Pigmentinės dėmės: kaip jas panaikinti namų sąlygomis

(1)

Sakoma, net saulė turi dėmių, bet nuo to ne ramiau, jeigu dėmėta tampa mūsų oda. Pigmentinių dėmių atsiradimas ant rankų, ant veido ir ant kūno nedžiugina taip, kaip įdegis. Tiesa, šių procesų mechanizmas panašus. Kad apsaugotų odą, organizmas suaktyvina melanino gamybą ląstelėse, o melaninas saugo dermą nuo pažeidimų.

Anksčiau manyta, kad pigmentinės dėmės atsiranda tik nuo Saulės, tačiau naujausių medicinos tyrimų duomenimis, pigmentacija gali sutrikti nuo įsipjovimo, nuo traumos, taip pat nuo netinkamai atliktos kosmetinės procedūros, pakitus hormonų fonui.


Tamsiojoje pusėje


Kaip jau minėta, pigmentacija gali sutrikti dėl daugelio veiksnių, bet tik 2 ir 3 fototipo žmonėms. Tai tokie žmonės, kurie greitai parausta nuo saulės spindulių ir kuriems neilgai laikosi įdegis.


Jų organizme labai aktyviai gaminasi melaninas, šis apsauginis mechanizmas gali suveikti kaip atsakas į bet kokį išpuolį iš išorės. Kitaip tariant, atsirandanti pigmentacija ir yra ginklas kovai su priešu.


„Priešais“ galima laikyti:


1. Antibiotikus, kurie ilgai vartojant gali sukelti tokį šalutinį poveikį.

2. Geriamos kontraceptinės priemonės ir nėštumas. Ir vienu, ir kitu atveju vyksta aktyvi estrogeno gamyba, kuri ir sukelia pigmentaciją.

Pigmentinės dėmės dingsta praėjus po gimdymo pusei metų, o nustojus vartoti kontraceptines priemones – po savaitės. Jei pigmentinės dėmės nedingsta, tai signalas, kad yra stiprių endokrinologinių ar hormoninių sutrikimų. Tokiu atveju geriau iš karto kreiptis į ginekologą ar endokrinologą.

3. Bet kokios invazinės procedūros salone, taip pat šveitimas, procedūros lazeriu ir foto- bei bioepiliacija. Visos epidermio ploninimo procedūros ir sukelia viršutinio epidermio sluoksnio pažeidimus.

4. Traumos parkritus ar įsipjovus.

5. Ilgas kontaktas su sintetinių audinių drabužiais ir dirbiniais iš gumos.

Šios medžiagos didina prakaitavimą, apsunkina deguonies patekimą į ląsteles, taigi audiniai nutrina odą, ją pažeidžia, todėl sutrinka pigmentacija.

6. Sunkios endokrinologinės ligos, širdies ir kraujagyslių ligos, virškinamojo trakto, kepenų ligos, centrinės nervų sistemos veiklos ir skydliaukės veiklos sutrikimai.

7. Labai retais atvejais taip organizmas reaguoja į stresą ir ilgalaikius emocinius sukrėtimus (depresija, psichozė, neurastenija).

8. Nudegimai saulėje, ilgas buvimas saulėje be apsauginių priemonių, taip pat operacijos.


Kaip apsisaugoti


Kilus problemai, pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją dermatologą-kosmetologą. Pagal pigmentinių dėmių išsidėstymą ir formą jis gali spręsti, dėl kokios ligos sutriko pigmentacija.


Jeigu dėmių atsiranda veido centre, tai rodo sutrikusią virškinamojo trakto veiklą. Jei aplink akis – skydliaukės ligas, simetriškos dėmės ant skruostų, ant kakto, ant nosies – hormonų sutrikimai.


Dažniausiai išgydžius ligą jūs pamiršite, kad apskritai turėjote pigmentinių dėmių – dėmės pačios išnyksta be papildomų estetinių procedūrų. Tiesa, pasitaiko, kad pigmentas išlieka paviršiuje, pvz., po nudegimų saulėje ar netinkamai atliktų kosmetinių procedūrų, tada be kosmetologo pagalbos neapsieisite. Na ir prireiks ne tik procedūrų, bet ir tam tikrų odos priežiūros priemonių.


1. Kosmetologinės procedūros


Tai cheminiai šveitimai (padeda greičiau atsinaujinti raginiam sluoksniui), korekcija lazeriu, mezoterapija su vitaminų kompleksu, kurio pagrindas – vitaminas C, nes jis greičiau šviesina ir jaunina odą.


2. Odos priežiūra namuose


Odai su sutrikusia pigmentacija prižiūrėti reikia šveitiklių, kaukių, odą šviesinančių kremų. Tokios kosmetikos sudėtyje būna hidrochinono, arnikos, kojo rūgšties, diacetilboldino (šis ekstraktas gaminamas iš boldo medžio (lot. peumus boldus), jis stipriai balina), vitamino C, įvairių žolelių ekstrakto (dedešvų, pipirmėtės, gydomosios melisos, tūkstantlapio ir kt.), kuris balina.


- Šveitikliai, kaukės. Šias priemones reikia naudoti 1 – 2 kartus per savaitę. Šios priemonės puikiai nuvalo nuo odos paviršiaus suragėjusias ląsteles, paspartina medžiagų apykaitą ląstelėse ir skatina atsinaujinti epidermį.


Shutterstock nuotr.


- Serumai, kremai. Kremu tepama kasdien, jis irgi turi balinantį poveikį. Kremas gali būti su SPF filtru, drėkinti. Geriausia naudoti kremą kartu su serumu. Serumas prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius ir dėl augalinių komponentų bei antioksidantų suardo melanino molekules bei šviesina dermą.- Žmonėms, kuriems greitai atsiranda pigmentinių dėmių, būtina visus metus naudoti apsaugines priemones nuo saulės. Mūsų krašte rudenį ir žiemą pakanka naudoti kremą su 15 SPF (užtepti likus pusvalandžiui iki išėjimo į lauką). Pavasarį ir vasarą reikalingas kremas su 30 – 40 SPF.


- Senovėje pigmentines dėmes šviesindavo įvairiomis priemonėmis namuose. Vaisiuose ir daržovėse esančios rūgštys reguliuoja melanino gamybą, puikiai šviesina odą. Liaudies medicinos priemonės padės tiems, kuriems pigmentinių dėmių atsirado po traumų, nudegimų, ir tiems, kurie gydosi vidaus organų ligas (tada derma greičiau išsivalo nuo pigmentinių dėmių).


- Petražolių nuoviras. Smulkiai supjaustykite dvi saujas petražolių, užpikite verdančiu vandeniu, palikite pastovėti 2 val. paskui nukoškite, nuoviru plaukite veidą ryte ir vakare.


- Agurkų sultys. Išspauskite iš šviežių agurkų sultis, jomis trinkite veidą ryte ir vakare.


- Citrinų, greipfrutų sultys. Visuose citrusiniuose vaisiuose yra rūgšties, kuri balina odą. Galite patrinti išspaustomis sultimis veidą arba užsidėti griežinėlių ant veido ir kelias minutes palaikyti.


- Juodųjų serbentų kaukė. 20 juodųjų serbentų lapų užpilkite 200 ml verdančio vandens, palikite pusvalandžiui pritraukti, perkoškite. Į nuovirą įpilkite šaukštą juodųjų serbentų sulčių, šiame nuovire pamirkykite marlę, užsidėkite ant veido ir pagulėkite pusvalandį. Paskui marlę nusiimkite, nuplaukite veidą šiltu vandeniu. Dėkite šį kompresą ryte ir vakare.


- Braškių, vyšnių kaukė. Šios uogos irgi puikiai balina odą. Sutrinkite braškes, vyšnias į košelę arba sumaišykite abejas uogas ir sutrinkite į košelę, užsitepkite ant veido, pusvalandį palaikykite, tada nuplaukite šiltu vandeniu.


- Citrinų kaukė. Sumaišykite 40 g mielių ir 1 šaukštelį citrinos sulčių, įpilkite 1 šaukštą pieno, išmaišykite, šią kaukę užtepkite ant veido, palaikykite 20 min. Kaukę nuplaukite šaltu vandeniu.


- Morkų kaukė. Sumaišykite 1 šaukštą grietinėlės, trynį, 1 šaukštelį morkų sulčių, šią košelę užtepkite ant veido ir palaikykite 20 min. Nuplaukite šaltu vandeniu. Kaukė ne tik pašviesins pigmentines dėmes, bet ir suteiks odai sveiką atspalvį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis