Kosmetika su parabenais nebūtinai kenksminga, o ekologiška - ne visada tinkama

Jei kosmetikoje yra parabenų, dar nereiškia, kad ji yra kenksminga. Taip spaudos konferencijoje Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) sakė chemijos mokslų daktarė Natalija Liškauskienė.

Asociacijai „Linkochema“ atstovaujanti mokslininkė ne tik internete stebi diskusijas apie parabenus ir kitus neva sveikatai žalingus ingredientus. Kad kosmetika be parabenų, pabrėžiama ir ant grožio produktų pakuočių.

Informaciją vertinkite itin atidžiai

„Tiesa yra ta, kad parabenų taip pat yra įvairių, ir sveikatai pakenkti gali tikrai ne visi iš jų. Pateikti Vartotojų saugos mokslinio komiteto duomenys, kad metil-, etil- parabenai yra saugūs vartotojams, o butil- ir pentil- parabenus galima naudoti su tam tikromis išimtimis“, - teigė dr. N. Liškauskienė.

Kaip pabrėžė chemikė, net ir profesionalams sunku vertinti ant pakuočių minimus kosmetikos ingredientus, tad vien iš jų daryti išvadas apie produkto žalą ar naudą - neįmanoma.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis ragino žmones ruošiantis vasarai būti itin atidžius ir labiau domėtis kosmetikos gaminiais, galinčiais ne tik padėti puoselėti grožį, bet ir pakenkti sveikatai.

Ministerijos sudaryta darbo grupė atkreipė dėmesį, kad viešojoje erdvėje pasirodanti informacija apie kosmetikos gaminius yra labai prieštaringa, tad tampa vis sudėtingiau atsirinkti teisingus ir mokslu įrodytus faktus.

„Tikriausiai dauguma žmonių sutiks, kad šiandien internetinėje erdvėje teikiamais patarimais vadovaujasi nemaža dalis gyventojų, o sensacingi pranešimai, itin dažnai pateikiami pasitelkiant nuomonių lyderius, dažnai sulaukia geresnio atsiliepimo visuomenėje nei specialistų atsiliepimai. Tad labai raginame žmones informaciją rinktis itin atidžiai, ypač kai kalbama apie kosmetiką“, - sakė sveikatos apsaugos viceministras.

Natūrali kosmetika nebūtinai bus ekologiška

Kalbant apie kosmetiką vis dažniau kaip teigiamybė pateikiamas faktas, kad ji yra natūrali ir ekologiška. Tačiau žmonėms labai svarbu žinoti, kad tai nėra tapatūs dalykai. Be to, kosmetika, kurioje yra cheminių priedų, nebūtinai bus kenksminga sveikatai.

„Pažymėtina, kad Kosmetikos srities teisės aktuose, reglamentuojančiuose kosmetikos gaminių saugą ir tiekimą rinkai, nėra įtvirtintų reikalavimų, susijusių su teiginių ”natūralus „ir/ar „ekologiškas” naudojimo bei jų nustatymo kriterijais. Todėl natūralumo ar ekologiškumo įvaizdį suteikiančioje reklamoje yra galimybės pasinaudoti ir tam tikromis šių terminų spekuliacijomis“, - sakė SAM Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Regina Burbienė.

Pasak jos, įvairios sertifikavimo ir standartizacijos organizacijos, taip pat profesionalų asociacijos pasirengė savo kriterijus ir vertinimo sistemas bei standartus. Tad žmonėms tikrai nelengva susiorientuoti skirtingų ženklų ir teiginių įvairovėje. Tačiau kiekvienam žmogui svarbu žinoti, kad negalima dėti lygybės ženklo tarp „natūralus“ ir „ekologiškas“.

Natūrali kosmetika - tai priemonės, kurių didžioji dalis ar net visi ingredientai yra neperdirbti ir natūralūs. Jei natūralios sudedamosios dalys išgaunamos iš augalinių šaltinių, taikant tinkamus jų apdorojimo metodus ir kurių daugiau kaip 50 proc. molekulinės masės sudaro natūralios medžiagos - tokia medžiaga laikoma natūralios kilmės. Tačiau nėra užtikrinama, ar tokios natūralios medžiagos išgautos iš auginamų ekologiškai produktų ir ar šiuose produktuose nėra sintetinių ar cheminių priedų.

Kitaip tariant, ekologiška kosmetika gali būti natūrali, bet natūrali kosmetika nebūtinai bus ekologiška, nes ekologiškos kosmetikos gamintojams keliami standartai ne tik kosmetikos priemonių sudėčiai, bet ir jų ingredientų auginimo ar išgavimo būdams.

Ekologiškai kosmetikai yra keliami griežti reikalavimai. Priemonės turi būti pagamintos iš natūralių, ekologiniuose ūkiuose išaugintų žaliavų, turi būti užtikrinamas minimalus cheminių reakcijų kiekis, prekių pakuotės turi būti perdirbamos. Toks gaminys turi būti sertifikuotas ir paženklintas.

Ekologiškos kosmetikos sertifikatas rodo, kad produktas buvo įvertintas tam tikros nepriklausomos organizacijos kaip atitinkantis ekologinio standarto reikalavimus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis