Pinti daiktai - ir į svetainę, ir į verandą

Pinti daiktai kuria estetiško „kaimo“ nuotaiką ir jau seniai nebekelia asociacijų su vyžomis ar krepšiais. Greičiau galvoje sukasi tokios sąvokos kaip ekologiškumas, etnostilius ir... poilsis – mat dažniausiai pinti daiktai įkurdinami verandoje, vasarnamyje, svetainėje, praverčia, kai reikia susidėti iškylos reikmenis.

Todėl galime jiems atleisti kai kurias „nuodėmes“ (šie daiktai retai būna išskirtinai elegantiški...) ir mėgautis jų skleidžiama idiliška vasaros (kurios taip laukiame...) nuotaika.

Žurnalas "Mano namai"
Atvežtiniai – įdomesni
Akivaizdu, jog pynimo technika sukurta ne viename kuriame nors pasaulio krašte, ji taikyta įvairiose šalyse, kur galima aptikti ilgų lanksčių vytelių: nendrių, bambukų, agavų ar daugybės kitų įvairiausių augalų. Pintiems daiktams gaminti tiko ir lanksčios šaknys ar varpinių augalų šiaudai. Vis dėlto manoma, kad didysis susidomėjimas pintais baldais Europoje prasidėjo XIX amžiuje, kai į ją iš Azijos kolonijų imta gabenti egzotiškos išvaizdos daiktų...
Žurnalas "Mano namai"
Kadaise XVI a. Filipinus užkariavusių europiečių dėmesį atkreipė pinti daiktai – kilimėliai, krepšiai, įvairiausios talpos laikyti namų ūkio rakandus. Daiktai buvo pagaminti dailiai, tvarkingai, žavėjo geometriniais ornamentais, augaliniais motyvais, ryškiomis spalvomis (ypač karališkąja geltona). Šimtmečiais valdydami Filipinus ispanų kolonistai norėjo gyventi apsupti tokių pat patogumų kaip ir namuose. Reaguodami į keistą atvykėlių prašymą vietos meistrai ėmė pinti ir tiems kraštams neįprastus daiktus – sofas, krėslus, net spintas. Greitai ispanai pastebėjo, kokios patogios pintų kėdžių atkaltės, foteliai, todėl grįždami į žemyną kaip suvenyrus atsigabendavo šiuos baldus.

Žurnalas "Mano namai"
Prekės: vietinės ir egzotiškos
Laikas ėjo, egzotiški dirbiniai tapo dėmesio verta kolonijinio stiliaus namų puošmena, vis labiau populiarėjo Europoje ir Amerikoje. Iš išskirtinių suvenyrų jie pamažu virto prekėmis. XX a. pradžioje pintų daiktų buvo ir Europos, ir Amerikos, ir Azijos būstuose. Net ir Lietuvoje pinti daiktai ypač išpopuliarėjo praėjusio amžiaus pradžioje – turbūt nebuvo nė vieno dvaro, kuriame nestovėtų iš žilvičių, karklų, lazdynų vytelių pintų baldų.
Žurnalas "Mano namai"
Pagrindinės pynimo technologijos mūsų dienas pasiekė beveik nepakitusios. Tiesa, europiečiai labiau mėgsta sudėtingesnius pynimo būdus nei, tarkim, Azijos ar Lotynų Amerikos gyventojai. Manoma, taip yra todėl, kad į Europą tiekiama daug baldų iš Indonezijos, kurios gamyklose dizaineriai kuria išskirtinius pynimo būdus ir raštus. Kita vertus, žaliava iš kitų žemynų gabenama Europos gamintojams, šie kuria išties elitinius ir įdomius brangius gaminius, derindami gamtos elementų natūralumą ir šiuolaikinių technologijų racionalumą.

Žurnalas "Mano namai"
Kas užaugo, tą naudoja...
Natūralių žaliavų, naudojamų pintiems daiktams, sąrašas labai ilgas. Lietuvoje tai nuo seno buvo karklų vytelės (beje, jos ištverme nesiskiria nuo egzotiškesnių medžiagų), kitur naudojamos rotangai, nendrės, meldai, pluoštiniai bananai, bambukai, kanapės, jūržolės, sizalinės agavos, kapsuliniai džiutai, kokosų plaušai, pušies ir eglės šaknys, beržo tošis, varpinių augalų šiaudai... Galima manyti, jog pinti tinka kone visi augalai, kurie yra lankstūs – galintys įgauti įvairias formas, ganėtinai tvirti ir įdomios tekstūros. Pasaulyje viena tinkamiausių medžiagų pintiems baldams laikomas rotangas (atogrąžų Azijoje augančios vijoklinės palmės) – jis labai lankstus, išraiškingos tekstūros. Rotangas išsiskiria atsparumu temperatūros svyravimams, drėgmei. Be to, jo paviršius idealiai lygus. O išskirtinis tvirtumas būdingas pluoštiniam bananui (kartais netaisyklingai vadinamas „abaka“) – iš jo pagamintas baldo karkasas atrodo kaip nepakartojamo rašto plonas nėrinys. Beje, ekologiškiausiu laikomas pynimas iš žolių – mat žaliavai gauti nereikia kirsti miškų. Tiek baldai, tiek interjero aksesuarai gali būti pinami ne tik iš augalų, bet ir iš vielų, odos atraižų, popieriaus juostų – jų faktūros itin originalios.
Žurnalas "Mano namai"
Kaip ir visų kitų natūralių medžiagų, pintiems daiktams naudojamų pluoštų neaplenkė bandymai pakeisti juos dirbtiniais: technorotangu, krilonu, plastikiniu džiutu, sintetinėmis virvėmis... Dažnai šių medžiagų pavadinimai netgi registruojami kaip prekinis ženklas. Priklausomai nuo medžiagos, iš kurios gaminama „žaliava“ pinti, baldai gali kopijuoti natūralius arba atvirai deklaruoti savo „sintetinę“ prigimtį.

Žurnalas "Mano namai"
Paskata eksperimentuoti
Kokie interjero elementai pinami? Visų pirma tradiciniai krėslai, stalai, kėdės užmiesčio namams, poilsio vietoms, pavėsinėms. Bet ne tik jie. Ekostiliui tapus madingam, imti pinti solidžių gabaritų baldų komplektai miegamiesiems, valgomiesiems, svetainėms ir net vonioms. Šį sąrašą papildo efektingi šviestuvai, laikraštinės, širmos, rėmai, skalbinių ir kitos paskirties dėžės, vazonai, vazos.
Pinti baldai derinami su audiniu, medžiu, stiklu, oda. Stilingai atrodo tokie, kuriuose dera solidus metalinis karkasas ir pintos detalės.
Gaminant pintus baldus galima apsieiti be dažiklių, nes natūrali medžio atspalvių gama, kuria pasirūpino gamta, atrodo estetiškai. Kartais pluoštas gali būti balinamas ar tonuojamas. Tačiau kurdami aksesuarus šiuolaikiniam interjerui dizaineriai dažnai linkę eksperimentuoti – pinti daiktai dažomi ryškiomis spalvomis, ir rezultatas būna įdomus. Gamintojai turi savų paslapčių, susijusių su žaliavos paruošimu, o kad pavyktų išgauti reikiamą įlinkimą, reikia ne tik laiko, bet ir ypatingų technologijų.

Žurnalas "Mano namai"
Pinti baldai interjere:
* Pinti baldai stilingiau atrodo ne pavieniui, bet jei jų yra bent keletas – kitaip jie tarsi pasimeta ar iškrenta iš konteksto. Žinoma, tai nėra taisyklė. Tarkim, pintas supamasis krėslas visada gali siūbuoti išdidžioje vienatvėje.
* Baldai ar aksesuarai nepradingsta panašios spalvos fone, nes išraiškingas šviesos ir šešėlių žaidimas ant pinto paviršiaus skylučių ir iškilimų neleidžia daiktams susilieti aplinka.
* Pinti daiktai stilingiau atrodo santūriai dekoruotame interjere, nes jie paprasti, natūralūs, tad nedera su blizgiais, įmantrių sudėtingų formų „kolegomis“.
* Efektingai atrodo juodos spalvos pinti daiktai, padengti laku ar natūralia medžio derva.
* Pinta faktūra dera su stiklu, todėl dažnai staliuko karkasas būna pintas, o stalviršis – stiklinis.
* Kad būtų patogesni, baldai paprastai uždengiami pagalvėlėmis. Jie gali būti dekoruojami ir kitais tekstilės aksesuarais – tiek ryškiaspalviais, tiek nebalinto natūralaus pluošto.

Žurnalas "Mano namai"
Visos natūralios spalvos – smėlio, pieno baltumo, balintos kavos, karamelės, pilko akmens dera su pintais interjero elementais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis