Naujos mados diktatoriai: sekti aklai – neverta

Talentingi dizaineriai įprastą madą keičia netradicine, naujoviška. Audiniai, kurių nežinome, spalvos, kurių nesitikime, ir idėjos, kurių nesivarginame šifruoti: ką slepia naujoji mada?

Kasmetinės tendencijos įsuka į panašumų ratą ir tik keli dizaineriai geba pateikti ką nors išskirtinio, dar nematyto. Paprastai iš pirmo žvilgsnio netikėti kūriniai priskiriami prie nemadingų, keistų ir taip nustumiami nuo tendencingo podiumo.

Šiandien novatoriškos idėjos yra sukūrusios atskirą mados kryptį, savitą stilių. Jam atstovauja dizaineriai Miuccia Prada, Marcas Jacobsas, mados namai „Alexander McQueen“ ir nauji vardai Christopheris Kane'as, Josephas Altuzarra. Pateikdami kontroversiškas idėjas, šie dizaineriai nebijo nuožmaus mados pasaulio, jie diktuoja savo tendencijas, tampa įkvėpimo šaltiniu.

Sipa Press/Scanpix

"Marc Jacobs"
Scanpix

Dizainerė Miuccia Prada vadinama tendencijų karaliene, pastaruoju metu jos kolekcijos nurungia kitas netradiciškumu ir drąsa. M.Prada kuria madą, kurioje jungiasi moteriškumas, nauji siluetai, o vienas svarbiausių įkvėpimo šaltinių – menas. Mados namų „Prada“ kolekcijos žavi ne tik modernumu, bet ir ryškiais tam tikro laikotarpio ar kultūros atspindžiais, išraiškinga spalvų palete; jaunesnei rinkai skirta linija „Miu Miu“ taip pat neatsilieka. „Miu Miu“ sustiprina „Prados“ poziciją kitų mados namų atžvilgiu, nes kolekcijose atsispindi ta pati dvasia, stilistika, tik „Miu Miu“ kūriniai jausmingesni.

''Prada'' 2012-2013 m.
''Prada'' 2012-2013 m.
Sipa Press/Scanpix

Reuters/Scanpix

AP/Scanpix

Šviežias kraujas madai visada reikalingas, bet kartais dizainerį pakeitę mados namai laimi, o kartais suprastėja. Pavyzdžiui, iš šio pasaulio iškeliavus garsiajam Alexanderiui McQueenui, jo mados namų vairą perėmė ilgametė draugė ir kolegė Sarah Burton. Nors ji stengiasi sekti mados grando pėdomis, netyla kalbos, kad neliko makvyniško netikėtumo, ekspresijos. Vis dėlto „Alexander McQueen“ išlieka savito stiliaus mados namai, nepripažįstantys bendro mados katilo.

''Alexander McQueen'' 2013
''Alexander McQueen'' 2013
Scanpix

"Alexander McQueen"
AFP/Scanpix

Dizainerei Phoebe Philo pradėjus dirbti mados namuose „Celine“, reikalai kaip tik pakrypo gerąja linkme. Ji „Celine“ ženklo stilistiką pasuko nauja kryptimi, įnešė minimalizmo ir šviežumo, kurio taip trokšta mados pramonė. Šiuo atžvilgiu pasisekė ir „Givenchy“: kai kūrybos direktoriumi tapo Ricardo Tisci, mados namų stilistika pakrypo modernumo, misticizmo link, lyg gaivaus vėjo gūsis juos būtų pakylėjęs į kitą lygmenį.

''Celine'' 2013 m. pavasaris ir vasara
''Celine'' 2013 m. pavasaris ir vasara
Reuters/Scanpix

Dizaineriai, kuriantys pagal savo jausmus, nuotaiką, gali būti prilyginami mados alchemikams: neįprasta spalvinė gama, modernios formos ir savita kolekcijos nuotaika. Būtent netikėtumu drąsūs kūrėjai taip traukia.

Vienas garsiausių Niujorko dizainerių Marcas Jacobsas stebina ne tik išskirtinėmis idėjomis, bet ir kūrinių gausa, jis spėja kurti kolekcijas savo vardo mados namams „Marc Jacobs“, „Marc by Marc Jacobs“, taip pat ir „Louis Vuitton“. Šiųmetė rudens ir žiemos „Louis Vuitton“ kolekcija nustebino prabangios keliautojos įvaizdžiu, kurį Marcas interpretavo užburtas garsios mados redaktorės Annos Piaggi (1931–2012 m.) ekstravagantiško įvaizdžio.

''Louis Vuitton'' 2012-2013 m.
''Louis Vuitton'' 2012-2013 m.
Reuters/Scanpix

Nuo M.Jacobso neatsilieka jaunesni talentai J. Altuzarra ir iš Škotijos kilęs dizaineris Ch.Kane'as. Pastarasis daug dėmesio skiria modernumui, jo stilius išsiskiria ryškia spalvine gama, inovatyviais audiniais ir deriniais, siluetų žaismu. Kaskart Ch.Kane'as pristato gaivią kolekciją, skirtą savimi pasitikinčiai kosmopolitei. Šio dizainerio talentą pastebėjusi Donatella Versace jį pakvietė kurti bendram mados ženklui „Versus“.

Sipa Press/Scanpix

Sipa Press/Scanpix

AP/Scanpix

Mados rinką užvaldo nauja jėga, naujos formos, kurių dar bijome, nedrįstame pritaikyti kurdami savo įvaizdį. Tačiau bijoti nėra ko: mada skirta visiems.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis