Kuo skiriasi kokteilių vakarėlis nuo kviestinės vakarienės?

Prasidėjus pobūvių metui, pats laikas prisiminti kai kuriuos etiketo dalykus.

Populiariausi straipsniai:
- Kokie Zodiako ženklai džiaugsis itin sėkmingais 2015 metais?
- Kefyro dieta: per savaitę - minus 5 kg
- Ką Nostradamas išpranašavo 2015-iesiems
- 2015 metų šukuosenos: grįžta etno ir retro stiliai
- Švenčių stalui - orkaitėje kepta antis su obuoliais

Viena eiti vakarienės pas draugus ar mamytę, o visai kas kita - gavus oficialų kvietimą iš aukštesnio rango asmenų. Dar kebliau, jei tokį priėmimą turi rengti pati.

Žinodami, kuo kokteilių vakarėlis skiriasi nuo furšeto, o kviestinė vakarienė nuo kviestinių pusryčių, rečiau pakliūsime į keblias padėtis. Pasinaudokiote patarimai iš „Namų knygos" (leidykla „Alma littera")

Pagal tarptautinį protokolą įvairios vaišės, pobūviai, banketai vadinami priėmimais. Jie rengiami kokio nors asmens garbei, nacionalinių ar kalendorinių švenčių, sutarčių pasirašymo, vizitų, jubiliejų, įkurtuvių ir įvairiomis kitomis progomis.

Bendrieji priėmimų reikalavimai:

* Iškilminguose priėmimuose neapseinama be patarnautojų ar padavėjų.

* Gėrimai niekada nestatomi ant stalo, juos išnešioja padavėjai.

* Garbingiausi svečiai ateina paskutiniai, o išeina pirmi.

* Svečiai gali vėluoti į sėdimus priėmimus ne daugiau kaip penkias minutes, į stovimus - iki 30 min.

* Priėmimuose tinka muzika, gali būti rengiami šokiai.

* Valgiaraštis patiekiamas tik per labai oficialius priėmimus.

Dieniniai stovimi priėmimai
„Taurės šampano" priėmimas rengiamas kokia nors proga, taip pat ir kokiam nors asmeniui ar atvykusiai delegacijai pagerbti. Svečiai vaišinami šampanu, baltuoju ir raudonuoju vynu, sumuštiniais, pyragaičiais, sūriu, vaisiais. Valgius ir gėrimus išnešioja padavėjai. Jei priėmimo metu vaišinama šampanu, jo atsisakyti negalima - atsisakymas gali būti suprastas kaip nepagarba asmeniui ar įvykiui. Apranga gali būti kasdienė dalykinė. Priėmimo pradžia būna apie 12 val. ir trunka apie 1 val.

„Taurės vyno" priėmimas rengiamas nelabai svarbia proga arba visai be progos, jis ne toks iškilmingas kaip „ Taurė šampano", bet abiejų protokoliniai reikalavimai iš esmės vienodi.

Vakariniai stovimi priėmimai
Vakariniai stovimi priėmimai yra kokteilis, furšetas, švediškas stalas.

Kokteilis - tai pats praktiškiausias būdas priimti ir pavaišinti daug žmonių. Kokteilis tinka kam nors pagerbti arba draugų susiėjimui, jis dažnai rengiamas prieš labdaringus spektaklius ar koncertus. Į neoficialų kokteilį galima pakviesti ir telefonu, o į oficialų paprastai siunčiamas kvietimas, kuriame gali būti nurodyta ir aprangos forma. Priėmimo metu geriami įvairūs kokteiliai, šampanas, vynas. Gėrimus išnešioja padavėjai. Kartais įrengiamas gėrimų baras. Svečius gali aptarnauti padavėjas, bet jeigu jo nėra, svečiai gėrimus įsipila patys. Užkandžiai ruošiami tokie, kad nereikėtų įrankių. Pradžia tarp 17 - 18 val., trunka apie 2 val.

Furšetai - patys populiariausi priėmimai ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų šalių. Šio priėmimo metu valgoma tik šakutėmis. Furšeto metu patiekiama ne mažiau gėrimų nei kokteilių vakarėlyje, o užkandžių - kur kas daugiau. Serviruojamas vienas didelis stalas, kuris uždengiamas beveik siekiančia grindis staltiese. Svečiai vaišinami 3-4 šaltaisiais žuvies patiekalais ir 3-4 mėsos patiekalais, įvairiomis mišrainėmis, daržovėmis, vaisiais, pyragaičiais. Svečiai apsitarnauja patys, padavėjai tik pakeičia indus, papildo užkandžių lėkštes, įpila gėrimų, įdeda ledų. Furšeto privalumas - laisvas bendravimas. Tačiau po to, kai jau pasakomos kalbos ir paskelbiami tostai, renginio šeimininkai turėtų skirti šiek tiek dėmesio kiekvienam svečiui. Apranga nurodoma kvietimuose. Prasideda 17-19 val., trunka apie 2 val.

Švediškas stalas. Nuo furšeto skiriasi tuo, kad susideda iš dviejų dalių. Pirmoji dalis - susitikimas su garsiu žmogumi, koncertas ar filmo peržiūra, antroji vaišės. Svečiai prieina prie stalo, kaire ranka ima servetėlę, ant jos deda lėkštutę, prieš tai į ją įsidėję valgomuosius įrankius. Įsidėję maisto dešine ranka jie ima taurę su vynu, sultimis ar kitokiu gėrimu. Valgant galima prisėsti prie mažų staliukų, įsitaisyti ant sofų, fotelių. Prasideda 17-19 val., trunka apie 2 val.

Sėdimi priėmimai
Sėdimi priėmimai yra iškilmingesni nei stovimi. Tai gali būti kviestiniai pusryčiai, pietūs ar vakarienė.

Kviestiniai pusryčiai. Į juos aprastai kviečiama 10-50 svečių. Kviestinių pusryčių progos glaudžiai susijusios su šalies tradicijomis (Velykų sekmadienis, antrą Kalėdų dieną ir kt.). Jiems nereikia ilgai ruoštis, todėl svečius galima pakviesti prieš kelias dienas, paskambinus telefonu. Pusryčių meniu - vienas ar du šaltieji užkandžiai, vienas karštasis mėsos arba žuvies patiekalas ir desertas. Kviestiniai pusryčiai paprastai trunka 1,5 val.

Kviestiniai pietūs - tai labai iškilmingas priėmimas. Pietūs gali būti rengiami ypatinga proga arba svarbaus svečio garbei. Tokio priėmimo metu turėtų būti daugiau padavėjų ar patarnautojų. Manoma, kad kuo daugiau padavėjų, tuo pietūs prabangesni. Kviestiniai pietūs nedaug skiriasi nuo kviestinės vakarienės, tik pietų valgiai būna lengvesni, o atmosfera laisvesnė.

Paprastai patiekiama po tris šaltus mėsos ir žuvies bei du karštus patiekalus, po jų būna desertas ir kava bei arbata. Jei pietums patiekiama sriuba, užtenka ir vieno karšto patiekalo. Karšti patiekalai, gali būti bendruose induose arba patiekiami porcijomis. Buteliai ant stalo nestatomi - vyno į taurę įpila patarnaujantis asmuo, o stipresnių gėrimų svečiai gali rasti specialiai pobūviui įrengtame bare.

Gali būti ir šokama. Svečių vietos pažymimos vardinėmis kortelėmis. Jei to nėra, svečius tenka susodinti šeimininkei. Vyrų apranga - tamsus kostiumas, smokingas arba frakas, o moterų ilga arba trumpa vakarinė suknelė. Pradžia tarp 18-21 val., trunka apie 2,5 val.

Kviestinė vakarienė - tai ypač iškilmingas ir prabangus renginys. Iš visų priėmimų jam taikomi griežčiausi protokoliniai reikalavimai. Kartais vakarienės kviečiama po vakarinio spektaklio ar koncerto. Kai susirenka visi pobūvio dalyviai ir patarnautojai praneša šeimininkams, kad vakarienė paruošta, svečiai kviečiami prie stalo. Šeimininkė arba rangu aukščiausia viešnia duoda ženklą pradėti valgyti. Apranga nurodoma kvietimuose, bet paprastai vyrų būna smokingas arba frakas, o moterų - ilga vakarinė suknelė. Prasideda 20 arba 21 val, trunka nuo 3 iki 3,5 val.

Aprangos kodas
Kvietimuose į priėmimą ar vakarėlį neretai būna nurodytas ir aprangos kodas (angl. dress code).  Nurodyto aprangos kodo laikytis būtina. Priešingu atveju, bus parodyta nepagarba šventės šeimininkams, siekusiems sukurti atitinkamą vakaro stilių, be to, patys blogai jausitės būryje žmonių, apsirengusių pagal nurodymą.

Kvietimuose į renginius dažniausiai nurodomos šios pagrindinės aprangos formos (aprangos kodai), užrašomi žodžiais arba jų pirmosiomis raidėmis:

Frakas (angl. White Tie) - tai pati iškilmingiausia apranga, dėvima vykstant į VIP kategorijos renginius. Vyrai velkasi fraką, prie kurio derinami tik specialaus modelio balti marškiniai, balta liemenė ir balta peteliškė, juodi lakiniai batai. Damos dėvi rankas ir pečius apnuoginančias ilgas vakarines sukneles, ilgas pirštines, puošiasi tikrais brangakmeniais. Taip pat šiuo atveju etiketas leidžia dėvėti tautinį kostiumą.

Smokingas (angl. Black Tie, Formal). Vyrams tai - juodas švarkas ir kelnės, kurių išorinė siūlė puošta išilgine šilko juosta, juodos kojinės, juodi batai, juoda peteliškė ir balti marškiniai. Etiketui nebus nusižengta, jei smokingas bus ne juodas, o tamsiai rudas ar mėlynas. Taip pat peteliškę gali pakeisti geros kokybės kaklaraištis.

Drauge einančiai moteriai patartina vilkėti ilgą, kulkšnis siekiančią suknelę iš šilko, kašmyro ar kitų prabangių medžiagų, avėti aukštakulniais bateliais ir turėti puošnią vakarinę rankinę. Jei renginys mažiau oficialus, galima vilkėti ir kokteiline suknele. Jei pakvietime nurodytas aprangos kodas Formal, vyrai gali rengtis ir juodą klasikinį kostiumą, prie kurio derinami balti marškiniai ir neryškus kaklaraištis.

Kostiumas (angl. Semi-Formal, Black Tie Optional, Cocktail) - vyrai paprastai rengiasi klasikinį kostiumą (gali būti su neryškiais dryžiukais), prie kurio derinami balti marškiniai, gali būti ryškus kaklaraištis. Pakvietimai su aprangos kodu Semi-Formal leidžia rengtis ir sportinio stiliaus švarką su plonu džemperiu po juo bei juodas kelnes. Moterys dažniausiai puošiasi kokteilinėmis suknelėmis, prie kurių dera klasikiniai bateliai uždara nosimi bei vienspalvės, peršviečiamos ir nestoros pėdkelnės, minimalūs papuošalai.

Išeiginis kostiumas (angl. Informal, Stresemann) - vyrai vilki išeiginį kostiumą, moterys - suknelę arba kostiumėlį.

Be kaklaraiščio (angl. Casual, Smart Casual).  Casual - elegantiška laisvalaikio apranga, bet tai nereiškia, kad galite ateiti su džinsais. Dėvimos kelnės su švarku, aunamasi įspiriamais ar verstos odos batais. Kaklaraištis nerišimas. Moterys gali vilkėti sijoną. Tiek vyrams, tiek moterims leidžiama mūvėti džinsus, tik jie turi būti tvarkingi ir gana konservatyvūs.

Šventinė apranga arba pakvietime aprangos kodas nenurodytas - vyrai turėtų rengtis tamsiu kostiumu, moterys - kokteiline suknele iki kelių arba kuklia, neįmantria juoda suknele.

Pagal etiketą apranga gali būti viena pakopa aukštesnė, nei nurodyta kvietime, bet jokiu būdu ne žemesnė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis