Noriu jaunesnio! Arba kodėl puma - kur kas geriau nei barakuda

Jų amžius – sunkiai nusakomas, grožis – nevystantis, o partneriai – gerokai už jas jaunesni. Tokios moterys vadinamos pumomis. Turbūt niekas nepaneigs, kad puma – kur kas patrauklesnis gyvūnas nei barakuda. Gaila, kad visuomenė žavias katytes vis dar vertina skeptiškai. Gal todėl, kad jos yra retesnės nei būriais neršiančios plėšriosios žuvytės?

Kaip gamtoje, taip ir visuomenėje, pumos ir barakudos vienos kitoms netrukdo, nes gyvena skirtingose stichijose. Barakudos paprastai nardo ten, kur gausu pagyvenusių turtingų vyrų, geriausias masalas šioms žuvelėms – pinigai. Pumos mėgsta medžioti po vieną, jas labiausiai gundo jaunystės kvapas. Tiesa, kai kurios barakudos ilgainiui tampa pumomis – tarkim, jaunos išteka už seno turtingo verslininko, su juo pelningai išsiskiria, o artėdamos amžiaus vidurio link susiranda jauną gražų sportininką.


Kada, jei ne dabar?


Tiesą sakant, barakudos mane domina kur kas mažiau dėl labai subjektyvių priežasčių – tapti šia žuvimi net ir norėdama nebegalėčiau, nes joms galioja labai griežtas amžiaus cenzas. Sulaukusios maždaug 25-erių, barakudos išstumiamos iš geriausių nerštaviečių – elitinių klubų, vakarėlių – ir toliau turi tenkintis vietinės reikšmės kūdromis. Man jau senokai nebe 25-eri. Tiesą sakant, jau pradedu prarasti ir savo, kaip pumos, galias. Iš savo ir draugių patirties galiu pasakyti, kad geriausias amžiaus tarpsnis jauniems vaikinams medžioti – 35–45-eri metai. Šiuo gyvenimo periodu moterų seksualumas yra maksimalus, o žavesys dar nėra išblėsęs. Jaunystė ir branda darniai žengia koja kojon, o artėjanti amžiaus vidurio krizė skatina leistis į avantiūras.


„Kada, jei ne dabar?“ – klausia bundanti puma mankštindama savo tvirtas, švelnias letenėles dailiai nulakuotais nagučiais ir dairydamasi jauno karšto grobio. Jos troškimai visai pagrįsti. Intymių santykių specialistas psichologas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad seksualiniu požiūriu pora geriausiai dera, kai moteris yra 4 ar 5-eriais metais vyresnė už vyrą. Tai vadinama biologinėmis žirklėmis. Kai kurių pažinčių svetainių apklausos rodo, kad net 34 proc. vyresnių nei 40-ies metų moterų pirmenybę teikia jaunesniems vyrams, o 77 proc. bričių teigia, jog didžiausią seksualinį malonumą patyrė įveikusios 40-ies metų ribą. Ką tokiai seksualiai katytei gali pasiūlyti senstantis, vadinamąjį alaus pilvuką užsiauginęs bendraamžis ar vyresnis katinas?


„Ilgai vyravo nuostata, kad vyrams rūpi tik fizinis partnerės grožis, o moterims svarbesnis yra partnerio intelektas, socialinė padėtis ar humoro jausmas, bet moterys irgi nori turėti ką nors gražaus, seksualaus, raumeningo, be alaus pilvuko ir česnakų kvapo iš burnos. Jaunas vaikinukas ir darbštesnis, aktyvesnis lovoje“, – teigia psichologas Tomas Lagūnavičius. Be to, moters kūnas daugumai jauniklių dar tebėra neatrasta žemė, jie džiaugiasi galėdami liesti, tyrinėti, o viena kita celiulito kalvelė atradimo džiaugsmo nė kiek nesumažina.


Griūva ir kitas stereotipas – neva tik moteris gali tapti dailiu turtingo vyro aksesuaru, rodančiu jo statusą ir finansinę galią. Pasidabinti tokiais papuošalais mėgsta ir moterys. Vis daugiau vadinamosios silpnosios lyties atstovių turi aukštą socialinį statusą, nemenkas pajamas, tad kodėl tuo nepasinaudoti? Tokie garsias damas lydintys vyrukai, vadinami berniukais žaisliukais (angl. „boy toy“), madingi ir Lietuvoje. Jų galima išvysti šalia žinomų vienišų verslininkių populiarių žurnalų puslapiuose. Dirba tie vyrukai turbūt rotacijos principu – vienąsyk lydi vieną, kitąsyk – kitą. Tiesa, dauguma jų tikrai – tik palydovai, mat yra netradicinės lytinės orientacijos. Anot psichologo T. Lagūnavičiaus, moters noras turėti gražų blizgutį yra visai natūralus ir suprantamas, tik svarbu neperžengti ribų – nepaversti šio žaidimo rimtais santykiais, neduoti vaikinui į rankas per daug grynųjų, nepatikėti savo kreditinės kortelės.


O gal tai meilė?


Ironizuoti galime į valias, bet daugybė pavyzdžių liudija, kad tvirta vyresnės moters ir jaunesnio vaikino sąjunga įmanoma. Aktorė Inga Norkutė su vienuolika metų jaunesniu Aurimu Žvyniu kartu gyvena jau 8-erius metus. Moteris tikina, kad jaunesni partneriai jos giminėje nėra naujiena: močiutės vyras už ją jaunesnis 20 metų, sesers – 12 metų, o mama už tėtį vyresnė 4-eriais metais. Šokėja Ieva Norkūnienė su 9-eriais metais jaunesniu šokėju Adomu kartu gyvena beveik 5-erius metus ir laukiasi antros atžalos. Moteris yra prisipažinusi apie buvusius sunkumus, tačiau juos vis dėlto sieja ne su amžiaus skirtumu, o su tėvų pareigomis. Modelis Aistė Jasaitytė-Čeburiak už savo vyrą Romaną vyresnė 8-eriais, dainininkė Jurga Šeduikytė už savo sutuoktinį Vidą Bareikį – 6-eriais metais. Tiek pat už savo mylimąjį Deividą Meškauską vyresnė jo mylimoji Ineta Stasiulytė. Skeptikai tikina, kad, norint kalbėti apie tokių porų santykių sėkmingumą, reikėtų luktelėti porą dešimčių metų. Esą moterys, kai peržengia 50-ties metų slenkstį, staiga susensta, ir jauni mylimieji paprastai išeina pas jaunesnes. Nebūtinai. Štai valstybės tarnautoja charizmatiškoji Nijolė Statkutė tuoj švęs 60-metį, bet neatrodo, kad jos mylimajam, 10 metų už ją jaunesniam muzikologui Dariui Užkuraičiui, tai labai trukdytų. Legendinė rusų estrados žvaigždė Alla Pugačiova jau 13 metų gyvena su 27-eriais metais jaunesniu komiku Maksimu Galkinu ir skirtis veikiausiai neketina. Kitaip argi būtų ryžęsi auginti surogatinės motinos pagimdytus dvynukus? Dar labiau pribloškia rašytojos Marguerite Duras meilės istorija. Su 38-eriais metais jaunesniu Yannu Andrea rašytoja susipažino būdama 61-erių. „Ji pasitiko mane plačiai šypsodamasi, – apie pirmąjį pasimatymą vėliau pasakojo Yannas. – Atidarėme butelį vyno, kalbėjomės ir vis negalėjome atsikalbėti. Viena tema keitė kitą. Atrodė, kad išsišnekėti ir amžinybės neužtektų.“ Pora kartu išgyveno 16 metų. Jųdviejų santykiai buvo labai audringi, kupini meilės, pavydo, kūrybinės euforijos, grasinimų nusižudyti, išsiskyrimų ir aistringų susitaikymų. Ir tęsėsi iki pat rašytojos mirties. „Ji pasiglemžė mane visą. Tapau neatsiejama jos gyvenimo ir kūrybos dalimi“, – po mylimosios mirties sakė Yannas.


Pasak T. Lagūnavičiaus, brandi moteris jaunam vaikinui yra kaip verslo partnerė. „Ji mažiau zyzia, mažiau reikalauja, aiškiau žino, ko nori, ir moka tai pasiekti, – teigia psichologas. – Energingam, aktyviam jaunuoliui gyventi su tokia moterimi patogiau nei su kaprizinga, savęs vis dar ieškančia bendraamže. Jis greitai, uoliai vykdo visas užduotis ir įkvepia partnerę veikti. Palyginti su pavargusiais, ant sofos drybsančiais bendraamžiais, – tikras jaunystės eliksyras.“

Tiesa, santykių konsultantė iš JAV Susan Winter perspėja, kad toks vaidmenų pasidalijimas, kai moteris tampa mokytoja, o jos mylimasis – mokiniu, žavus ir įdomus atrodo gana trumpai. Vėliau tai gali tapti svarbiausia santykių iširimo priežastimi. Kad ir koks jaunas būtų, vyras yra vyras. Jis nori jaustis stiprus, dominuoti, tad patirtimi dalytis turėtų abu partneriai. „Jaunesnis vyras gali padėti moteriai augti, – teigia S. Winter. – Jis atveria duris į visiškai kitokį pasaulį, priverčia pakeisti požiūrį į tam tikrus dalykus, išmoko daug nauja.“ Pasak specialistės, norint išsaugoti šiuos santykius, reikėtų išmokti priimti tokio partnerio patirtį kaip lygiavertę, neužmušti jo iniciatyvos savo gyvenimiška patirtimi ir išmintimi.


Vida Press


Kaip mamytė pasakys


Garsios meilės istorijos gali ne tik įkvėpti, bet ir atvėsinti. Bene ryškiausia pumų atstove laikyta aktorė Demi Moore vis dėlto išsiskyrė su 16 metų jaunesniu Ashtonu Kutcheriu. O atrodė, kad jų santykiai – idiliški. Oficiali skyrybų priežastis yra Ashtono neištikimybė. Demi jis esą iškeitė į 22-ejų metų merginą. Poros draugai pasakoja, kad iš tikrųjų šiuos santykius sugriovė aktorės pavydas ir paniška baimė prarasti jaunesnį mylimąjį. Ne ką geriau klostosi ir kitos garsios pumos Madonnos santykiai. Prieš kelerius metus 50-metė dainininkė išsiskyrė su 23-ejų metų brazilu modeliu Jesusu Luzu, o būdama 55-erių nutraukė santykius su kitu berniuku žaisliuku trisdešimtmečiu Brahimu Zaibatu. Įdomu tai, kad abiem atvejais Madonna nurodė tokią pačią skyrybų priežastį – pernelyg įtemptas darbo grafikas. Tiesa, draugams prisipažino pasijutusi išnaudojama. Liūdnų pavyzdžių netrūksta ir Lietuvos padangėje. Neseniai skirtingais keliais pasuko 34-erių metų gražuolė Asta Valentaitė ir 11 metų už ją jaunesnis krepšininkas Dovydas Redikas. Laidų vedėja Daiva Tamošiūnaitė-Budrė už savo vyrą Dainių taip pat buvo vyresnė 11 metų. Likimo ironija, o gal simboliška – kartu jie išgyveno irgi tiek pat metų.


Kartais tokie santykiai iš anksto būna pasmerkti laikinumui. Jauni, savo karjerą pradedantys vaikinai neretai sąmoningai pasirenka vyresnę žinomą moterį kaip trampliną. Naudojasi jos ryšiais ir šlove, kad išgarsėtų, o pasiekę, ko trokšta, atsisveikina. Nieko baisaus, jei abi pusės yra sveiko proto, ir moteris nepuoselėja tuščių romantiškos amžinos meilės iliuzijų. Nebūtina būti garsiai ir žinomai, kad pritrauktum tokį vaikelį, – motiniška globa, rūpestis, kontrolė, finansinis saugumas ir šilti pietūs vilioja visus infantilumo turinčius jaunuolius. Jei toks pasiskirstymas vaidmenimis abiem pusėms yra patogus ir priimtinas, santykiai gali tęstis ilgai. Deja, dauguma sūnelių išauga į vyrus. Pasisėmęs gyvenimiškos ir seksualinės patirties, mažas paukščiukas sutvirtėja, pasijunta ereliu ir mostelėjęs sparnais išskrenda užkariauti naujų teritorijų.


Pasak S. Winter, tokios baigties būtų galima išvengti, jei vyresnės moterys atsisakytų motiniško poreikio kontroliuoti. Tam pritaria ir T. Lagūnavičius. „Apimtos baimės prarasti, vyresnės moterys savo berniukus nuolat kontroliuoja, persekioja, traumuoja, ir šie, neištvėrę spaudimo, dingsta“, – teigia jis. Kad vaikinas neimtų ieškoti silpnesnės, jo globos trokštančios būtybės, S. Winter pataria nebijoti parodyti jam savo moteriško silpnumo. Tai, žinoma, nereiškia, kad turėtumėte pradėti skųstis sąnarių skausmais ir prastėjančia atmintimi... Beje, jei jau prakalbome apie sveikatą, metas išsklaidyti populiarų mitą, esą jaunas partneris jaunina ir ilgina gyvenimą. Dienraštyje „The Guardian“ paskelbti Vokietijoje atlikti tyrimai atskleidė netikėtą tendenciją – pasirodo, jei moteris už vyrą vyresnė 7–9-eriais metais, jos gyvenimas sutrumpėja 20 procentų. Tai nesunku paaiškinti. Gyvenimas su jaunesniu partneriu – tai nuolatinė įtampa ir kova. Ne tik su jaunesnėmis konkurentėmis, bet ir (ypač!) su savimi. Viena mano draugė, su 15 metų jaunesniu vyruku susipažinusi naktiniame bare, pusę metų nesiryžo išvilkti šių santykių į dienos šviesą. 


Teisindamasi begaliniu užimtumu, susitikinėdavo su juo tik vakare ir kuo mažiau apšviestose vietose. Moteris išbandė kone visas jauninamąsias procedūras, pradėjo laikytis dietos, rengtis ir šukuotis kaip paauglė, kol galiausia virto savo pačios karikatūra. 38-erių metų mano draugė niekaip nenorėjo patikėti, kad mylimojo kaip tik ir yra labiausiai vertinama už jo bendraamžėms nebūdingą eleganciją, gerą skonį ir brandų grožį. Kita savo jaunąjį draugą prarado, kai šis paprašė paso – norėjo nupirkti lėktuvo bilietus ir išsivežti ją į romantišką kelionę po Paryžių. 8-eriais metais už mylimąjį vyresnė mano draugė nutarė geriau atsisakyti ir kelionės, ir jo, nei pasakyti, kokio iš tikrųjų yra amžiaus. Nerimas, kad atrodai senesnė už savo partnerį, kiekvieną vos matomą raukšlelę vaizduotėje išdidina iki melioracijos griovio. Baisiausia, kad šią savo baimę esame linkusios atskleisti balsu: „Ar aš ne per sena?“, „O Dieve, kaip aš senstu!“, „Pažiūrėk į mane! Atrodau kaip tavo motina“... Jei iki šiol vaikinas apie tai negalvojo, tai išgirdęs tikrai susimąstys: „O gal ji teisi?“ Jei ir nesusimąstys, pavargs kasdien neigti šituos kliedesius.


Įtampą didina ir visuomenės nuomonė. Lietuviai labai netolerantiški viskam, kas neatitinka jų įsivaizduojamų normų. Reikia pripažinti, kad barakudos, kad ir su kokia panieka apie jas kalbėtume, mums atrodo natūralesnis reiškinys nei pumos. „Visuomenė nėra palanki tokioms sąjungoms, – sako T. Lagūnavičius. – Tai nulemta biologiškai: moteris turi būti jaunesnė, nes toks amžius tinkamesnis palikuoniams gimdyti, yra pakankamai laiko juos užauginti.“ Tai patvirtina ir žurnale „Evolution and Human Behaviour“ paskelbti Velso universiteto tyrimo rezultatai. Išanalizavus 22 tūkst. moterų ir vyrų pažinčių skelbimų nustatyta, kad dauguma vyrų vis dėlto ieško jaunesnių, o dauguma moterų – vyresnių partnerių.

Reziumė? Nuoširdžiai ir atvirai įvertinkite, ko abudu iš santykių tikitės, ir galėsite prognozuoti, ar ilgai jie truks. Pasak psichologo, laiko ir krizių poveikiui atsparesni yra sielų bendryste ir lygiaverčiais mainais pagrįsti santykiai. Nauda ir seksualinis potraukis suteikia ne tokias ilgalaikes garantijas, bet ar visada jų reikia? Jaunesnis partneris – puiki galimybė mėgautis gyvenimu čia ir dabar, geriausias gydomasis balzamas išsiskyrusioms, apie naują santuoką kol kas nesvajojančioms vienišėms. Beje, tai – ir pats veiksmingiausias įrankis buvusiam vyrui paerzinti. Daugumai jų paprastai nė motais, kad išsiskyrusi susiradote kitą – protingesnį ar turtingesnį. Vis dėlto tai, kad susiradote jaunesnį, net pačius abejingiausius kažkodėl priverčia sugriežti dantimis.


Atsargiai – šie mitai apie jaunesnius partnerius gali būti klaidingi!


1. Jie nėra seksualiai patyrę. S. Winter siūlo neįsijausti į sekso mokytojos vaidmenį. 25-erių metų laisvas vaikinas gali būti turėjęs dešimtis sekso partnerių ir galbūt yra patyręs kur kas labiau nei jūs, visą gyvenimą nugyvenusi su tuo pačiu vyru.


2. Jie linkę paklusti. Tas, kuris renkasi vyresnę partnerę, nebūtinai mėgsta būti kontroliuojamas. Kartais – priešingai, bijodamos atsibosti, tampame jų marionetėmis. Atsargiai – tokie valdyti linkę vaikinai mieliau imasi manipuliacijų nei tiesmukos kontrolės.


3. Jie nemėgsta įsipareigoti. Šiuo požiūriu jauni vyrai mums artimesni nei šilta ir šalta matę bendraamžiai. „TNS Gallup“ Lietuvoje atliktos apklausos duomenimis, vyresnės moterys dvigubai dažniau pritaria romantiniam meilės idealui nei jaunesnės. Vyrai – priešingai: kuo jaunesnis, tuo labiau tiki meile iš pirmo žvilgsnio ir iki paskutinio atodūsio.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis