Anželika Cholina: „Lenkiuosi savo Mokytojai už supratingai ištiestą ranką“

Prieš lapkričio 22 d. LNOBT rodomą Adolphe‘o Adamo baletą „Korsaras“ baleto bendruomenė pagerbs neseniai 90-mečio sukaktį minėjusią baleriną ir šokio pedagogę Adą Tumalevičiūtę-Nasvytienę.

Jos mokinės Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje buvo balerina Jolanta Valeikaitė ir choreografė Anželika Cholina.


Praėjusio amžiaus viduryje Operos ir baleto teatre Vilniuje dirbo dvi seserys Tumalevičiūtės: vyresnėlė Regina, vienas žymiausių savojo laikmečio sopranų, 1945–1977 m. dainavo operos trupėje, o jaunėlė Ada 1948–1971 m. džiugino Lietuvos žiūrovus kaip teatro balerina. Abi artistės šiam teatrui dovanojo gražiausius savo metus, abi vėliau tapo pedagogėmis ir ugdė Lietuvos scenai būsimuosius solistus.LNOBTGabiosios seserys užaugo Kaune, pašto tarnautojo šeimoje. A. Tumalevičiūtė, gimusi 1928 m. rugsėjo 4 d., 1944 m. baigė baleto studiją, veikusią prie Valstybės teatro Kaune. Kartu su šio teatro baleto trupe 1948 m. persikėlė į Vilnių ir tapo Operos ir baleto teatro balerina. Šoko Odetą Piotro Čaikovskio “Gulbių ežere”, Princesę Floriną to paties kompozitoriaus “Miegančiojoje gražuolėje”, Driadžių valdovę Ludwigo Alois Minkuso “Don Kichote”, Franciską Johanno Strausso “Žydrajame Dunojuje”, Odaliską Nikolajaus Rimskio-Korsakovo “Šecherezadoje”, Silviją to paties pavadinimo Leo Delibes balete. Sukūrė kelis įsimintinus vaidmenis lietuvių kompozitorių baletuose: šoko Kastę Juliaus Juzeliūno balete “Ant marių kranto” ir Giedrę Juozo Indros balete “Audronė”.


Savo asmeninį gyvenimą balerina susiejo su žymiu Lietuvos architektu Vytautu Nasvyčiu (1928–2016). 1973 m. baigusi baleto pedagogų kursus Maskvos choreografijos mokykloje, A. Tumalevičiūtė-Nasvytienė pradėjo dėstyti klasikinį šokį Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleiviams. 1981–1991 m. dirbo LNOBT baleto trupės repetitore ir savo talentingiausiai mokinei Jolantai Valeikaitei, vėliau su pasisekimu šokusiai Vokietijos ir JAV teatruose, padėjo parengti pirmuosius reikšmingus scenos vaidmenis.Nasvytienė su vyru
Nasvytienė su vyru
Asmeninio albumo nuotr.Kita garsi A. Tumalevičiūtės-Nasvytienės mokinė yra choreografė Anželika Cholina. „Esu dėkinga savo Mokytojai už tai, kad ji, suprasdama, jog pati netapsiu balerina, leido užbaigti mokslus savo klasėje ir toleravo mano kūrybinius pasireiškimus. Ji ne visada žinodavo, kaip reaguoti, kai atėjus į pamoką tekdavo stebėti mano statytus šokius, bet ir nedraudė man to daryti. Mokytoja juokais vadindavo mane “vadu” ir turbūt intuityviai nujautė, kad nereikia užgniaužti manojo noro kurti. Tasai “vadas” šiandien yra labai laiminga, sėkmingai atradusi save choreografės profesijoje. Nuoširdžiai sveikinu savo Mokytoją jubiliejaus proga ir lenkiuosi jai už supažindinimą su baleto menu, estetinį lavinimą ir supratingai ištiestą ranką“, – A. Tumalevičiūtei-Nasvytienei siunčia šiltus sveikinimo žodžius A. Cholina.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis