamsinti.

Eglė Pelienė: Yra tekę dalyvauti darbo priėmimo pokalbiuose. Tarkime, ieškome komandos nario. Ateina moteris, akivaizdu, nemėgstanti rungtyniauti, neagresyvi, pernelyg nedominuojanti, ir pagal profesinius duomenis ji puikiai tiktų į tą postą. Tačiau ji pernelyg išsidažiusi, išryškintomis akimis, išdidintomis lūpomis... Taip ir norisi paklausti: ar suvokia, kur atėjusi? Negebėjimas suprasti situacijos pakiša žmogui koją, ir jis nebūna priimtas į darbą.

Einant i darbo pokalbius reikia vengti ryškių spalvų - tiesiog lengvai apvesti akis, rinktis pastelinių spalvų šešėlius.

O einant į vakarėlį, norint susipažinti, būti gražiai, ryškiai, pastebėtai?

Indrė Sinkevičiūtė: Šiam atvejui labai tinka „katės“ akys, laineriu apvestos akys (beje, laineris labai madingas šį sezoną), putlios lūpos (čia pagelbės lūpų blizgis, matinius lūpų dažus palikite ramybėje). O jei lūpos ir šiaip putlios, minkštos, per daug blizgesio nereikia - efektas bus atvirkštinis. Paslaptingam įvaizdžiui sukurti – dūminio efekto akys, tada lūpos turi būti neryškios.

Eglė Pelienė: Ryškiname tai, kas gražu. O kas negražu, paretušuojame.


MAKIAŽO PATARIMAI:

- Kai veidas stačiakampis, tamsiname kaktos šonus ir žandikaulius.

- Kai veidas apvalus, tamsiname skruostus nuo smilkinių. Kaktos viršų ir smakrą šviesiname.

- Kai veidas kvadratinis, tamsiname kaktos šonus ir žandikaulius, šviesiname kaktos viršų per vidurį ir ties plaukų augimo linija, bei smakrą.

- Kai veidas yra trikampio formos, tamsiname kaktos šonus, smakrą, šviesiname skruostus vertikaliai, per du pirštus nuo nosies.

- Kai veidas yra trapecijos formos, šviesiname kaktos šonus, tamsiname kaktos vidurį, ties plaukų augimo linija ir smakrą. 

- Kai platus ir stambus smakras, jo šonus tamsiname, vidurį šviesiname.

- Jei platūs žandikauliai, juos reikia tamsinti.


PAGRINDINIAI VEIDO BRUOŽAI, kurie padės geriau pažinti ne tik save, bet ir kitus:

VEIDO FORMA

Stačiakampis - uolumas, darbštumas.

Apvalus - aštrus protas, gerai adaptuojasi.

Kvadratinis - stabilumas, sprendimų iniciatyvumas, lyderiavimo troškimas.

Ovalus - lengva komunikacija, malonus bendravimas.

Trikampis - stiprios ambicijos, karjeros troškimas.


KAKLAS

Trumpas - pasyvumas, konservatyvumas, sėslumas, polinkis į fundamentalizmą.

Ilgas - iniciatyvumas, tolerancija, seksualumas. Kuo ilgesnis kaklas, tuo žmogus mažiau linkęs stresuoti.

Plonas - bailumas, baikštumas.

Storas - drąsa.


SKRUOSTAI

Apvalūs - optimizmas.

Skersi - komunikacijos įgūdžiai.

Įdubę - nuovargis, stresas.

Su duobutėmis - vaikiškumas.


NOSIS

Ilga - jausmingumas, stiprus poreikis grožiui, mandagumas, laiko planavimas.

Trumpa - greita reakcija, konkretumas, įžūlumas, rutinos nebijojimas.

Tiesi - paslaugūs, valdingi, mėgsta taisykles.

Riesta - paslaugumas, altruizmas, rūpinimasis kitų, o ne savo poreikiais.

Šnervės - kuo platesnės, didesnės, tuo žmogus temperamentingesnis, kuo plonesnės, tuo žmogus nervingesnis.


LŪPOS

Plonos, siauros - darboholizmas, uždarumas, ryžtas, darbštumas, patikimumas.

Storos, putlios - stiprus priklausomybės jausmas, įžeidumas, seksualumas, atvirumas.

Putli apatinė lūpa - įtakingumas, atsidavimas, sėkmė.

Plona apatinė lūpa - taupumas tiek laikui, tiek pinigams.


ŠYPSENA

Atvira, „amerikietiška“ - rimti darbuotojai, geri partneriai, garbingi.

Suspausta - smulkmeniški, kerštingi, pikti.


AUSYS

Prigludusios - taktiškumas, pastabumas, išlaidumas.

Atlėpusios - kaupimo poreikis, neatsargumas, intrigų troškimas.

Speneliai ploni - imlumas, greita reakcija, gera adaptacija.

Speneliai stori - lėta reakcija, paviršutinis informacijos priėmimas.


AKYS

Didelės - atvirumas, emocionalumas, prieraišumas.

Mažos, gilios - jausmų slėpimas versle, darbiniuose santykiuose, diplomatija

Atstumas tarp akių didelis - reikalų delsimas, moralinis stabilumas.

Atstumas tarp akių mažas - tobulumo siekimas, reiklumas.


ANTAKIAI

Aukšti - išrankumas, sunkiai siekiantys prieraišumo, orumas, vienišumas.

Žemi - komunikabilumas, neformalumo mėgimas.

Forma tiesi - estetikos, harmonijos ir tvarkos poreikis.

Forma apvali (arkinė) - teatrališkumas.

Forma trikampė - praktiškumas, griežtumas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis