Lietuvių solistas Izraelio J.S. Bacho festivalyje

Dešimt dienų vykstantį 7-ajį J. S. Bacho festivalį atidarė žymiosios h – moll mišios, kurias atliko Jeruzalės baroko orkestras ir solistai iš Nyderlandų, Lietuvos, Vokietijos ir Izraelio. Lietuvai šiame išskirtiniame atlikime atstovavo solistas Nerijus Masevičius, kuris jau ne kartą yra koncertavęs kartu su Jeruzalės baroko orkestru ir atlikęs C; Monteverdžio, G. F. Hendelio, G. Ph. Telemanno ir kitų baroko kompozitorių programas.

Šis atlikimas Izraelyje išskirtinis ne tik tuo, kad buvo atliekamas grojant istoriniais instrumentais, bet ir tuo, kad visas mišias atliko 10 solistų ansamblis, kurio nariams teko tiek solo numerių, tiek ir didingų h-moll mišių chorų atlikimas. Tai buvo nemažas iššūkis solistams, pirmą kartą dainuojantiems kartu bei atliekantiems įspūdingo sudėtingumo J. S. Bacho kūrinio vokalines partijas. Paprastai tokios apimties kūrinius atlieka mišrus choras, solistai ir orchestra, tačiau pasaulyje vis populiarėja didingų kūrinių tlikimas vokalinių solistų ansamblių sudėtimis. Toks sumanymas, organizatorių nuomone, priartino klausytoją prie pirminio, autentiško mišių atlikimo ir leido išgirsti smulkiausius sudėtingos, bet genialios J. S. Bacho muzikos niuansus.


Bacho mišios h-moll dažnai vadinamos “iškilmingiausiomis katalikiškomis mišiomis”, beveik dvi valandas trunkančiame kūrinyje didingi muzikiniai epizodai keičiasi su lyrinėmis melodijomis sukurdami kontrastingų nuotaikų ir gilaus tikėjimo vienybę.


Lietuvių solistas Izraelio J.S. Bacho festivalyje
Lietuvių solistas Izraelio J.S. Bacho festivalyje
Organizatorių archyvas


Nerijus Masevičius šias mišias atliko nepirmą kartą, jas jau yra tekę dainuoti Vokietijoje, Lenkijoje. Savo karjerą solistas pradėjo grodamas violončele, vėliau tęsė dirigavimo ir dainavimo studijas. N. Masevičius specializuojasi Baroko muzikos atlikime, bet jo repertuare taip pat svarbi ir šiuolaikinė muzika, įrašė nemažai šiuolaikinės muzikos albumų, 2019 m. laimėjo Auksinį scenos kryžių operos kategorijoje už šiuolaikinės operos Alfa atlikimą. Solistas koncertuoja su Lietuvos ir užsienio ansambliais, orkestrais, dalyvauja muzikos festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, yra irašęs 20 CD.


Festivalio atidarymo koncertams vadovavo airių dirigentas Peter Whelan, kuris vadovauja Airijos baroko orkestrui, dirba Airijos nacionalinėje operoje, Škotijos kameriniu orkestru bei rengia koncertines programas su Europos bei JAV orkestrais. Jeruzalės baroko orkestras, vadovaujamas profesoriaus Davido Shemerio, groja istoriniais instrumentais ir specialiame derinime, kad Baroko epochos muzika skambėtų kuo autentiškiau. Orkestras atlieka Baroko ir ankstyvosios klasikinės muzikos programas bei kviečia pasirodyti žymius baroko muzikos atlikėjus iš viso pasaulio. Specialiai šiems koncertams buvo pakviesti ir atlikėjai iš Olandijos bei Vokietijos grojantys istoriniais pučiamaisiais instrumentais kurie savo skambesiu ne tik papuošė koncertus, bet ir pribloškė klausytojus savo precizišku atlikimu.


Net tris dienas - kovo 17, 18, 19 koncertai skambėjo Izraelio filharmonijos salėje, Haifos koncertų ir Jeruzalės YMKA salėse. Į koncertą Tel Avive bilietai buvo išparduoti prieš mėnesį, kas parodo, kad J. S. Bacho kūryba labai populiari ne tik Europoje, bet ir Izraelyje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis