Rašytoja A. Urbonaitė: žmonės visais laikais daro du dalykus: myli ir serga

Beveik prieš dešimt metų pasirodęs pirmasis rašytojos Audronės Urbonaitės novelių romanas „Posūkyje – neišlėk“ sugrįžta į Lietuvos knygynų lentynas.

Populiariausi straipsniai:
- R. Polanskis: tragiška žmonos ir negimusio kūdikio netektis, kaltinimai satanizmu ir 13-metės išprievartavimu
- Horoskopas spalio 9-16: laukia nelengva savaitė
- Kokius megztukus rinksimės šį sezoną
- Varškės apkepas kiek kitaip
- Tinginių „Napoleonas“

Romanas tuo pat metu šokiravo ir suteikė viltį: knygą masiškai pirko vėžiu sergantys žmonės. Per pusę metų nuo jos pasirodymo buvo išleisti net keturi tiražai – iš viso 12 tūkst. egzempliorių, o už šį kūrinį rašytoja buvo apdovanota literatūrine Augustino Griciaus premija.

Autorės drąsa atvirai kalbėti apie moterį, kuriai dėl ligos pašalintos genitalijos, bet operacinėje ji trokšta vienintelio dalyko – dar sykį patirti meilę, sukrėtė skaitytojus. Šių metų rudenį visi norintys galės ne tik susipažinti su leidyklos „Alma litera“ perleistu šokiruojančiu A. Urbonaitės romanu, bet ir susitikti su pačia knygos autore.

Novelių romano „Posūkyje – neišlėk“ herojė – žurnalistė, kuri supranta, kad gali netrukus numirti. Ji atvirai pasakoja apie savo darbo ciniškumą, paraleliai prisimindama visus, kieno gyvenimą sugadino įsibraudama į švenčiausias jų paslaptis bei jas paviešindama. Tarp dviejų onkologinių operacijų herojės atmintyje prabėga vienišos vaikystės prisiminimai, kraujomaiša bei abejotini jos pačios santykiai su sūnumi ir vyru. Moteris supranta, jog mirtis – arti, todėl iš savo ligos pasidaro spektaklį ir klounadą. Nors knyga labai ironiška ir aštri, joje sutelkta daug liūdesio ir meilės žmonėms.

„Mane iki šiol gatvėje stabdo nepažįstamos moterys ir sako: „Jūsų knyga mane išgelbėjo. Jeigu ne „Posūkyje – neišlėk“, būčiau neišgyvenusi to siaubo, kai sužinojau apie savo vėžį. Perskaičiusi supratau, kad reikia juoktis iš likimo, ypač, jeigu nieko daugiau padaryti neįmanoma“. Žmonės visais laikais daro du dalykus: myli ir serga. O mano knyga yra būtent apie ligą ir meilę. Bibliotekininkės man rašo, kad visi knygos egzemplioriai suskaityti iki skutelių. Tai reiškia, kad ji aktuali ir dabar. Esu tikra, kad šią knygą skaitys ir po 100 metų“, - pasakoja knygos autorė Audronė Urbonaitė.

Rašytoja, pati išgyvenusi vėžį, teigia, kad nė už ką niekam neatiduotų savo ligos, nes tik per ją surado laimę: nustojo bijoti žmonių ir savo nevaldomų postūmių. Prieš artėjančius susitikimus su skaitytojais, iš naujo perleidžiamos knygos autorė jaučiasi puikiai, nes neturi, ko nuo jų slėpti.

„Susitikimuose su skaitytojais būna smagu: vieni klausinėja protingų dalykų, kiti – kvailų, bet mainais pamatai, kas yra tavo auditorija ir labiau pažįsti Lietuvą. Susitikimams nesiruošiu – ko manęs klaus, tą ir papasakosiu. Nebijau sakyti tiesos, kad ir kokia bjauri ji būtų“, - sako A. Urbonaitė.

Romano „Posūkyje – neišlėk“ autorė Audronė Urbonaitė gimė 1954 metais. Rašytoja ir žurnalistė Vilniaus universitete baigė lituanistikos studijas. Nuo 1994 m. dirbo Lietuvos televizijos atstove spaudai, o nuo 1997 m. – buvo dienraščio „Lietuvos rytas“ specialioji korespondentė ir apžvalgininkė. A. Urbonaitė yra parašiusi tris knygas – novelių romaną „Posūkyje – neišlėk“, romanus „Cukruota žuvis“ ir „Žydiškų daiktų kambarys“.

Knygynų tinkle „Pegasas“ kartu su penkiomis Lietuvos leidyklomis šį rudenį skatina šalies skaitytojus atrasti naujus arba sugrįžti prie jau pamėgtų šiuolaikinių lietuvių rašytojų. Iniciatyvos „Šiuolaikinių lietuvių autorių knygos. Atrask ir didžiuokis“ metu bus surengti beveik 50 susitikimų su 26 rašytojais net 13-oje Lietuvos miestų.

Su rašytoja Audrone Urbonaite skaitytojai turės galimybę susitikti spalio 11 d. 15 val. Kauno „Akropolio“, spalio 18 d. 15 val. Šiaulių „Akropolio“ ir spalio 25 d. 15 val. Panevėžio „Akropolio“ knygynuose „Pegasas“.

Be šį rudenį vyksiančių susitikimų su rašytojais ir naujų knygų pristatymų, šalies knygynuose „Pegasas“ vyks diskusijos, protų miklinimo žaidimai ir kiti renginiai. Visų renginių programą galima rasti: http://www.pegasas.lt/lietuviu+autoriu+renginiai.

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Mano namai"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.


Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis