Kaip šaldytuve išlaikyti švaros kvapą

Vėliau ar anksčiau susiduriame su nemaloniu kvapu šaldytuve. Tereikia jame pamiršti kokius nors senus produktus ar laikyti neįpakuotus, ir negeras kvapas garantuotas. Beje, ką tik nusipirktame šaldytuve galime justi gamyklinį kvapą.

Naują, ką tik iš parduotuvės atsivežtą šaldytuvą būtina iš vidaus išplauti švelniu sodos ir vandens tirpalu, ištrinti spiritu ar paprasta degtine. Durelės tegu lieka atviros kelias valandas. Pajutę kvapą šaldytuve, pirmiausia kruopščiai išplaukite iš vidaus, ypač nutekėjimo angas, nes būtent ten susikaupia nešvarumų – jie ir skleidžia blogą kvapą. Prieš plaudami šaldytuvą būtinai išjunkite.
Beje, visi produktai turėtų būti sandariai uždaryti ar supakuoti. Jei laikysitės šios paprastos taisyklės, jums nereikės dažnai iš pagrindų tvarkyti šaldytuvo. 

Yra keletas pagrindinių būdų, kaip kovoti su kvapu šaldytuve. Galima naudoti buitinę chemiją, kai kuriuos produktus, parduotuvėse parduodamas specialias priemones.
1. Patrinkite šaldytuvo sieneles servetėle, suvilgyta actu, perpus atskiestu vandeniu. Kad kvapas pradingtų visai, tolimame šaldytuvo kampelyje pastatykite indelį su acte sumirkyta vata ir palikite keletą valandų.
2. Galite naudoti geriamąją sodą. Pavyzdžiui, į šaldytuvą įstatykite stiklinę su vandenyje išmaišyta soda. Arba tiesiog laikykite sodą plastikiniame indelyje su skylutėmis. Jeigu tokio indelio neturite, įdėkite atidarytą sodos dėžutę ir keiskite ją kas tris mėnesius.
3. Ištrinkite šaldytuvo sieneles amoniaku ir palikite šaldytuvą atvirą visai dienai.
4. Galite naudoti medžio ar aktyvuotą anglį. Imkite saują anglių, susmulkinkite, suberkite į lėkštutę ir tegu būna šaldytuve 7 valandas. Anglis labai gerai sugeria kvapus. Susmulkintas aktyvuotos anglies tabletes supilkite į plastikinį indelį skylėtu dangteliu ir laikykite nuolat.
5. Kvapui panaikinti tinka ir citrinos. Išplaukite šaldytuvą arba bent jau ištrinkite sieneles servetėle su keliais lašais citrinų sulčių. Supjaustykite citriną skiltelėmis, sudėkite į lėkštutę ir keletą dienų tegu būna šaldytuve, bet ne ilgiau kaip savaitę, nes citrina tiesiog supus, ir jums jau teks atsikratyti supuvusios citrinos kvapo.
6. Paprastą juodą duoną supjaustykite gabaliukais ir išdėliokite į lėkšteles, po vieną pastatykite į kiekvieną lentynėlę tuščio, bet įjungto šaldytuvo. Laikykite 8–10 valandų. Duona taip pat labai gerai sugeria kvapus.
7. Vietoje duonos galite naudoti ryžius.
8. Vidines šaldytuvo sieneles įtrinkite česnaku ir palikite 10–14 valandų.
9. Taip pat galite naudoti svogūną.
10. Šaldytuve galite laikyti bazilikus, ciberžoles, gvazdikėlius, cinamoną, čiobrelius, apelsinų žieveles.
11. Į šaldytuvą įstatykite indelį su cukrumi ar druska. 

Keletas patarimų, kaip šaldytuve laikyti produktus.
- Kai išvalę šaldytuvą vėl dėsite produktus, būtinai atkreipkite dėmesį į jų galiojimo laiką.
- Šaldytuve būtina laikyti mėsą, pieną, pieno produktus (sviestą, varškę, grietinę), žuvis ir perdirbtus jų produktus, kiaušinius.
- Atkreipkite dėmesį, kokius vaisius laikote šaldytuve. Sušalę egzotiniai gali pajuoduoti ir išskirti kenksmingų medžiagų.
- Kai kurios daržovės (bulvės, pomidorai, baklažanai), taip pat šokoladas, kruopos, arbata, kava, medus apskritai neturi būti laikomi šaldytuve.
- Kad produktai neprisigertų kvapų, juos geriausia laikyti specialiuose indeliuose su sandariais dangčiais, suvyniotus į foliją ar plėvelę.
- Negalima laikyti šalia pagaminto maisto žalių produktų ar pusgaminių.
- Atidarytus konservus verčiau perdėkite į stiklinį indelį.
- Nepalikite lėkštėje ar indelyje šaukšto arba šakutės.
- Šviežius vaisius ir daržoves geriausia laikyti specialiame apatiniame šaldytuvo skyriuje.
- Šaldytuvo durų lentynėlėse galima laikyti kai kurias kosmetikos priemones (dezodorantus, pagamintus vaško pagrindu, nagų laką) ir vaistus.

Šaldytuve yra daug skyrių ir lentynėlių, tačiau dažnai maistą sudėliojame bet kaip, todėl jis anksčiau sugenda ar nuo žemos temperatūros praranda skonį. Stenkitės sudėlioti tvarkingai, kad galėtumėte patogiai pasiekti produktus ir nesugadinti jų vaizdo. Neuprikraukite šaldiklio iki pat viršaus. Mėsą, paukštieną, žuvis atšildykite lentynėlėje po šaldikliu atskiruose induose – produktai atitirps pamažu, neužlies šaldytuvo atsiradusiu skysčiu. Viršutinėje lentynėlėje laikykite pieno produktus. Kiaušinius išdėliokite šaldytuvo durelėse. Paruoštas valgis tegu būna antroje ar trečioje lentynoje. Stipriai kvepiantį maistą apdenkite maistine plėvele ar folija. Sūrį laikykite trečioje lentynėlėje suvynioję į plėvelę ar sviestinį popierių. Ideali vieta sultims ir gėrimams laikyti – apatinė lentynėlė šaldytuvo durelėse. Jiems nereikia žemos temperatūros, tad čia bus vėsūs, bet ne šalti. Ištraukiami stalčiai apačioje skirti daržovėms ir vaisiams – jiems čia taip pat „nešalta“.

Šaldytuvas padeda išsaugoti produktus, tačiau pratęsti jų galiojimo laiko negali. Štai idealus populiariausių produktų galiojimo laikas:
pieno produktų – iki 24 val. (pienas, kefyras);
varškės – iki 36 val.;
keptos žuvies – ne daugiau kaip 36 val.;
mėsos faršo – 6 val.;
kotletų, dešrelių, virtos mėsos, koldūnų – 24 val.;
virtos dešros – 48 val.;
kiaušinių – ne daugiau kaip 14 dienų;
salotų – 12 val.;
sūrio – 10 dienų;
tortų pyragaičių – 48 val.

Ekspertų nuomone, produktai šaldytuve ilgiau išliks švieži, jei sudėsite į specialius indelius su dangteliais ir vakuuminę pakuotę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis