Vampyriškas įvaizdis – mistikos ir erotikos kokteilis

Kaip atsirado vampyriškas (vamp) įvaizdis. Kaip ir daugelis kultinių įvaizdžių mados istorijoje, vamp įvaizdis pirmiausia pasirodė kino juostoje: 1915 m. amerikiečių studija „Fox“ sukūrė filmą „A fool there was“ (liet. - „Gyveno kartą kvailys“). Pagrindinį vaidmenį atliko paslaptinga asmenybė tamsiai apvestomis akimis, grėsmingu ir hipnotizuojančiu žvilgsniu. Jos vardas buvo Theda Bara - tai pirmoji istorijoje moteris, pavadinta vamp.

Konsultuoja Konstantinas Bogomolovas, mados analitikas, įvaizdžio dizaineris, tarptautinio mokymo centro Bogomolov’ Image School vadovas

Berenice Marlohe
Berenice Marlohe
Scanpix

Moteris, vardu „Mirtis“
Tai buvo tipiškas holivudinis nebylusis kinas. Tačiau po kelių mėnesių studijai „Fox“, kuri tuo metu turėjo finansinių sunkumų, filmas atnešė 250 mln. dolerių – tais laikais negirdėtą sumą. Filmo žvaigžde tapo iki tol niekam nežinoma T. Bara.

Ji nebuvo panaši nei į kitas herojes, nei į paprastas mirtingąsias moteris. Theda gimė Egipto dykumoje, gyveno pilyje, kurioje prie jos kojų knibždėte knibždėjo gyvatės, o narvuose riaumojo tigrai. Ji rūkė kaljaną ir cigarus, kalbėjo užkimusiu balsu – būtent tokia pasirodydavo prieš fotografų objektyvus. Suintriguoti žiūrovai labai greitai Thedą Barą imta vadinti Arab Death (angl. „arabiška mirtis“).

Reuters/Scanpix

Šios moters įvaizdis tuojau pat gavo pavadinimą vamp: aktorė kine ir visuomeniniame gyvenime vaidino klastingą būtybę, kuri šaltakraujiškai išnaudoja vyrus savanaudiškiems tikslams, iščiulpia iš jų energiją, kraują, pinigus, išardo šeimas. Ir darė tai su neslepiamu pasitenkinimu, mėgaudamasi savo valdžia prieš stipriąją lytį. Vyrai buvo pakerėti šio įvaizdžio metamo iššūkio ir neslepiamo erotiškumo, moterims jis įkūnijo slaptą troškimą – įrodyti savo nepriklausomybę ir pademonstruoti valdžią prieš stipriąją lytį.

Katy Perry
Katy Perry
AP/Scanpix

Katy Perry
Katy Perry
Reuters/Scanpix

Sugalvotas įvaizdis

Ir įvaizdžio pavadinimas, ir pats įvaizdis su visais atributais buvo sugalvoti vieno žmogaus – Williamo Fox'o. Blyškus moters vamp veidas, ryškiai apibrėžtos raudonos kraujo spalvos lūpos ir sodriai padažytos akys. Būtent tamsūs šešėliai sukurdavo įvaizdžiui reikalingą mistikos ir paslapties įspūdį.
Faktiškai tai buvo pirmas įvaizdžio kūrimo istorijoje pavyzdys: buvo sugalvotas ir sukurtas stilius, kurio sudėtinė dalis – legenda, nuo paslaptingos atsiradimo istorijos iki smulkiausių nepaprastos buities detalių ir itin neįprastos išvaizdos. Šiandien tokios viešųjų ryšių technologijos tapo įprastu reiškiniu pramogų versle, o tada publika tikėjo sukurta pasaka ir aplink paslaptingąją Thedą kilo didelis ažiotažas. Ir tie, kurie tikėjo, ir tie, kurie netikėjo – visi ėjo į kino teatrus pasižiūrėti šios legendos. Tačiau vamp įvaizdis tuo metu buvo kino ekranų egzotika, jis neturėjo jokio santykio su realia mada. Jau trečiojo dešimtmečio viduryje šis įvaizdis tapo senamadiškas, atsirado jo parodijų ir karikatūrų.

Krysten Ritter
Krysten Ritter
Scanpix

Iš amžių glūdumos
Dingęs iš ekranų vamp įvaizdis nemirė ir dabar laikas nuo laiko grįžta į podiumus ir ekranus.

Iš tikrųjų, manoma, kad šio įvaizdžio prototipas buvo atsiradęs dar prieš tai – mistiniu gotikos laikotarpiu. Turima omenyje viduramžių ragana, labai populiari gotikinių legendų ir pasakų herojė. Tai toli gražu ne nusenusi tetulė su pelėda ant peties, o jauna, seksuali raganaitė, pavojinga ir traukianti kaip magnetas. Ji vilioja savo paslaptingumu ir bauginančia grėsme, o atpildas – galvos netekimas. Štai iš kur T.Bara įvaizdžio autoriai paėmė, ko gero, visus jos komponentus.

Jessie J
Jessie J
LaPresse/Scanpix

Vampyrai atrp mūsų
Taigi, praėjus šimtmečiams vampyrai atgimė antrą kartą. Tapo madingas agresijos, mistikos ir seksualumo mišinys, tad vamp įvaizdis peržengė kino ekrano rėmus ir užėmė savo vietą komercinėje madoje. Tamsūs šešėliai, „katės akių“ makiažas, juodi plaukai, blyškus veidas ir šiandien figūruoja mados žurnalų puslapiuose, ant podiumų, muzikiniuose vaizdo klipuose (Madonna, Cher) ir kine („Adamsų šeimynėlė“, „Mirtis jai tinka“, „Vampyras“). Šis įvaizdis tikrąja žodžių prasme išėjo į gatvę – būtent devintajame dešimtmetyje užgimė gotų subkultūra. 

Burleskos šokėja Dita Von Teese
Burleskos šokėja Dita Von Teese
AFP/Scanpix

AFP/Scanpix

Vamp įvaizdis turi teisę egzistuoti. Tačiau tik su sąlyga, kad jį pasirinkęs įdeda į šį įvaizdį nors šiek tiek ironijos. Jeigu įvaizdis tiesioginis ir stereotipinis – jis ne tik neįdomus, bet ir rizikuoja atrodyti juokingai, jei naudojamas netinkamai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis