Kas tapo geriausiais 2012 m. knygų vaikams autoriais?

Tarptautinę vaikų knygos dieną prestižinėmis premijomis įvertinti reikšmingiausi praėjusių metų vaikų ir paauglių literatūros kūrėjai.

Geriausia 2012 metų knygos vaikams ir paaugliams už knygą „Ferdinandas ir Pū“ pripažinta jaunosios kartos rašytoja ir dailininkė Lina Žutautė, už geriausią poezijos knygą „Burbulų lietus“ apdovanojimas įteiktas poetui Česlovui Navakauskui, o už reikšmingiausią ir meniškiausią vertimą paaugliams apdovanota vertėja Ieva Mažeikaitė, išvertusi B. Masini romaną paaugliams „Miško vaikai“. Visas šias knygas išleido leidykla „Alma littera“. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrius laureatus paskelbė jau 21-ą kartą.

„Miško vaikai“
„Miško vaikai“
Organizatorių archyvas

Apdovanojimus skirianti komisija teigė, kad premijuojamoji knyga turi būti nauja, meniškai ir pedagogiškai vertinga, praturtinanti lietuvių vaikų literatūros procesą. Tačiau rašytojai Lina Žutautė ir Česlovas Navakauskas tikino negalintys pasakyti sėkmingos knygos recepto – abu autoriai tiesiog stengėsi į vaiką žiūrėti kaip į sau lygų ir būti su juo nuoširdiems.

„Nežinau, kaip ir kokia knyga galima sudominti vaiką – galiu tik pasidalinti tuo, kas man pačiai buvo svarbu vaikystėje. Knyga turėtų būti įdomi nuo pradžių, o ne nuo vidurio. Joje būtinai reikia blogiečio, kuriam į kailį gerokai įkrečia koks nors gerietis. Aišku, knyga turi būti kupina nuotykių, tiek baisių, tiek linksmų, ir, be abejo, viskas turi gerai baigtis“, - įsitikinusi Lina Žutautė, savo knygoje „Ferdinandas ir Pū“ prikelianti draugystės, pasiaukojimo, namų svarbos temą, aktualią tiek mažiesiems, tiek jų tėvams.

Tuo tarpu Poetas Česlovas Navakauskas sako į kūrybą vaikams žvelgiantis kaip į iššūkį, jog prireikus mažieji galėtų padeklamuoti ne tik eilėraštį „Du gaideliai“ ar „Eglutė skarota“. Autoriaus teigimu, pasiekti šį tikslą padeda tik nuoširdumas.

„Vaikams kurti visai nesunku. Yra tik viena sąlyga – pačiam reikia būti vaiku. O tai ir yra sunkiausia, nes vaikai greitai pastebi dėdę apsimetėlį, o suaugusieji – dėdę kvailiuką. Gerai, kai turi tris anūkėlius – bent vienas jų tave priima kaip sau lygų...“, – sako rašytojas Č. Navakauskas, visomis progomis besistengiantis agituoti tėvus kuo ilgiau vaikus išlaikyti jų stichijoje – kūrybingoje vaikystėje.

„Burbulų lietus“
„Burbulų lietus“
Organizatorių archyvas

Kompetentinga literatūros ir skaitymo specialistų komisija premijas skiria tik tiems kūrėjams, kurių knygos padeda tiek pedagogams, tiek tėvams orientuotis knygų gausoje ir atkreipti dėmesį į didžiąsias vaikų literatūros vertybes. Pasak leidyklos „Alma littera“ vadovės, leidykla, leisdama vaikų literatūrą, taip pat siekia šio tikslo.

„Leidykla, rinkdamasi autorius, kūrinius, kelia sau tikslą ugdyti skaitymo įpročius, o tai galima padaryti tik pasiūlant skaitytojui įdomius, kokybiškus ir vertingus kūrinius. Tai, kad Lina Žutautė, Česlovas Navakauskas ir Ieva Mažeikaitė įvertinti prestižinėmis literatūros premijomis, įrodo, kad einame teisingu keliu tiek leisdami lietuvių literatūrą, tiek pasirinkdami kūrinius vertimui“, – sakė leidyklos „Alma littera“, išleidusios apdovanotų autorių knygas, vadovė Danguolė Viliūnienė.

Česlovui Navakauskui – tai pirmasis vaikiškos knygos įvertinimas, o rašytojai ir dailininkei Linai Žutautei – antrasis. 2011-aisiais Tarptautinę vaikų knygos dieną L. Žutautės knyga „Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas“ pripažinta geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams. Šiemet geriausia išrinkta „Ferdinandas ir Pū“ yra pirmoji autorės knyga, skirta ūgtelėjusiam ir jau skaityti pramokusiam vaikui.

21-ą kartą teiktomis premijomis šiemet įvertinti devyni rašytojai, dailininkai iliustruotojai bei vertėjai. Premijos danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo dieną įteiktos Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

L. Žutautės knygą „Ferdinandas ir Pū“ ir Č. Navakausko knygą „Burbulų lietus“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 20 metų vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis