Dizainerė Julija Janus: nepatogi diskusija apie grožį

Dizainerė Julija Janus tęsia nepatogią diskusiją apie tolerancijos ribas madoje ir kasdieniame gyvenime.

Šį kartą ji pasitelkė meno kalbą – kartu su stiklo menininke iš Lenkijos Agnieszka Bar gegužės 1-4 dienomis dizainerė kviečia Vilniaus dizaino savaitės lankytojus į jungtinės parodos „Mes“ atidarymą. Tą pačią savaitę parodą pamatys Klaipėdos gyventojai, vėliau ji keliaus į Lenkijos bei Latvijos sostines.

Drabužių prekės ženklo „Julia Janus“ įkūrėja Julija Janus tolerancijos ribas plečia ir savo darbais, ir viešais pasisakymais. Dizainerė garsiai kritikuoja jaunystės kultą, liekno kūno eksploatavimą madoje, o jos prekės ženklas kuria modernius, įvairiems kūno siluetams pritaikomus drabužius, kurių dydžių amplitudė neįtikėtinai plati – devyni dydžiai moterims ir šeši dydžiai vyrams.

„Siekiu pakeisti nusistovėjusias, klaidinančias nuostatas, kurias esame pratę vadinti norma. Nė nesusimąstę „išbrokuojame“ tuos, kurie neatitinka pasenusių ir fašistinių grožio etalonų, – aukštesnius, žemesnius, apvalesnius, perdėm lieknus, vyresnius. Viešai diskusijai apie šią neteisybę renkuosi įvairias formas. Šįkart tai – menas“, - sako dizainerė.

Organizatorių nuotr.

Parodos eksponatai - didelio formato nuotraukos, kuriose apsirengusios ta pačia suknele, įamžintos skirtingo sudėjimo, ūgio ir amžiaus moterys. Drauge su nuotraukomis parodose bus eksponuojami menininkės Agnieszkos Bar skirtingų formų stiklo indai ir skirtingi medžio lapai.

„Vienu drabužiu apsirengę skirtingas kūno formas turintys žmonės. Skirtingi vieno menininko rankomis pagaminti stiklo objektai. Skirtingi to paties medžio lapai. Kas tarp jų bendra? Ar kūrėjo pirštų antspaudu pažymėtus vienetinius indus ar nevienodus lapus vertiname taip pat kritiškai kaip ir „normalumo“ etalonų neatitinkančius žmones? Kur mūsų tolerancijos ribos kitokiam? O gal vis dėlto esame to paties medžio lapai ar stiklas vieno kūrėjo rankose?“ – tokiais klausimais parodos temą pristato dizainerė Julija Janus.

Paroda – ne pirmasis bendras dviejų menininkių darbas. Prieš metus jos buvo susitelkusios komerciniam darbui - drauge sukūrė virtuvės indų seriją iš stiklo. „Nesu tik amatininkė. Siekiu, kad mano menas kalbėtų, paliestų žmones, priverstų juos susimąstyti. Džiaugiuosi, kad su šia paroda prisidėsiu prie netolerancijos mažinimo ir labiau harmoningos visuomenės kūrimo“, - sako Lenkijoje žinoma Agnieszka Bar.

Agnieszka Bar
Agnieszka Bar
Organizatorių nuotr.

Tarpdisciplininės parodos atidarymas Vilniuje vyks gegužės 1 d., 18 val., gastronomijos studijoje „Čiop čiop“ Žalgirio gatvėje 135. Gegužės 3 d. ten pat vyks kviestinė vakarienė „Formų įvairovė“. Joje svečiai ne tik vaišinsis penkiais studijos šefo Jure Glumac pagamintais patiekalais, bet ir išgirs trumpą Julijos Janus ir Agnieszkos Bar kalbą apie parodą bei toleranciją visuomenėje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis