Įsirenkime pavėsinę - pagal savo skonį ir galimybes

Terasos, pavėsinės, pergolės – neatsiejama sodo dalis. Jos atlieka daugybę praktinių funkcijų ir, be jokios abejonės, puošia sodą. Mažosios architektūros formos stebėtinai pagyvina kraštovaizdį, skaido erdvę ir aplinkai suteikia jaukumo.

Taip pat skaitykite:
- Pramoninėje lofto erdvėje – butas su mergaitiškomis detalėmis
- 5 naudingiausi kambariniai augalai
- Keturių kartų namuose - nepakeistas buto apstatymas

Mažieji sodo statiniai
Kiekviename sode, kad ir kokio stiliaus jis būtų, neapsieisime be mielų poilsio aikštelių, kur galėtume jaukiai pasėdėti su knyga ar vakaroti su draugais. Tie, kurie prie namų turi sodą, beveik kiekvieną laisvą minutėlę stengsis praleisti lauke.

Pavėsinės, terasos, įvairios augalų pergolės, arkos – vieni ryškiausių sodo dekoratyvinių elementų, nulemiančių bendrą nuotaiką, atmosferą. Taigi jų stilius, forma, dydis, apipavidalinimas turi derėti prie namo architektūros ir supančios aplinkos, harmoningai papildyti kraštovaizdį ir augaliją. Mažuosius sodo statinius reikia planuoti ir statyti labai apgalvotai, rūpestingai, stengiantis nesudarkyti aplinkos harmonijos.

Universalūs poilsio kampeliai
Pasirinkimą gali nulemti sklypo, namo dydis, šeimininkų poreikiai ir gyvenimo būdas. Jei statinys vienas, sunku suderinti skirtingus poreikius. Kiekvienu gyvenimo atveju (nelygu, kokia nuotaika, oro sąlygos, norisi pasilinksminti ar ramiai pabūti) gera turėti kelis poilsio kampelius.

  • Ankstyvą pavasarį ar vėlų rudenį, kai brangus kiekvienas saulės spindulėlis, jaukiau jausitės saulėtoje, nuo vėjo apsaugotoje terasoje.

  • Vidurvasarį, kai kaitra pradeda varginti, prieglobsčio ieškosite vėsiame, ūksmingame sodo kampelyje. Apsupta ažūrinėmis pertvaromis, augalų pinučiais, nuošali, kvapų jūroje paskendusi pavėsinė tiks norint praleisti ramią poilsio valandėlę.

  • Šventėms, triukšmingiems vakarėliams surengti reikalinga erdvi terasa, kur gali stovėti tinkami baldai, židinys. Čia turi būti įrengtos atsparios dangos – medinės grindys ar kietas grindinys.

  • Ramiai pailsėti pakanka visai mažos grįstos aikštelės, įrėmintos kvepiančių rožių pinučiais ar gyvatvore, ir jaukaus suolelio. Jei įmanoma, neatsisakykite čia sukurti tekančio vandens iliuzijos – upeliuko ar fontanėlio – ir turėsite tikrą pasakų kampelį.

  • Jeigu įkyriai puola vabzdžiai, patogu ir labai dekoratyvu naudoti audeklo širmas, baldakimus. Tokią „slėptuvę“ galite įtaisyti bet kur – po dideliu medžiu ar po pergole, pavėsinėje.

Statydami ir įrengdami pavėsines, terasas, kiekvienas vadovaujasi savo skoniu, poreikiu bei galimybėmis, todėl kiekviena poilsio salelė tokia savita ir įdomi. Nuo paprastos vijokliais apaugusios pergolės iki sudėtingos mūrinės pavėsinės su židiniu ir terasa prie baseino.

Vasaros kambarys – terasa
Terasos paprastai įrengiamos prie namo arba sode, prie pavėsinės ar baseinėlio. Įkomponuota saulėtoje namo pusėje, ji dažnai tarsi pratęsia gyvenamąją erdvę ir virsta vasaros kambariu, kur šiltuoju metų laiku verda šeimos gyvenimas.

Kartais pastebime, kad nedaug laiko praleidžiame terasoje, esančioje prie namo, nes galbūt čia nejauku ar nepatogu. Svarbu ne tik išgrįsti terasą gražiomis trinkelėmis, akmenėliais ir pan. reikėtų pamąstyti ir apie užuovėją ar apsaugą nuo pašalinių akių. Dailios metalinės ar medinės vijoklių grotelės, gyvatvorės, paravanai ne tik puikiai apsaugos, bet ir suteiks jaukumo, augalai skleis gaivą ir švelnų aromatą.

Ypač jaukios ir šiltos terasos, bent iš vienos pusės apsodintos gyvatvore. Ją galima suformuoti iš spygliuočių ar visžalių krūmų. Įdomios, įvairiais metų laikais vis kitaip atrodančios yra lapuočių krūmų, pvz., gudobelių ar ligustrų, gyvatvorės. Žiemą puošniai atrodo jų tankiai susipynusios rudos šakelės, pavasarį gražu stebėti, kaip sprogsta pumpurai ir visas krūmas apsipila baltais kvapniais žiedais, o rudenį sirpsta uogos.

Kur kokie baldai tinka
Didelę terasą galima pagyvinti, padalijus ją į mažesnes dalis pertvaromis, gražiomis augalų grupėmis, įrengus išraiškingą židinį ar dekoratyvų baseinėlį.

Baldai turėtų būti elegantiški, grakštūs. Masyvūs sunkūs ąžuoliniai suolai ir stalai netiks – juos reikėtų palikti etnografinėms kaimo sodyboms. Dailių sodo baldų pasiūla tokia gausi – tikrai rasite iš ko išsirinkti.

  • Metaliniai sodo baldai atsparūs nepalankioms oro sąlygoms, jų šviesūs spalvoti apmušalai džiugina akį, o ant minkštų pagalvėlių jauku sėdėti.

  • Nepakeičiami ir visų mėgstami pinti sodo baldai visada papuoš terasą, tokie pat mieli ir šilti yra sulankstomi mediniai baldai. Jų tekstiliniai apmušalai, pagalvėlės, pledai pritaikyti nepalankioms oro sąlygoms, lengvai nuimami, galima skalbti.

Audiniai ir aksesuarai
Lininiai ir medvilniniai audiniai vis dažniau naudojami pavėsinėse – nuo saulės ir vėjo apsaugo širmos, dailios markizės, paravanai, skėčiai. Šias lengvas konstrukcijas, jei reikia, paprasta vėl sulankstyti ar suvynioti. Tuo pačiu tikslu naudojami bambukiniai ar nendrių tentai, ritininės užuolaidos.

Terasą ar pavėsinę labai puošia specialiai suprojektuotas židinys, malkinė. Džiugu, kad šiuo metu tikrai gausus apdailos, dekoratyvinių medžiagų pasirinkimas. Dabar kiekvienas turi galimybę kurti individualius, išskirtinius sodo elementus. Nustebsite, kaip smagu žaisti spalvomis, medžiagomis – savo židinį ar mūrinę pavėsinės sieną galite papuošti spalvotais intarpais, inkrustacijomis, lipdiniais. O koks bus puošnus terasos grindinys ir takeliai, jei čia sukursite mozaikinius intarpus arba neįprastai sudėliosite akmenėlius ar trinkeles...

Gėlės: sode ir terasoje
Turbūt sutiksite, kad sode svarbiausia – augalai. Paradoksalu, bet dabar jie dažnai nustumiami į antrą planą. Stengiamės, kad mūsų neapsunkintų priežiūros darbai, bet atsisakę gėlynų prarandame malonumą stebėtis, grožėtis nepakartojamu gamtos ritmu, nepaliaujama kaita ir magija. Dabar vėl madinga turėti vešlų sodą – įvairų ir dekoratyvų. Sodas atrodys negyvas, jeigu jame bus tik vejos kilimas ir takeliai. Deja, kartais dėl žemės stokos neįmanoma auginti daugiau augalų, tačiau gėlės juk gali žydėti ir moliniuose induose, loveliuose. Terasos, aikštelės, laipteliai – puiki vieta. Parinkime itin kokybiškus, dekoratyvius indus. Juose auginkime rožes, citrinmedžius, oleandrus, laurus ar kvapnias vienmetes gėles. Atėjus šaltukui galėsite įnešti į kambarį ir visą žiemą džiaugsitės pietietiška šiluma. Lauke žiemoti galėtų tik atsparūs augalai šamotiniuose induose.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis