Balto buto harmonija

Vilnietės technologės ir dizainerės Daivos Riešutienės butas paneigia mitą, kad balta spalva interjere yra nepraktiška. Prieš trylika metų įrengti namai ir šiandien atrodo kaip nauji.

Būsto su nuosavu kiemu iki tol viename miegamajame sostinės rajone gyvenusi Daivos šeima pradėjo ieškoti po vienos nepavykusios išvykos. Vasarą išsikepti mėsos gamtoje ketinusiems iškylautojams kelią vis pastodavo užrašas: „Privati valda“. Dabar čirškinti kepsnius Daiva gali privačioje valdoje – keturiasdešimties kvadratinių metrų terasoje. Tiesa, jogą praktikuojanti liekna moteris mėsos valgo labai labai retai, tačiau savo „sodelyje“ rytais geria kavą, vakarus mielai leidžia su svečiais, o pavasarį mėgsta primerkti čia puokštes narcizų. „Stengiuosi prisipirkti ir baltų, ir geltonų. Šių gėlių kvapas – iš vaikystės, o geltona spalva man siejasi su saule, šiluma. Tad tokia mano vasaros sezono atidarymo tradicija“, – pasakoja Daiva.

Svetainė labiausiai atspindi balto buto koncepciją. Jaukumo interjerui suteikia apšvietimas ir žali augalai
Svetainė labiausiai atspindi balto buto koncepciją. Jaukumo interjerui suteikia apšvietimas ir žali augalai
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Erdvu, švaru, gryna
Erdvus būstas ramioje sostinės Žvėryno rajono vietoje, naujos statybos daugiabučiame name, įrengtas sujungus du butus. Čia yra keturi kambariai, taip pat – pirtis. Moteris turi du suaugusius sūnus, tačiau dabar, pasikeitus šeimos situacijai, gyvena su jaunesniąja atžala Mangirdu ir katinu Argo. Keturkojis augintinis – šių namų veteranas – anksčiau buvo tikras kovotojas, kaudavosi kiemo mūšiuose, o dabar po kambarius vaikšto aprimęs: apniko ligos. Šeimininkė pasakoja, kad įrenginėti butą ėmėsi su džiaugsmu, nes interjero dizainu domisi jau seniai. Ji yra iš tų žmonių, kuriems kurti namus, rinkti, derinti medžiagas yra ne vargas, o malonumas. „Sėdėdavau per naktis apsikrovusi žurnalais, katalogais, – prisimena moteris kūrimosi pradžią. – Tiesa, pati esu tik šių namų dekoratorė: suskirstyti erdves tada padėjo samdyta architektė.“ Dizaino studijas pašnekovė baigė vėliau (prieš trylika metų, kai įrenginėjo būstą, buvo dar savamokslė). Beje, architektė ir patarė Daivai imtis šios srities studijų.

Virtuvė iš dalies atskirta nuo svetainės
Virtuvė iš dalies atskirta nuo svetainės
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Balta teikia šviesos
Tai, kad interjere vyrauja balta spalva, – ne tik šeimininkės skonio reikalas: butas yra tamsokas. „Nesugalvojau, kaip kitaip padaryti jį šviesesnį, todėl ir pasirinkau tokią spalvą“, – prisimena Daiva. „Mama net sakė, kad visai išprotėjau nutarusi iškloti baltomis plytelėmis ir grindis. Iš tikrųjų jos ne tik gražios, bet ir praktiškos. Tikrai nereikia dažnai lankstytis su skudurėliu“, – šypsosi šeimininkė. Plyteles, parketą, santechniką anuomet naujakuriai pirko ne Lietuvoje, o Lenkijoje. „Ten buvo pigiau, tad užsisakėme visą krovininį sunkvežimį“, – prisimena moteris. Svetainės grindys išklotos ąžuolo, miegamojo – balinto uosio mediena. Parketo Dalia nusprendė nelakuoti, jis – alyvuotas, todėl atrodo natūraliau. „Tikrai netarnauju ir grindims“, – priduria šeimininkė.
Dizainerė prisipažįsta, kad jei namus kurtų šiandien, jie būtų jau ne modernūs balti, o greičiausiai lengvo klasikinio skandinaviško stiliaus, su daugiau spalvų. „Balta – perdėm sterili, šaltoka, o man jau norisi jaukumo“, – neslepia moteris. Savotiška balto buto atsvara yra kitoks miegamasis ir linksmų spalvų vonios kambariai. Baltumą paįvairina ir spalvingi interjero aksesuarai.

Jaukiausia buto vieta – miegamasis, ypač baltos ir vyšnių spalvų derinys
Jaukiausia buto vieta – miegamasis, ypač baltos ir vyšnių spalvų derinys
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Minimalizmas
Daiva sako, kad jai nepatinka, kai svetainė būna sujungta su virtuve: koks čia smagumas, susėdus su svečiais ant sofos, matyti kaugę nešvarių indų. Šiame bute virtuvė yra tarsi už kampo. Nuo svetainės ją skiria siena be durų – su plačiu praėjimu. Patalpas vizualiai sujungia skiriamojoje sienoje įmontuota persišviečianti stiklinė indauja.
Daiva sako nemėgstanti masyvių baldų, todėl rinkosi minimalistinio stiliaus, lengvus. Itališkus pirko ne tik todėl, kad šie dailūs, kokybiški, bet ir iš draugiškumo – šiais baldais prekiavo bičiulių šeima. „Tikrai nebūtina užsisakinėti baldus Italijoje ar kurioje nors kitoje užsienio šalyje. Ir Lietuvoje yra labai daug talentingų meistrų“, – įsitikinusi vilnietė.
Originalias stiklines indaujas, stiklinius vazoninių gėlių stovus pagamino vietos meistrai. Šeimininkė pripažįsta, kad stiklas nėra labai praktiška medžiaga. Jis gražus, kai yra švarus, blizga, tad dulkes nuo stiklinių lentynų ir durelių tenka valyti dažnokai.

Pasak šeimininkės, „linksmasis tualetas“ skirtas svečiams
Pasak šeimininkės, „linksmasis tualetas“ skirtas svečiams
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Kvadratų kambarys
Daivos nuomone, šiuose namuose jai labiausiai pavyko miegamasis. Jį būtų galima pavadinti kvadratų kambariu. Dauguma kvadratinių yra visą galinę sieną užimančios spintos durų, šviestuvo dalys yra iš keturių kvadratų, kvadratėliais margintos užuolaidos bei lovatiesė. Miegamajame neįprasta tai, kad lova stovi ne prie sienos, o kambario viduryje.
Šioje patalpoje Daiva pasistatė ir darbo stalą. Ant jo – įrėmintos sūnų diplomų teikimo iškilmių nuotraukos.
Miegamojo sienas šeimininkė papuošė Amedeo Modigliani piešinio reprodukcija, iš kelionės parsivežtais pieštais Venecijos Didžiojo kanalo vaizdais. Daiva sako, kad kelionės jai yra maloniausias laisvalaikio užsiėmimas. Ir ne taip svarbu, kur keliauti. Jei gali, renkasi ne didmiesčius, o jaukius miestukus, provinciją, gamtą. „Kelionėms esu išleidusi tiek, kad išeitų keleri prabangūs kailiniai. Šių, tiesą sakant, man ir nereikia“, – juokiasi kailinių prekybos įmonėje dirbanti moteris. O savo namuose Lina neapsieitų be svetainėje kabančio tapytojo Sigito Mickevičiaus paveikslo. „Pažirę perlai man asocijuojasi su gerais dalykais. Iki šiol neatsistebiu, kaip dailininkas geba nutapyti juos taip natūraliai spindinčius. Dažnai prie paveikslo medituoju: man, negeriančiai vaistų, tai atstoja raminamuosius“, – sako šeimininkė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis