Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas

Šiuolaikinės mados pasaulyje vyksta perversmas, skatinantis saviraišką, kūrybiškumą ir laisvę būti tuo, kuo norime. Mada tapo universali ir nepriklausoma, o garsūs dizaineriai jau seniai nebeskirsto drabužių į vyriškus ir moteriškus. Priešingai, kiekvieną sezoną dailiosios lyties atstovėms jie pristato subtilių vyriškos mados įkvėptų drabužių modelių. Taigi kostiumas moterų garderobe jau nieko nestebina. Siekis sukurti šventinį ar kasdienį miesto įvaizdį, tam vietoje suknelės renkantis kelnių bei švarko kostiumą, pamažu virsta natūraliu sprendimu, simbolizuojančiu feminizmo judėjimą ir naują moteriškumo erą, atsiskleidžiančią ne trumpais sijonais, o vyriškais siluetais.


Jau kone dešimtmetį mados veidas siejamas su ryškėjančiu liberalumo ir laisvės pagreičiu, o blėstant lytiškumo apibrėžimams šiandien vyriško stiliaus elementų įvairovė moterų garderobe kaip niekada gausi. Vyrų drabužinė moteris vilioja neįpareigojančiais siluetais, o tam įtakos, žinoma, turėjo gatvės mada ir naujoji Z karta, reikalaujanti patogumo, drąsos ir naujovių dabartiniame unikalumo siekiančiame amžiuje.


Moterys vyriškos mados elementų į savo spintas įsileido palyginti neseniai – tik XX amžiuje, kuomet po Pirmojo pasaulinio karo ėmė mūvėti kelnes. Tačiau šį drabužį tarp moterų išpopuliarino ne kas kitas, o mados revoliucionierė Coco Chanel – jai kostiumas simbolizavo moterų drąsą, galią ir nepriklausomybę. Sakoma, jog dizainerė mėgdavo skolintis savo mylimojo kelnes, o jas elegantiškai priderindavo prie jau turimos aprangos. Ikoniškas jos įvaizdis neliko nepastebėtas: Dovilio kurorte vilkėdama plačias baltas kelnes ir jūreivišką dryžuotą palaidinę Coco Chanel sulaukė itin daug liaupsių, apkalbų ir įvaizdžiu susižavėjusių moterų pripažinimo. Kiek vėliau dizainerė sakė, kad jos misija visais laikais buvo suteikti moterims laisvės pojūtį, išlaisvinant jas iš kūną varžančių pasijonių, pamušalų ir korsetų.


Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Vida Press nuotr.


Po tam tikro laiko kelnės tapo dažnu moterų pasirinkimu, o vėliau oficialiomis progomis jos ėmė vilkėti net smokingus. Nuo tada, kai vienas įtakingiausių to meto kūrėjų Yvesas Saint’as Laurent’as pristatė moterišką smokingą, tarsi paskatindamas moteris skleisti naują mados idėją, tuometėje visuomenėje baimė vilkėti kelnes bei vyriško kirpimo kostiumą pamažu išblėso. Ir nors kostiumas moterų garderobe anuomet nebūdavo dažnas, o moteriškumą visais laikais simbolizuodavo suknelės ir pūsti sijonai, prireikė kelių dešimtmečių, kol kelnės dailiosios lyties garderobe tapo kasdieniu pasirinkimu, pagaliau įtikinusiu, jog stilius nebesietinas su lytimi.


Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Vida Press nuotr.


Šiandien dizaineriai vyriško stiliaus elementus moterims siūlo skirtingais būdais. Vieni nebijo skatinti lyčių lygybės, kurdami griežtus, didesnių dydžių ir išdidintos pečių linijos kostiumus, beveik niekuo nesiskiriančius nuo tradicinių vyriškų kostiumų, kiti, išlaikydami moteriškumo sąvoką, drabužiais vis dar stengiasi išryškinti figūrą, pabrėžti liemenį. Pavyzdžiui, mados namai „Dior“ vyrišką garderobą sieja su jautria moterų prigimtimi ir kostiumų siluetus kuria taip, kad šie pabrėžtų moteriškas linijas. Nors dabartinė „Dior“ mados namų dizainerė Maria Grazia Chiuri į vyrišką garderobą įvedė kiek kitokį požiūrį, jos dėka atsirado daugiau laisvesnių ir platesnių modelių, tačiau moteriška beretė tapo skiriamuoju „Dior“ kolekcijų ženklu. Visgi vienas pirmųjų, pritaikiusių vyrišką madą moterų garderobe, yra gatvės mados karalius Cristóbalis Balenciaga, jo braižas pastarąjį dešimtmetį matyti būtent iš lyčių skirtumams nepavaldžių drabužių. Pastarosiose kolekcijose tokių elementų, kurie stereotipiškai suvokiami kaip moteriški, aptinkama vis rečiau. Regis, pereiname į naująjį etapą, kuriame nebegalioja jokios taisyklės ir normos.


Paklauskite savęs, į ką šiandien gatvėje dėmesį atkreiptumėte pirmiau – į damą, vilkinčią trumpą suknelę, ar į fatališką ir pasitikėjimą savimi spinduliuojančią moterį, dėvinčią kostiumą? Tik negalvokite, jog raginame atsisakyti suknelių – jos visuomet bus laikomos amžina klasika ir moteriškumo atspindžiu, tačiau šiandieniame mados pasaulyje dominuoja kostiumai, kuriuos dalis moterų vis dar bijo prisijaukinti. Kostiumas yra investicija – pirkite kokybišką ir puikiai išlaikantį formą, o kokį modelį rinktis, priklauso nuo to, ar norite laisvo silueto, ar tokio, kuris nepaslėptų figūros.


Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Vida Press nuotr.


Norėdamos įšokti į vyraujančių tendencijų traukinį ir atrodyti šiuolaikiškai, rinkitės dydžiu ar net keliais didesnį kostiumo švarką ir plačias kelnes. Šį sezoną ypač aktualūs laisvi, oversized siluetai, tad per liemenį įimtus ir prigludusius klasikinius kostiumėlius palikite darbo valandoms biure, jei tokio įvaizdžio reikalauja darbinės aprangos protokolas. Kitu atveju net ir darbinėje aplinkoje tiks laisvesni ir judesių nevaržantys modeliai. Toks kostiumas spintoje tikrai neliks kabėti nepaliestas, garantuojame, jog jis taps nepamainoma eilute, kuriantis šventinį ar net kasdienį įvaizdį. Be to, kostiumas sudaro drabužinės pagrindą, tad jį vilkėti galite eidamos ne tik į šventę ar vakarieniauti mieste, bet ir nešiodamos jo dalis atskirai, prie kasdienių drabužių. Pavyzdžiui, švarką dėvėti galima ant suknelių, prie sijonų, šortų arba kelnių (įskaitant ir džinsines), o kelnes – prie marškinių, palaidinių ar megztinių. Tai ypač universalus pasirinkimas bet kuria proga ar sezonu.


Jei ieškote drąsesnių sprendimų, rinkitės spalvotą kostiumėlį – ryškiai rožinės, oranžinės ar žalios spalvos, nors neprašausite ir su sezono karalienėmis – pastelinėmis – spalvomis. Jeigu norite prikaustyti aplinkinių žvilgsnius, šios spalvos puikiai tiks ir šventiniam įvaizdžiui susikurti. Be abejo, jei tik proga nereikalauja konkretaus aprangos kodo. Minimalizmo ir klasikos gerbėjoms siūloma rinktis juodą, baltą ir kreminius atspalvius, nes tai juk dera visur ir prie visko.


Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Kostiumas – naujasis moteriškos mados fenomenas
Vida Press nuotr.


Svarstant, kur ir kaip kostiumėlį vilkėti, verta pagalvoti ir apie avalynę: ji padės susikurti įvaizdį, tinkamą tiek einant į šventę – apsiavus aukštakulnes basutes ar batelius, tiek norint jaustis kasdieniškai – pasirinkus minimalistines, grubaus stiliaus basutes su platforma, per pirštą arba sportinę avalynę. Ieškant papildomų žavesio suteikiančių akcentų, prie kostiumėlio rekomenduojama derinti ir susagstomą liemenę. Taip sukursite daugiau sluoksnių, o stilių akimirksniu paversite išskirtiniu.


Ir vis dėlto vilkėdamos griežtą vyrišką kostiumėlį neapkraukite įvaizdžio nereikalingomis detalėmis. Šiuo atveju galioja sena gera taisyklė – mažiau yra daugiau. Rinkitės tik minimalistinius ir įvaizdžio neužgožiančius aksesuarus.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis