Į Lietuvą iš Anglijos grįžusi šeima: po 7 metų nebuvo lengva vėl įsigyventi tėvynėje

Kauniečiai Olesia (34 m.) ir Karolis (37 m.) Dekeriai prieš dvejus metus grįžo gyventi į septynerius metus jų laukusį namą.

Kai lankėmės Olesios ir Karolio namuose, Kauno botanikos sode kaip tik pražydo bijūnai – mėgstamiausios moters gėlės. Šviesioje erdvioje Dekerių svetainėje taip pat kvepėjo pavasariu – Olesios iš netoliese esančio turgelio parsineštais ir pamerktais geltonais narcizais. Ir patys poros namai primena pavasarį: gaivūs, šviesūs, lengvi, juose nestinga šviežumo, erdvumo.

„Virgio Rusecko nutapytas gandras abiem iš karto labai patiko, jis turi kažkokios energijos“, – svetainę ir kartu šeimos ramybę saugančio paveikslo istoriją pasakoja Olesia. Į minimalistinį skandinaviško stiliaus interjerą darniai įsilieja asketiški prekių ženklo „Indi“ šviestuvai iš perdirbto popieriaus
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

Pirmo namo aukšto erdvė suskirstyta į kelias zonas: svetainės, valgomojo ir virtuvės. Kada nors čia bus ir darbo kambarys. Antrame aukšte įrengti dukrų – penkerių Elzės ir trejų Ulos – bei šeimininkų miegamieji, mergaičių žaidimų ir stilingas, išpuoselėtas vonios kambariai (jis išduoda itin rafinuotus ir išlavintus prancūziško kraujo turinčios Olesios skonį ir stilių). Kūrybingumo nestokojanti tarptautinio verslo specialistė namo rūsyje įsirengė kampelį sau, – šeimynai sumigus, ji nusileidžia pamedituoti prie siuvamosios. „Gimus dukroms, atradau malonumą piešti, siūti“, – sako kūrybinių sumanymų turinti moteris.

Dekerių namai primena pavasarį: gaivūs, šviesūs, lengvi, juose nestinga šviežumo, erdvumo.

Daiktai su istorija

Dviejų aukštų 140 m2 ploto namą Kaune, Vilijampolės rajone, Olesia ir Karolis pasistatė prieš septynerius metus. Kai beveik juose įsikūrė, vyras gavo pasiūlymą dirbti Londone. Pora susituokė, ir Olesia išvyko paskui Karolį. Namas stovėjo tuščias beveik septynerius metus. Londone šeima įsigyveno (neneigia – iš pradžių buvo sunku), susirado draugų ir mėgstamos veiklos, gimė dukros. Vis dėlto prieš dvejus metus vieną dieną priėmė nelengvą sprendimą grįžti į Lietuvą.

Olesia Dekerė su didele meile ir šiluma kuria šeimos namus. Ji neslepia, kad, septynerius metus praleidus Londone, nebuvo lengva vėl įsigyventi tėvynėje
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

„Vasario 16-ąją šventėme ir sugrįžtuves, ir įkurtuves“, – šypsosi Olesia. Poros istorija susijusi su kita visiems gerai žinoma šio mėnesio data – vasario 14-ąją (prieš devyniolika metų) jie pradėjo draugauti. Ši proga dažnai prisimenama vasario 16-ąją, kai šeima susitinka prie šventinio pietų stalo. Beje, šis baldas – su istorija.

Lango rėmą valgomajame Olesia ir Karolis „parėmė“ pagal spalvas derančių knygų krūvomis – taip palangė netikėtai tapo knygų lentyna. „Kartą buvome jas nukraustę. Kambarys iš karto neteko savitumo ir jaukumo“
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

„Man patinka praeitį turintys daiktai, – sako Olesia akimis glostydama pailgą medinį stalą su aplink jį išdėliotomis skirtingomis, bet puikiai derančiomis sendaikčių turguje įsigytomis kėdėmis. – Šį stalą pamačiau Londone, Spitalfildso (angl. Spitalfields) sendaikčių turguje, kai laukiausi Ulos. Man žūtbūt jo prireikė. Įkalbėjau Karolį stalą nupirkti, nors nežinojau, ar tilps pro nuomojamo buto duris, – prisimena pašnekovė. – Aišku, netilpo, teko išsukti vieną koją, išardyti durų staktą.“

Mane labai pakeitė Londonas. Kai statėmės namą, nedaug teišmaniau, o pagyvenusi tame mieste atradau malonumą kurti namus.Olesia Dekerė

Daiktų su istorija Dekerių namuose nedaug, tačiau visi ypatingi. Pavyzdžiui, miegamajame vietoj naktinio stalelio stūkso apsitrynusi medinė taburetė iš sendaikčių turgaus, – ant šios pavargusi eiti Elzė taip žaviai klestelėjo, kad Olesia tą kėdutę nusprendė nupirkti.

Kiškių šeimynėlė sesių miegamajame suguldyta į mažą vintažinę metalinę lovytę. Ją tarp sendaikčių aptiko pati Elzė
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

„Man patinka sendaikčiai, bet nemėgstu jais apsikrauti, – sako moteris. – Be to, senus daiktus deriname su naujais, šiuolaikiniais.“ Kai kraustėsi iš Londono į Kauną, pora gerai apgalvojo, kuriuos daiktus parsivežti. Pasiėmė tai, kas brangu širdžiai, arba ko tikrai žinojo nerasią Lietuvoje, pavyzdžiui, kabantį tvirto perregimo plastiko krėslą, nes jame mėgsta suptis mergaitės. „Namus kuriame po truputį, neskubame, ir daiktai ateina tarsi savaime“, – tokia nuostata vadovaujasi Dekeriai.

Moteriai nestinga idėjų ir išmonės, kaip dekoruoti namus
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

Brangiausias piešinys – dukters

Namų sienas puošia tik ypatingi, ir meninę, ir emocinę vertę turintys paveikslai. Į skandinavišku minimalizmu dvelkiantį interjerą kūriniai įsilieję itin darniai. Pavyzdžiui, plytų sieną puošiantis siurrealistinis tapytojo Aurimo Eidukaičio paveikslas „Priešpaskutinės vakarienės apmąstymas“ – kaip ten buvęs. Virgio Rusecko tapytas gandras mėlyname fone šiek tiek paklaidžiojęs nutūpė svetainėje. Vaikų miegamajame Olesia sugalvojo pakabinti koliažą, sukurtą iš vaikystėje mėgtos knygelės, – prisipažįsta, kad karpyti tokią relikviją drebėjo ranka. Pačiu vertingiausiu ir brangiausiu paveikslu moteris vadina dukters Elzės ranka parašytus pirmuosius žodžius.

Atžalų smalsumą menui ir gerą skonį pora ugdo nuo mažens
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

„Šis darbas brangesnis už bet kokį meno kūrinį, neįmanoma jo su niekuo palyginti“, – labai švelniai, lyg glostytų, kalba dviejų dukrų mama. Beje, atžalų smalsumą menui ir gerą skonį pora ugdo nuo mažens – į savo mėgstamą galeriją senamiestyje neretai užsuka keturiese. Dukrų meno darbų namie eksponuojama ir daugiau. Valgomąjį nuo bendros erdvės skiriančią sieną puošia Elzės ir Ulos piešinių galerija. Ji kinta atsižvelgiant į mažųjų dailininkių ūpą ir, kaip juokiasi Olesia, mamos kantrybę.

Olesia mėgsta gaminti, tačiau virtuvėje – nepriekaištingai tvarkinga ir švaru. „Tvarka man patinka“, – sako moteris
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

Geriau mažiau

Olesia prasitaria, kad prieš septynerius metus statytame name norėtų daug ką pakeisti. Galbūt netgi kraustytųsi į erdvų senovinį butą kur nors miesto centre. „Namas šiek tiek pririša, jis tarsi inkaras laiko mus šioje vietoje“, – prisipažįsta. Vis dėlto erdvę pavyko prisijaukinti, čia gera, daug laiko šeima praleidžia kartu.

Masyvų medinį valgomojo stalą pora aptiko Londone, sendaikčių turguje. „Man patinka daiktai su istorija“, – tikina jaukių namų kūrėja
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

„Mes viską mėgstame daryti drauge“, – sako moteris. Pakeliu akis į palubėje kabantį projektorių. Tarsi sugavusi žvilgsniu mano klausimą, pašnekovė atsako, kad namie nėra televizoriaus, nes jie pripažįsta gyvą ir tikrą bendravimą. Ir tikrus daiktus. Geriau turėti mažiau, bet vertingesnius. Arba turinčius istoriją. Štai Aleksoto sendaikčių turguje rasta lentynėlė su daug skyrelių tapo originaliu advento kalendoriumi, dabar ten gyvena žaisliniai gyvūnėliai. „Mane labai pakeitė Londonas, – prisipažįsta O. Dekerė. – Kai statėmės namą, nedaug teišmaniau, o pagyvenusi tame mieste atradau malonumą kurti namus.“

Šioje vietoje šeimininkai buvo numatę kitą meno kūrinį, tačiau Aurimo Eidukaičio paveikslas „Priešpaskutinės vakarienės apmąstymas“ iš karto prilipo
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

Kad tokia nuostata vadovaujasi Dekerių šeima, nesunku suprasti vos pakilus į antrąjį aukštą. Mergaičių kambariai neperkrauti, žaislų – tiek, kiek reikia (jų paprastai gauna gimtadienio ar kitomis progomis), visi labai kokybiški, iš natūralių medžiagų, subtilių spalvų. Lėlių drabužėlius neretai siuva pačios. „Stengiamės neprisirišti prie daiktų. Esame už kokybę – ne už kiekybę“, – paaiškina Olesia. Tokiuose namuose, atrodo, net kvėpuoti lengviau, lyg gertum į plaučius pavasarį.

Miegamajame – širdžiai mieli daiktai. Paveikslą su angelu Dekeriai įsigijo Londone tik susituokę. „Nuo jo sklinda ramybė. Atrodo, tarsi saugotų namus“, – sako Olesia. Šiame kambaryje šeimininkė mėgsta tiesiog būti ar skaityti knygą
Žurnalas "Moteris" (A. Stanevičienės nuotr.)

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis