Kaimo sodyba: išdailinta, bet santūri

Šalia gražaus Dzūkijos krašte tyvuliuojančio ežero vos prieš metus įrengtoje rąstinėje sodyboje interjerą projektavusi dizainerė Laura Giržadė stengėsi sukurti praktišką ir santūrią, artimą lietuviškam kaimui aplinką, padailintą jaukesniais ir švelnesniais atspalviais, grakštesniais baldais ir dekoratyviais aksesuarais.

Projekto autorė – dizainerė Laura Giržadė

Nedidelis, maždaug 80 m2 ploto rąstinis mansardinio tipo namukas pastatytas už kelių dešimčių metrų nuo gražaus Dzūkijos ežero pakrantės, išvalytoje ir sutvarkytoje erdvioje miško aikštelėje.

Prie namo buvo suprojektuotas atvira veranda, kurioje suformuota jauki ir patogi valgomojo zona.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Kaune gyvenantys sodybos šeimininkai čia norėjo sukurti jaukią ir ramią vasaros poilsio vietelę, kurioje būtų galima pailsėti su šeima, pasidžiaugti Dzūkijos gamta bei gaiviu mišku apaugusios paežerės oru, todėl rinkdamiesi pastato projektą daug dėmesio skyrė aplinkai ir stengėsi, kad namas organiškai įsilietų į gamtos peizažą.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Dėl šios priežasties buvo nuspręsta sodybos namą statyti iš rąstų – tai natūrali, dvelkianti šiluma ir jaukumu, ekologiška medžiaga, kuri buvo naudojama ir tradiciniams lietuvių namams statyti.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Kaimo aplinkai įprastos architektūros vieno aukšto mansardinis namas buvo suprojektuotas su stogu dengta atvira veranda, kurioje suformuota valgomojo zona – taip šeimininkai turi galimybę gryname ore praleisti daugiau laiko.
Aplink sodybą įrengtos net kelios jaukios poilsio vietelės, pagražintos žydinčiomis gėlėmis.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Nors namo plotas palyginti nedidelis, jame buvo įrengtos visos komunikacijos, kad poilsis Dzūkijos kaime būtų patogus ir komfortiškas.

Sodybos interjerą projektavusi dizainerė Laura Giržadė pasakojo, kad kuriant vidinių erdvių dekoravimo projektą pirmiausia teko atsižvelgti į vietovę bei pastato eksterjerą. Kaimo aplinkoje prie ežero pastatytas rąstinis namas reikalavo atitinkamų stilistinių sprendimų – paprastumo, santūrumo, natūralumo.

Senų plytų mūro siena paįvairina interjero spalvinę kompoziciją, o jos grublėta faktūra sukuria jaukų natūralumo ir šilumos įspūdį.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Tačiau atsižvelgdama į šeimininkų poreikius ir sodybos paskirtį, Laura nutarė vengti kaimo sodybose standartine tampančios pseudoetnografinės stilistikos, ir sukūrė eklektišką kantri variantą, kuriame susipina tradiciniai, santūrūs lietuviško kaimo bei romantiški Viduržemio jūros kraštų stilistiniai bruožai.
Stengdamasi taupyti vietą, dizainerė suprojektavo stumdomąsias duris. Jos buvo pagamintos iš masyvo ir sumontuotos ant metalinių kalvių darbo karnizų.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Kadangi interjeras buvo projektuojamas rąstiniame name, dizainerė paliko atvirą grublėtų rąstų faktūrą – toks sienų dekoras pabrėžė užmiesčio atmosferos įspūdį ir sukūrė natūralumo ir jaukumo įspūdį.
Sąmojinga medžioklės trofėjų interpretacija – ant sienos įkomponuota iš faneros pagaminta briedžio galva, kurią sukūrė lietuvių studija „In Design“.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Balintų uosio rąstų faktūrą paįvairina senų plytų mūras, iš jų pirmajame aukšte buvo suformuota pertvara, atskirianti nedidelėje erdvėje išdėliotas funkcines zonas – prieškambarį, vonios kambarį ir virtuvę nuo svetainės bei valgomojo erdvės.
Mūrinė siena atskiria prieškambarį ir vonios kambarį nuo svetainės zonos.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)

Šviesus balintų rąstų koloritas bei panašaus atspalvio medinių grindų danga padiktavo viso bendrojo kambario interjero spalvinį koloritą – čia vyrauja švelnūs, pasteliniai, jaukūs atspalviai, padedantys kurti romantišką užmiesčio sodybos nuotaiką.

Sodybos interjerą puošia lietuvių menininkų darbai: ant galinės svetainės sienos įkomponuoti Juventos Mūdėnienės karpiniai ir Mariaus Liugailos grafika.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Svetainės zoną dizainerė suprojektavo galinėje bendrojo kambario dalyje, šalia originalių laiptų į antrąjį aukštą. Taupydama vietą, ji pritaikė itin taupiai erdvę naudojančius „lokio pėdos“ tipo laiptus, dekoruotus metaliniais kalvių darbo laikikliais.
Svetainėje dėmesį kreipia palei mūrinę senų plytų sieną įkomponuota autentiška antikvarinė XIX a. medinė skrynia su metaliniais apkaustais – tarsi subtili duoklė tradicinei lietuviško kaimo kultūrai.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Šis dinamiškas medinis zigzagas, išryškėjantis senų plytų mūro fone, tapo originaliu svetainės interjero akcentu.
Metaliniais kalvių darbo laikikliais sutvirtinti „lokio pėdos“ laiptai tapo originaliu svetainės interjero akcentu.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Norėdama čia išsaugoti lengvumo bei erdvės pojūtį, Laura šiai zonai apstatyti išrinko tik būtiniausius baldus: palei galinę kambario sieną buvo įkomponuota klasikinių formų, dviejų skirtingų raštų gobelenais aptraukta sofa su įmontuotu miego mechanizmu, kad sodyboje apsistoję šeimininkų draugai turėtų kur patogiai pernakvoti, o priešais ją pastatyta grakšti kušetė atstoja ir lengvą, elegantišką kavos stalelį.
Jaukią ir romantišką sodybos atmosferą padeda kurti prie mūrinės sienos įkomponuota krosnelė, dekoruota elegantiškais ornamentais.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)

Valgomojo zona suprojektuota kone pačiame bendrojo kambario centre, šalia durų į verandą. Joje dizainerė įkomponavo apskritą, natūralaus medžio, raižiniais puoštą stalą.

Virš valgomojo stalo įkomponuotas sendintas kantri stilistikos šviestuvas su ilga metaline grandine puikiai įsiliejo į senų plytų sienos, metalu dekoruotų laiptų bet ketaus krosnelės kompoziciją.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Prie sendintos stilistikos stalo itin tiko senos, šeimininkų rūsyje rastos medinės kėdės – reikėjo tik jas nušlifuoti ir perdažyti baltai. Stalui apšviesti dizainerė išrinko sendintą kantri stiliaus šviestuvą, pakabintą ant ilgos metalinės grandinės. Šis grubokas dekoro elementas puikiai įsiliejo į senų plytų sienos, metalu dekoruotų laiptų bet ketaus krosnelės kompoziciją, leido išvengti pernelyg sentimentalaus įspūdžio ir išsaugojo interjero santūrumo ir paprastumo principą.
Virtuvėje sumontuota visa būtina įranga, kad būtų patogu ruošti maistą, tačiau išsaugota interjerui būdinga užmiesčio sodybos atmosfera.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Virtuvės zona buvo logiškai suprojektuota greta valgomojo ir netoli nuo durų į terasą, tačiau šiek tiek paslėpta nuo svetainės už mūrinės senų plytų sienos.
Prie sendintos stilistikos įsprūdiniais fasadais puoštų virtuvės baldų priderintas ir viryklės dizainas.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Čia sumontuota visa būtina įranga, kad būtų patogu ruošti maistą, tačiau išsaugota interjerui būdinga užmiesčio sodybos atmosfera: palei du langus išrikiuotos spintelės dekoruotos sendintos stilistikos įsprūdiniais fasadais, prie jų priderintas ir viryklės dizainas. Siekiant išsaugoti erdvės pojūtį, atsisakyta pakabinamųjų spintelių, vietoj jų ant sienos pakabintos kelios atviros raižiniais dekoruotos lentynos.

Drabužiams susidėti miegamajame pastatyta medinė komoda, deranti prie kuriamos interjero koncepcijos.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Antrajame namo aukšte suprojektuotuose kambariuose su stogo nuolydžiu buvo įrengti du miegamieji, skirti sodybos šeimininkams ir dviem jų sūnums.
Tėvų miegamajame lova dekoruota romantiška ornamentuota lovatiese, kurią dizainerė derino prie lengvų lininių nėriniais puoštų užuolaidų.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Nedidelį miegamųjų plotą dar labiau sumažina stogo šlaitas, tačiau interjerą projektavusi dizainerė tikina, kad nestandartinė palėpės tipo erdvė itin paprastomis priemonėmis padėjo sukurti kur kas jaukesnę ir romantiškesnę atmosferą, kurią paryškina ir stogo šlaituose sumontuoti stoglangiai, sukuriantys ypatingą apšvietimą.
Priešais langą įkomponuotas praustuvas sumontuotas ant stalelio, pagaminto iš senos siuvimo mašinos kojų, prie jų dera ir ant sienos pakabintas antikvarinis veidrodis bei šveistuvų dizainas.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)

Tėvų miegamajame po stogo nuolydžiu buvo įkomponuota patogi dvigulė lova, dekoruota romantiška ornamentuota lovatiese, kurią dizainerė derino prie lengvų lininių nėriniais puoštų užuolaidų.

Palėpės erdvė leido įrengti jaukumu ir romantiška nuotaika dvelkiančius miegamuosius, o čia sumontuoti stoglangiai sukūrė šiuose kambariuose ypatingą apšvietimą.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Drabužiams susidėti čia pastatyta medinė komoda su grakščiomis kojelėmis, o grindys papuoštos originaliu interjero autorės Lauros sukurtu džiuto kilimu, pabrėžiančiu romantišką užmiesčio sodybos atmosferą.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Šis pojūtis išsaugotas ir dviem šeimininkų sūnums skirtame santūraus ir paprasto dizaino miegamajame – jam dekoruoti dizainerė parinko vienodas ornamentuotais, metaliniais rėmais puoštas lovas, kurios buvo įkomponuotos priešingose kambario pusėse, taip pat išraižytais raštais dekoruotą komodą bei grakštų baltą stalelį, o sienas papuošė lietuvių menininkų darbais. 
Pirmajame aukšte įrengtame vonios kambaryje sumontuota patogi dušinė bei įrengta visa šiai zonai būtina įranga.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis