Apie ant sofos sėdinčius vyrus ir besiskleidžiančias moteris

Tikiu, kad pažįstate ne vieną saviugda užsiimančią moterį. Galbūt ir Jūs pati esate viena jų. Visgi savo prigimtines savybes ugdančių vyrų, panašu, yra mažiau nei moterų. Ar gali moteris paskatinti vyrą tobulėti?

Apie tai kalbuosi su lektoriumi, vyrų klubo įkūrėju Donatu Kantakevičiumi, kuris sako, kad vyriškas yra tas vyras, su kuriuo moteris laiminga ir kuris atsakingai rūpinasi šeima.

Asmeninio albumo nuotrauka

Kokį vyrą galime vadinti vyrišku, šalia kurio moteris jaustųsi saugi, patenkinta?


Paklausus moters, kokios vyro savybės jai svarbios, tikėtina, jog paminės atsakomybę, saugumą, žodžio laikymąsi, rūpestingumą. Vyriškumo samprata sulig laikmečiais kito. Televizija, žurnalai, socialiniai tinklai suformavo vyro įvaizdį, kuris nebūtinai yra teisingas. Mano akimis, vyriškas yra tas, kurio moteris laiminga, kuris atsako už savo žodžius, už šeimą ir jos saugumą. Toks vyras rūpinasi, kad šeima gyventų pilnatvėje, darnoje. Vyras turėtų padėti moteriai atsiskleisti.


Norint vyrui mokėti pasirūpinti šeima, reikia prieš ją sukuriant metus laiko susilaikyti nuo sekso, susitvarkyti savo galvą (mintis). Tik po to ieškoti moters.


O jeigu santuokoje paaiškėja, jog su savimi, savo vaikystės traumomis vyras nėra susitvarkęs?


Dirbti su tuo.

Vyko vyrų susitikimas. Klausiausi penkių vyrų, kurie skundėsi savo moterimis, ir juokiausi. Po to paklausiau: „Vyrai, ar neatrodo, kad jūsų istorijos – apie tą patį? Juk problema – tai ne moteris.“

Vyrai mano, kad užtenka moteriai parnešti pinigus, ir ji bus laiminga. Moterimi reikia rūpintis tarsi gėle – laistyti, o ne laikyti saulės kaitroje, kad sudžiūtų. Ne taip jau retai vyras ir moteris vienas kito nebegirdi ir nutolsta.


Kaip pradėti vienam kitą girdėti?


Kalbėtis. Tik kad dažnai kalbėjimasis atrodo taip: „Tu, tu, tu!..“ „ – O tu, tu, tu!..“

Štai kodėl rekomenduoju vyrams susitikti su vyrais ir išsikalbėti. Savo vidines šiukšles palikti susitikimuose, o į namus grįžti su geromis emocijomis.


Tad vyrui reikėtų ieškoti bendraminčių, sąmoningų vyrų, su kuriais būtų įdomu dalintis mintimis ir ugdyti vyriškumą?


Taip, vyrų, kurie išklausytų, palaikytų. Lengviau išsipasakoti vyrui, nei moteriai. Nes vyras bijo moteriai parodyti savo silpnumą. Mano tikslas – suvienyti vyrus. Kiek problemų vyrai vieni kitiems padeda išspręsti!

Tam ir kuriasi vyrų klubai, kur atėjęs rasi bendraminčių. Nes juk neprieisi gatvėje prie nepažįstamojo ir nesakysi: „Eime pakalbėti, man blogai.“

Tokių susitikimų metu aš sakau paprastai:

– Na, tai pasakok savo istoriją.

– Tai kad nėra čia ką pasakoti...

– Klausyk, baik makaronus kabinti, pasakok.

Mes kalbam vyriškai. Ir pačiam lengviau pasipasakoti, kai išgirsti kitą atviraujant. Moterims tų istorijų geriau ir negirdėti (juokiasi).

Čia dalinamės ir emocijų paleidimo praktikomis.

Taigi pirmiausiai rekomenduočiau susirasti intelektualių vyrų draugiją. Geriausia ieškoti tokių vyrų, į kuriuos norėtum būti panašus ir kartu augti. Vyro tobulėjimas – nuolatinis darbas.


Teorija ir sako: ne viską mums reikia antrai pusei sakyti. Ne viską moteris supras.


Tiesa. Nors moteriai svarbu išsikalbėti savo vyrui. Mes su žmona turim ritualą – jeigu jai blogai, ateina ir sako: „Tu klausyk, nieko nekalbėk, dabar aš pasakosiu.“ Tuomet aš suprantu – dabar dvi valandas vyks futbolas į vienus vartus. Ramiai sėdžiu, nors man tikrai ne viskas patinka, ką girdžiu, bet žinau, kad turiu išklausyti, nes priešingu atveju prasidės vienas kito kaltinimai.


O kaip vyrui turėti kantrybės išklausyti, bet nieko neatsakyti?


Praktikuotis. Iš pradžių bus taip sunku, kad ne tas žodis. Vėliau vis lengviau ir lengviau.


Kodėl vyriškų savybių netobulinimas yra problema?


Berniuką vyriškumo keliu turėtų nukreipti tėvai. Tik ne visi tą daro. Dėl to didesnė atsakomybė tenka pačiam vyrui jau suaugusiam, nes turi atitaisyti spragas. Nevyriškas vyras negali pilnai realizuoti savęs, pasirūpinti savo šeima.


O jei vyras, turintis moteriškų savybių perteklių, sako: „Aš toks esu, ir nesikeisiu“? Ką daryti moterims, turinčioms tokius vyrus?


Tegu siunčia pas mane. Moterys nuperka dovanų kuponą, padovanoja ir palinki sėkmės.


Visgi manau, kad yra vyrų, kurių varu nenuvarysi...


Žinokit, vyrai turi tokią savybę – jei jau žmona sumokėjo už kažką, apmaudu nepanaudoti. Gaila pinigų (juokiasi).

Na kiek moterys gali tobulėti ir tempti per gyvenimą savo vyrus? Pavargsta.


Paradoksalu, nes juk per gyvenimą moterį turėtų vesti vyras.


Aha, parodykit man tuos vedlius, ne tiek jau daug jų. Bet vėlgi, ar galime juos kaltinti? Kaip vyrui žinoti, kas yra vedlys, jei šeimoje, kurioje užaugo, matė mamą, priimančią visus sprendimus?


Taigi tuos nevyriškus vyrus užaugino moterys.


Taip. Bene viską atsinešame iš šeimų. Tėvai nemokė mūsų tvarkytis su emocijomis. Tėvų nemokė jų tėvai. Negalime kaltinti, buvo toks laikmetis. Dabar gausu nemokamos informacijos – internetas pilnas straipsnių, vaizdo įrašų. Anksčiau juk tiek informacijos nebuvo.


Jeigu grįžtume į senų senovę, tai pamatytume, kad ola priklausė moterims, jos gamino valgyti, augino vaikus, uogavo, grybavo, užsiimdavo mėgstama veikla. Vyras saugojo teritoriją, medžiojo. Dabar jis įsiveržė į moters olą, atsisėdo ten ir stumia ją gaudyti briedžių sakydamas: „Mano protėviai daugybę metų gaudė briedžius, dabar tą darysi tu!“


Moteriai reikia džiaugtis, o vyrui reikia iššūkių. Gi seniau vyrui, nuėjusiam į mišką, neužtekdavo pasišaukti briedį: „Briedi, ateik čia!“ Įsivaizduojat, kiek jam pastangų reikėjo, kad jį pagautų? Vaikydavosi visą dieną. O dabar viskas po ranka paduota. Picą į namus užsisako, kad dar didesni pilvai augtų.


Dažnai šeimose, kur vyras sėdi ant sofos, moteris būna veikli. Norisi jos paklausti, ar jai patinka tai, ką ji daro? Daug moterų dirba tik dėl pinigų, nors ši užduotis vyro.


Ką daryti, jei moteris pavargsta jausdama atsakomybę uždirbti pinigus?


Yra moterų, kurios pasako vyrams: „Dabar šeimos aprūpinimas pinigais – tavo užduotis. Aš išeinu iš darbo, užsiimsiu mėgstama veikla.“


O ar nebus tuomet šeimoje streso? Vyras gali norėti perimti vadžias į savo rankas, bet neturėti tam įgūdžių.


Teisingai pasakei – neturi įgūdžių. O jie atsiranda ne per dieną. Reikia, kad moteris vyrui duotų laiko. Kita vertus, visokių atvejų yra. Pažįstu vyrą, kuris man sako: „Donatai, gali man pasakoti kiek tik nori, mano moteris už mane uždirba dešimtkart daugiau. Kaip man nors jos lygį pasiekti?“


Būtų smagu, kad vyrą tenkintų ne tik darbo užmokestis, bet ir pobūdis, kad vyras veiktų tai, kam jaučia polėkį iš širdies.


Pirmiausiai vyras turi uždirbti pinigus, nebūtinai tai milijonai, bet turi pakakti norint šeimai oriai gyventi. Kai pilnai išpildys šią užduotį, ateis laikas ir mėgstamai veiklai. O ji nebūtinai atrandama iš pirmo karto. Vienas savo mėgstamą veiklą suranda dvidešimties, kitas keturiasdešimties. Kiekvienam savas gyvenimo kelias.


Ar idealiu atveju vyras turėtų moterį ir šeimą apginti ne tik fiziškai, bet ir emociškai?


Savo darbinius rūpesčius stengiuosi išspręsti pats arba kalbėdamasis su vyrais. Moteris nėra pajėgi išspręsti vyro emocinių bėdų.


Įsivaizduok, tavo vyras kiekvieną dieną grįžęs namo sako: „Mieloji, man ir vėl nepasisekė.“ Ir taip tris metus iš eilės. Kaip manai, kiek tau kantrybės užteks to klausytis?


Visgi svarbu nekaupti neigiamų emocijų. Nes emocijų prikaupęs vyras vieną dieną sprogsta. Tada nutinka keli arba vienas iš šių dalykų: alkoholizmas, neištikimybė, azartiniai žaidimai, ligos. Prikauptos emocijos turi kažkokiu būdu išeiti. Jas reik paleisti, iškalbėti. Taigi siektinu atveju vyras moterį turėtų apsaugoti nuo savo neigiamų emocijų, ir išklausyti jos emocijas. Juk vyrui norisi grįžus į namus rasti laimingą moterį. Ir ne taip jau svarbu, kokį maistą ji paruošė. Vyrai pripratinti malonumą gauti per maistą. Yra ir kitų malonumo šaltinių. Didžiausias kaifas vyrui – iššūkiai. O ant sofos sėdintis vyras miršta. Žinai, ką po vyriškumo stovyklų veikia tie, kurie sėdėjo ant sofos? Anksti keliasi, sportuoja, siekia didelių tikslų, motyvuoja kitus vyrus.


O pasakymas, kad kelias į vyro širdį – per skrandį, – mitas?


Vyrui patinka su meile ruoštas moters maistas. Bet yra ir kita medalio pusė – ar matėte, kokie pilvoti vyrai vaikšto? Jiems tampa niekas nebeįdomu. Net seksas. Toks vyras nebesidomi, prieš kiek laiko moteris patyrė orgazmą. Gal prieš penkis metus, ir tai suvaidintą.


Tiesa, kad vyriškas vyras atsako už visus savo žodžius?


Taip. Jeigu nepavyksta, prašom tobulėti.


Kur kas daugiau moterų negu vyrų užsiima savo tobulėjimu. Ką moteris gali padaryti, kad vyras tobulėtų? Gal verčiau susikoncentruoti į meilę sau, o vyras natūraliai keisis jausdamas, matydamas tai?


Nieko. Tobulėti toliau. Jeigu moteriai norisi su vyru pasidalinti informacija, tegu nusiunčia straipsnio nuorodą, ant stalo palieka knygą. Norės – paskaitys. Nepakeisime nei vieno žmogaus be jo sutikimo. Kai viena pusė tobulėja, antroji irgi susidomi. Vyras, pastebėjęs nušvintančią moterį, kuriai aplinkiniai sako vis daugiau komplimentų, sukrunta – ir pats ima norėti keistis. Tik gaila, kad vienam augant, kitas dažnai susiima tik tada, kai jų ryšys būna benutrūkstąs arba jau būna atsiradęs trečias asmuo.


Taigi reikia išbandymų, kad imtume keistis?


Mano gyvenime perversmas įvyko tada, kai praėjus 31 dienai po gimimo mirė mano dukrytė. Buvau tuo metu ligoninėje ir mačiau, kaip kūdikiams neišgyvenus skiriasi šeimos, nepakėlusios vienas kito kaltinimų.

Per sunkumus augama ir stiprėjama. Kai kurie gyvenimo išbandymai verčia perlipti proto galimybes.

Matyt, kažką gyvenime dariau ne taip, kad gavau tokį išbandymą. Supratau, kad turiu padėti sau ir kitiems. Kiti gauna kitokius išbandymus – įmonės bankrotą, skyrybas, ligas... Dievas neduoda daugiau, nei galim pakelti.


Kaip reikėtų auginti berniuką, kad jis ugdytųsi vyriškas savybes?


Tegul tėtis vežasi sūnų į darbą, konferencijas. Vyru tampama per patirtį. Tik skaitydamas knygas nieko neišmoks, reikia praktikos.


Bėda ta, kad nemažai šeimų skiriasi ir moterys berniukus augina vienos. Užaugę be tinkamo tėvo pavyzdžio jie net nemoka pinigų uždirbti. Vienišos mamos turėtų leisti vaikui lankyti jo mėgstamo sporto treniruotes. Suraskite tokį trenerį, kuris jūsų vaikui patiktų. Tegu būna jo įkvėpėju, pavyzdžiu.


Noriu paminėti, kad nemažai suaugusių vyrų turi seksualinių problemų dėl to, kad ankstyvoje vaikystėje, kai ėmė domėtis savo genitalijomis, tai pamatę tėvai ėmė gėdinti (neva nevalia čiupinėtis). Bet juk dėmesys savo genitalijoms yra normali falinės vaikystės stadijos dalis. Užaugęs toks klaidingai drausmintas vyras savęs pažinimo gali imtis žiūrėdama pornografinius filmus. Sutinka gerą moterį ir net nežino, ką su ja daryti. Nes ji taip neaimanuoja, kaip staugia aktorės iš filmų. Tada vyras galvoja: „Kažkas su mano moterimi blogai.“ O juk ne su moterimi blogai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis