Eteriniai aliejai - pažadinti, tonizuoti, nuraminti ir t.t.

Kvapų pasaulis supa mus visur ir visada. Kvapų naudojimas stiprinant ir saugant sveikatą turi senas ir gilias tradicijas. Tūkstantmečiais žmonės žavėjosi grynais ekstraktais, išgautais iš kvapiųjų augalų, vertino jų gydomąsias ypatybes ir nuostabų aromatą.

Kvapų terapija atvėrė kelius į užmirštą senovės išmintį ir dabar moko, kaip, naudojant terapines kvapiųjų aliejų ypatybes, atpalaiduoti ar stimuliuoti kūną bei protą, įveikti negalavimus, pagerinti sveikatą ir savijautą.

Teigiamas gėlių, žolių ir medžių poveikis mūsų savijautai aiškinamas tuo, kad juose yra eterinių aliejų. Tai lakūs junginiai, randami mažose augalo liaukutėse, kurios išsidėsčiusios augalų šaknyse, stiebuose, lapuose, žieduose ir sėklose. Jie gaunami distiliacijos būdu. Tai augalų gyvybinė energija. Eteriniai aliejai išsiskiria begale teigiamų ypatybių: apsaugo nuo bakterijų ir virusų, padeda išvengti uždegimų, mažina skausmą, švelniai šalina stresą, nerimą ir liūdesį, pakelia nuotaiką, sušildo jausmus, naudojami seksualinėms problemoms spręsti, padeda peršalimo ligų atveju, gydo nemigą, atpalaiduoja, tonizuoja ir stimuliuoja, pagerina žmogaus savijautą, padeda didinti darbo efektyvumą, gerinti santykius šeimoje ir darbe, gali sukurti šiltą, malonią ir intymią atmosferą.

Tik 100 proc. gryni, natūralūs eteriniai aliejai išsiskiria gyvybine energija.

Į organizmą eteriniai aliejai patenka per odą, kvėpavimo takus ir gleivines. Eteriniai aliejai dažniausiai atkuria organizmo pusiausvyrą – pašalina neigiamus simptomus sukeliančias ligas. Naudojami kūno, proto ir sielos pusiausvyrai atkurti, harmonizuoti ir sveikatinti.

Shutterstock nuotr.
Kvapų terapija – ideali pagalbos sau priemonė, kartu suteikianti ir malonumą. Vonios, masažai, inhaliacijos gali sustiprinti imuninę sistemą, sveikatą ir pagerinti savijautą. Tinkamai naudojami eteriniai aliejai neturi šalutinio poveikio, išsiskiria plačiu veikimo spektru, nes jų sudėtyje yra daugybė įvairių medžiagų. Nesukelia priklausomybės.

Ar žinote, kad eterinis aliejus netirpsta vandenyje? Jis tirpsta 70° spirite ir augaliniame aliejuje (bazėje). Augaliniai aliejai, kaip bazė, kurioje tirpinamas eterinis aliejus, turi būti aukštos kokybės ir šalto spaudimo. Tokie aliejai išsiskiria gydomosiomis ypatybėmis ir gerai įsigeria į odą. Naudojami vynuogių sėklų, migdolų, makadamijų aliejai. Tad norint eterinį aliejų naudoti ant odos, jį visų pirma reikia ištirpinti augaliniame aliejuje – tai padės išvengti odos sudirgimo.

Eterinių aliejų mišiniai papildo ir sustiprina vienas kito poveikį. Norint pasiekti optimalų gydomąjį efektą, patartina sumaišyti 2–4 rūšių eterinius aliejus: į 10 ml aliejaus įlašinti 2-3 lašus eterinio.

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių domisi kvapų terapija ir naudojasi jos teikiamais malonumais bei pranašumais. Toks kvapų terapijos paplitimas ir populiarumas atnešė daug naudos, bet taip pat ir pavojų, nes vis daugiau žmonių eksperimentuoja su eteriniais aliejais. Šie patarimai padės saugiai naudoti eterinius aliejus.

Eterinius aliejus galima naudoti labai įvairiai.

Masažas su eteriniais aliejais – vienas svarbiausių gydymo būdų. Čia derinamas eterinio aliejaus poveikis ir kvapų terapijos specialisto (masažuotojo) bei kliento ryšys.

Aromaterapija
Aromaterapija
Shutterstock nuotr.
Masažo procedūrą galite atlikti ir patys: į 15 ml (1 valgomąjį šaukštą) augalinio aliejaus įlašinkite 5 lašus eterinio aliejaus (pavyzdžiui, 3 lašus melisų ir 2 lašus levandų). Šį mišinį įmasažuokite į kūną. Eterinis aliejus ir masažas atpalaiduos, nuramins ir pagerins miegą.

Į 30 ml augalinio aliejaus įlašinkite 10 lašų eterinio aliejaus (4 lašus eukaliptų, 4 lašus pušų ir 2 lašus čiobrelių) ir supilkite į tamsaus stiklo buteliuką. Šį mišinį naudokite peršalę: du kartus per dieną įmasažuokite nugarą, krūtinę ir padus.

Kvapioji vonia – dar vienas eterinių aliejų naudojimo būdas. Vanduo ir pats turi daug terapinių ypatybių, tačiau suderinus su eteriniais aliejais poveikis daug didesnis. Vonios – pats paprasčiausias eterinių aliejų naudojimo būdas. Kiekvienas žino, kad po sunkios darbo dienos atsigauti padeda vonia. Vonios gali būti bendros, dalinės, pavyzdžiui, kojų vonelės, sėdimosios ir t. t.

Reikėtų priminti, kad eterinis aliejus vandenyje netirpsta, todėl jį reikėtų sumaišyti su emulgatoriais – medžiagomis, padedančiomis eteriniams aliejams susimaišyti su vandeniu. Pagrindiniai emulgatoriai: jūrų druska, medus, pienas, jogurtas, grietinėlė, specialiai kvapų terapijai paruoštos priemonės.

Į stiklinę pieno arba 2 valgomuosius šaukštus druskos įlašinkite 8–10 lašų eterinių aliejų, gerai išmaišykite ir supilkite į vandens pripildytą vonią. Vanduo turi būti šiltas, bet ne karštas. Vonioje gulėkite apie 20 minučių. Eteriniai aliejai per odos kapiliarų tinklą visą organizmą veiks dar 8 valandas.

Kvapiųjų kanangų, pelargonijų, kedrų, apelsinų eteriniai aliejai pašalina nuovargį, atpalaiduoja, stiprina, šalina miego sutrikimus. Dėmesio! Šių eterinių aliejų nerekomenduojama naudoti vėliau nei 18 val. vakaro.

Levandų ir citrinų eterinių aliejų vonia ramina ir šalina stresą.

Melisų, levandų ir ramunėlių eterinių aliejų vonia padeda užmigti, ramina ir gerina miegą.

Inhaliacijos taikomos gydant kvėpavimo takų ligas ir emocinių būsenų sutrikimus. Jos gerina atsikosėjimą ir gleivių pašalinimą sergant sinusitu, bronchitu ar sloga.

Į arbatinį šaukštelį augalinio aliejaus įlašinkite 2 ar 3 lašus eterinio aliejaus, mišinį supilkite į karštą vandenį. Kvėpuokite šiltais garais. Kartokite 2 ar 3 kartus per dieną.

Inhaliacijos gali būti atliekamos ir šaltuoju būdu – įkvepiant aromatą, sklindantį nuo popierinės servetėlės.

2–4 lašus eterinio aliejaus užlašinkite ant servetėlės. 2 ar 3 kartus giliai įkvėpkite. Kartokite kelis kartus per dieną.

Galima padėti servetėlę prie pagalvės prieš einant miegoti. Taip gydomos kvėpavimo takų ligos, atpalaiduojama nervų sistema.

Eterinių aliejų poveikis

- Levandų ir rožių eterinių aliejų mišinys padeda sukurti ramią nuotaiką, šalina stresą, mažina aukštą kraujospūdį.

- Popietinį mieguistumą išblaškys citrinų ir kvapiųjų kanangų eteriniai aliejai, išsiskiriantys gaivinamuoju ir tonizuojamuoju poveikiu.

- Apelsinų, citrinų ir mandarinų eteriniai aliejai po darbo dienos sugrąžina jėgas, suteikia budrumo, pakelia nuotaiką.

- Gėlių – kvapiųjų kanangų ir pelargonijų – eteriniai aliejai dienos metu padeda atsipalaiduoti. Galima derinti su citrusų kvapais.

- Ryte malonią nuotaiką sukuria ir pabusti padeda eukaliptų, pušų, citrinų, pipirmėčių eteriniai aliejai.

- Rozmarinų ir citrinų eteriniai aliejai padeda nugalėti mieguistumą, gerina atmintį, padeda sutelkti dėmesį, šalina protinį nuovargį, skatina protinę veiklą.

- Po darbo dienos atpalaiduoja ir maloniai nuteikia levandų ir pušų, kvapiųjų kanangų ar apelsinų eteriniai aliejai.

Rima Balaišienė, aromaterapeutė, natūralios kūno ir veido odos priežiūros kosmetikos „STYX“ technikė, „Femina Bona“ Wellness Institute lektorė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis