Etiketo patarimai, ką, kam, kaip ir kada tinka dovanoti

Atrodytų, nieko nėra smagesnio už dovanas - juk jos teikia džiaugsmą tiek gavėjams, tiek dovanotojams. Kaip išrinkti dovaną, kad taip ir nutiktų?

Argi ne likimo ironija - tai, kas buvo sugalvota kaip džiaugsmo šaltinis, neretai tampa galvos skausmu, tiek ieškančiam dovanos, tiek ją gavusiam.Gal todėl sukurti ištisi vadovėliai ir taisyklių rinkiniai, kam, ką ir už kiek dera dovanoti.

Kaip parinkti dovaną?

Neprotokoliška klausti, kokios dovanos norėtų pats asmuo. Asmeninių švenčių progomis netinka reklaminės dovanos su firmos ženklu.

Dovana visada turi atitikti progą, santykius su asmeniu, kuriam ji teikiama. Pernelyg brangi dovana trikdo, nes adresatą verčia jaustis skolingą, todėl geriau nepersistenkite. Humoristinė ar turinti erotinių užuominų dovana tiks tik labai artimam žmogui ir geram pažįstamui. Idealiausios dovanos parinktos pagal žmogaus hobį - tokios dovanos nedulkės kampe ir kartu parodys, kad rinkote ją neatsainiai, bet galvodamas apie konkretų žmogų. Tokiu atveju gali tikti ir dovanų čekis iš adresatui artimos srities - knygyno, žvejų ar papuošalų parduotuvės. Dažniausiai prie dovanos pridedama baltos ar gelsvos spalvos spausdinta vizitinė kortelė.

Kai kada čekis ar tam tikra grynųjų pinigų suma gali būti geidžiamiausia dovana, o ne vien būdas išvengti dovanos ieškojimo rūpesčių. Žmogus, norintis dovanų gauti pinigų, paprastai pats užsimena, kad kažkam taupo ar pan. Jei dovanojami pinigai, suma kitiems svečiams nesakoma.

Rizikinga dovanoti meno kūrinius ir interjero detales. Tai daryti verta tik tuo atveju, jei gerai žinote šeimininkų skonį. Kitaip galite juos pastatyti į keblią padėtį - kabinti ant sienos nepatinkantį paveikslą nesinori, o nekabinti - nepatogu prieš dovanojusį.

Šiuo metu vis labiau populiarėja ne daiktinės, o įspūdžio dovanos. Jos gali būti pačios įvairiausios - kvietimas į masažo saloną, bilietai į spektaklį ar koncertą, sporto ar šokių klubo abonementas, skrydis oro balionu ar šuolis parašiutu. Svarbu atsižvelgti į adresato pomėgius. Jei dovanojate bilietus, jų turi būti du.

Ar nuimti kainą?

Lietuvoje vis dar manoma, kad nuo dovanos nuimti kainą privalu. Deja, ši nuostata atkeliavusi iš sovietinių laikų, neatitinka civilizuotų šalių dovanojimo etiketo. Iš tiesų, prie kainos dar vertėtų pridėti ir pirkimo čekį.

Nukirpdami kainą, atimam iš adresato ne tik galimybę dovaną pakeisti ar grąžinti (tai visai normali praktika kitose šalyse), bet ir jai sugedus, nebus galima pasinaudoti garantijos teikiamomis galimybėmis daiktą nemokamai pataisyti ar pakeisti kitu.

Taip pat su kaina pateikiama ir tam tikra informacija: kokia daikto sudėtis, kaip juo naudotis , kokioje temperatūroje skalbti, kas gamintojas ir pan.

Palikdami kainą, mes demonstruojame, kad daiktas yra naujas, nenaudotas.

Dovanos darbe

Dovaną bendradarbiui galima teikti pačiomis įvairiausiomis progomis - sveikinant su gimtadieniu ar vardadieniu, atsidėkojant už kokią nors paslaugą, sveikinant jį premijos ar kūdikio gimimo proga, džiaugiantis naujomis jo pareigomis.

Renkant dovaną dera atsižvelgti į progą ir bendradarbio skonį, bet gėlės tiks visada. Kolegoms pinigų paprastai nedovanojama.

Jei dovanojama bendra dovana, visi kolegos pasirašo ant atviruko, pridedamo prie jos.

Darbuotojai neturėtų dovanoti dovanų savo darbdaviams. Ypač, jei darbuotojas dirba neseniai - tai gali būti palaikyta kyšiu. Tačiau jei santykiai su vadovu nėra itin formalūs, tam tikromis progomis (gimtadienio, Boso dienos ar kt.) galima jam įteikti nedidelę, neįpareigojančią dovaną - butelį gero alkoholinio gėrimo, jam patinkančio autoriaus knygą ar kompaktinį jo mėgstamos muzikos diską.

Kalėdų proga asmeninės dovanos vadovui ne itin dera, tiktų dovanoti nebent bendrą dovaną nuo viso kolektyvo. Tuo tarpu vadovas savo darbuotojams per Kalėdas turėtų atsidėkoti už metų darbą jei ne premija, tai bent nedidele dovanėle.

Kaip priimti

Ne mažiau svarbu mokėti dovaną priimti, o kartais netgi jos atsisakyti. Gavus dovaną, patartina ją tuojau pat išvynioti, apžiūrėti ir pasidžiaugti. Užtenka kelių šiltų žodžių. Dovaną atnešęs svečias neturėtų pasakoti apie sunkias dovanos paieškas. Dovanos atsisakoma tuomet, jei ji yra per daug brangi ir įpareigojanti. Tąsyk būtina pagirti dovanojusiojo skonį ir atvirai paaiškinti, kodėl negalite priimti dovanos. Tokia situacija nėra maloni, todėl, prieš dovanojant ką nors itin vertinga, reikėtų pagalvoti, ar nekils kokių nepatogumų.

Kaip pakuoti?

Net ir kukliausia bei banaliausia dovana, tinkamai supakuota, įgauna visai kitokią vertę. Tegul formą diktuoja turinys. Virtuvės reikmenis ar receptų knygą galite suvynioti į dailų virtuvinį rankšluostį ar mažą staltiesėlę. Ypač įspūdinga, jei ji bus nunerta, siūta ar siuvinėta Jūsų rankomis. Į šilkinį šalikėlį ar skarelę vyniokite kvepalus ar papuošalus. Lauktuvių dovaną iš svečios šalies paverskite siuntiniu: užrašykite gavėjo ir siuntėjo vardą, adresą, priklijuokite pašto ženklus. Taip pat galite ją supakuoti į tos šalies žemėlapį. Vestuvių ar krikštynų proga teikiama dovana atrodys itin elegantiškai, įvyniojus ją į baltą tiulį ar permatomą celofaninį popierių, kurio galai viršuje suimami ir perrišami plačiu atlasiniu kaspinu.

Dovanojimo tradicijos įvairiose šalyse

Dovanojimo papročius lemia ir geografinė bei kultūrinė situacija. Todėl važiuojant į svečias šalis verta žinoti, ką kur dera dovanoti.

* Štai Anglija vertina senas geras tradicijas, todėl tinka prabangaus gėrimo butelis ar šokoladas. Tik nedovanokite baltų lelijų - čia jos reiškia mirtį.

* Prancūzams tinka knygos, kompaktiniai diskai, kvietimai į renginius. Čia priimta demonstruoti savo ir apdovanotojo intelektualumą.

* Kinijoje vertinamas kuklumas ir taupumas, todėl persistengti su prabangiomis dovanomis neverta.

Stenkitės nedovanoti juodų bei mėlynų daiktų, patartina į tokios spalvos popierių dovanų nevynioti. Blogas ženklas - dovanoti laikrodžius. Tinka raudonos spalvos dovanos, suvenyrai, rašikliai. Nusiteikite tam, kad prieš priimdamas dovaną kinas tris kartus jos atsisakys (tai nereiškia, kad nenori, tiesiog tokios tradicijos) ir jokiu būdu iškart neišpakuos.

* Panašiai priimdamas dovaną elgsis ir japonas, tik čia raudona nelaikoma gera spalva. Japonai taip pat nemėgsta brangių dovanų, gavę tokią stengiasi grąžinti bent pusę sumos. Čia įprasta vienas kitam dovanoti kasdienius buities daiktus, pavyzdžiui, kvapnaus muilo rinkinius ar net konservus.

* O štai Ispanijoje dovanos išpakuojamos iš karto. Jiems ir italams geriau nedovanoti aštrių daiktų (peilių, žirklių), nes tai anot jų gresia išsiskyrimu ar konfliktu. Taip pat italams nedera teikti chrizantemų.

* Lotynų Amerikoje nesugalvokite teikti dovanos moteriai, kuri nėra jūsų, net jei tai tik kolegiška dovana, gali būti palaikyta seksualiniu priekabiavimu.

* Musulmonams nedovanokite nieko, kas padaryta iš kiaulės odos, taip pat alkoholio. Taip pat reikėtų vengti dovanų su žmonių figūromis. Gera dovana - knygos apie jūsų šalį ar kompasas, taip pat saldumynai, šokoladas, sausainiai, pyragai.

Originalių dovanų bei idėjų, kaip šventėms papuošti namus, ieškokite PC VCUP parduotuvėse. Daugiau informacijos: www.facebook.com/CentrasVCUP

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis