Ekspertų prognozės 2014-iems: karai, chaosai, apokalipsės

Naujametės šventės jau pamirštos, atėjo metas pradėti gyventi 2014-uosius. Pradėkime nuo prognozių šiems metams. Šįkart išklausykime ekonomikos, finansų ekspertų nuomones.

1
Karai 2014-aisiais

Įtakingas amerikiečių žurnalas „Foreign Policy“ išspausdino straipsnį, kuriame vardina prognozuoajmus metų karinius konfliktus, kurie kels grėsmę globaliam stabilumui. Pagrindiniai karšti taškai – Sirija, Libanas, Irakas, Bangladešas, Centrinė Afrikos Respublika, Afganistanas.

Libanas
Scanpix
Į šį „potencialiai mirtį nešančių konfliktų“ sąrašą pateko ir Šiaurės Kaukazas, o tiksliau – Sočis. Štai ką sako „Foreign Policy“ ekspertai: „Šių metų vasarį Rusijoje vyks pati svarbiausia šalies istorijoje olimpiada. Ir pagrindinę problemą kels ne išlaidos, o saugumas, nes visai šalia – Šiaurės Kaukaze - plinta aktyviausias iš šiuo metu Europoje vykstančių konfliktų. Beprecendentinės priemonės saugumui užtikrinti gali tik pabloginti situaciją.“

Keli politikos ekspertai pastebėjo, kad „Foreign Policy“ prognozės labiau primena gąsdinimus turistams, nei situacijos analizę.

2
Chaosas Europoje

Danijos banko „Saxo Bank“ ekspertai šiemet prognozuoja Europos sąjungos saulėlydį, lyginamą su SSSR griūtimi. Problemos, bankininkų vertinimu, gali prasidėti gegužę, kai europarlamento rinkimuose daugumą laimės vadinamieji euroskeptikai.

Vokietijos aistruolės
Vokietijos aistruolės
AFP/Scanpix
Ir tuo Europos problemos nesibaigs: „Saxo Bank“ analitikų nuomone, pačios turtingiausios ES valstybės Vokiteijos 2014-aisiais laukia ekonominė krizė, kurią įtakos kainų, susijusių su JAV energetika, kritimas, vokiškų prekių konkurencingumo rinkoje mažėjimas, šalis vidaus politikos krizė. Ekonominės problemos laukia ir Prancūzijos, Japonijos. Danų bankininkai prognozuoja naftos kainų kritimą, o tai gali paliesti daugelio šalių ekonomiką.

3
Nepriklausoma Škotija

Gegužę šioje išdidumu garsėjančioje Didžiosios Britanijos teritorijoje planuojamas referendumas dėl atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės. Jei škotai pasisakys už nepriklausomybę, buvęs NATO sekretorius George'as Robertsonas prognozuoja Europos „rebalkanizaciją“.

Edinburgo pilis
Edinburgo pilis
RIA/Scanpix
Ekspertai sako, kad Škotijos pabėgimas iš neskęstančio lėktuvnešio pakenks pasaulio jėgų pusiausvyrai ir iššauks „suverenitetų paradą“: katalonams ir baskams taps nebepatogu gyventi Ispanijoje, valonams – Belgijoje, Kvebeko gyventojams – Kanadoje. Tiesa, remiantis apklausų duomenimis, kol kas nuo Britanijos karūnos nori atsiriboti tik 30 proc. škotų, tad, gali būti, kad nieko tokio ir neįvyks.

4
Gamtos apokalipsė

Garsi Egipto žynė Joy Ayad, ko gero, šiuo metu yra geriausia astrologė pasaulyje. Ji tiksliai nusakė „arabišką pavasarį“, konfliktą Sirijoje ir net tai, kad Kaire iškris sniegas. Todėl dabar jos prognozes atidžiai vertina net politikai.

Pastatas Platsmute
Pastatas Platsmute
AP/Scanpix
Gera naujiena ta, jog Ayad tikina, kad 2014-aisiais Trečias pasaulinis karas neprasidės. Tiesa, pasaulio laukia stichinės nelaimės, kurios pirmiausia smogs JAV - ten laukiama tiesiog „gamtos apokalipsės“. Ir prognozės jau pildosi - Jungtinėse Valstijose prasiautė nematyti Sibiro šalčiai.
Beje, Joy Ayad žada, kad šiemet Rusija susigrąžins anksčiau turėtą įtaką pasauliui ir net inicijuos naujos pasaulio valiutos sukūrimą.

5
Dirbtinis protas bus dar protingesnis

Garsus amerikiečių futurologas Ray Kurzweil numato, jog 2014-aisiais kompiuterio lygis dar labiau priartės prie žmogaus smegenų išsivystymo laipsnio, o virtuali realybė apgaudinės ne tik akis ir ausis, bet ir visus kitus jutiminius organus.

Bloga naujiena tokia, kad dirbtinės kompiuterių smegenys vis dar negalės konkuruoti su žmogaus protu. Tačiau ne viskas taip blogai. IBM korporacija pranešė, kad ketina 1 mlrd. dolerių investuoti savo superkompiuterio „Watson“ tobulinimui. Ši mašina, apdovanota dirbtiniu protu, jau įrodė turinti aukštą IQ. Jau dabar „Watson“ geba suprasti žmogaus kalbos prasmę, net jei joje yra ir necenzūrinių žodžių. 

IBM superkompiuteris
IBM superkompiuteris "Watson"
AP/Scanpix
IBM žada, kad 2014-aisiais „Watson“ taps protingesnis, bus pradėtas intensyviai taikyti medicinos ir mokslo srityse. O svarbiausia, kad šiemet planuojama superkompiuterį parodyti ir masėms, tiesa, kol kas tik programuotojams, kad šie kompiuterio protą galėtų pasitelkti kurdami programas.

6
Protingi aksesuarai

Kol kas kūrėjai neketina dirbtiniu protu apdovanoti mobiliųjų telefonų ir planšečių, vis tik siurprizų mums ruošia. Ekspertų nuomone, 2014-ieji taps nešiojamų daiktų klestėjimo metais. Protingi laikrodžiai, pakeisiantys telefoną, fitneso apyrankės su kardiomatuokliu ir miego monitoriumi, prie galvos tvirtinamos 4-K-kameros, kurios registruos kiekvieną mūsų žingsnį, išstums iphone'us ir ipode'us.

Šypsenėlės
Shutterstock nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis