Šokanti „Geismų tramvajaus“ peteliškė

Gegužės 17-ąją Estijos nacionalinės operos baleto trupė Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre pristatys praėjusio rudens premjerą – spektaklį „Geismų tramvajus“, sukurtą garsios amerikiečių dramaturgo Tennessee Williamso pjesės motyvais.

Pasaulinė šio baleto premjera 2012 m. įvyko Glazge reziduojančioje Škotijos baleto trupėje. Spektaklį kūrė dramos bei kino režisierė Nancy Meckler (JAV/JK), choreografė Annabelle Lopez Ochoa (Belgija/Olandija) ir kompozitorius Peteris Salemas (JK).

Tačiau pagrindinis Blanšos vaidmuo nuo pat pradžių buvo „matuojamas“ tuometinei Škotijos baleto primabalerinai estei Eve Mutso, kuri jį šoko ir sėkmingame „Geismų tramvajaus“ gastroliniame ture po JAV. Tiesa, dėl kojos traumos estų publikos numylėtinė kol kas negalėjo parodyti savo Blanšos Taline pastatytame „Geismų tramvajuje“ – čia ją pakeitė kitos šokėjos. Gastrolėse Vilniuje Blanšą žada šokti baltarusių kilmės balerina Alena Shkatula.

T.Williamso pjesėje aistrų kupinas Blanšos gyvenimas veriasi palaipsniui, per atskiras praeities užuominas, tačiau baleto statytojos nusprendė laikytis įvykių chronologijos ir pradėti pasakojimą nuo seserų Diubua vaikystės JAV pietuose. Čia joms nieko netrūksta, tačiau kieme jau 1935-ieji – artinasi ekonominė krizė, kuri nepratusią taupyti Diubua šeimą privers parduoti ištaigingus namus.

Tuo labiau, kad Blanšos išrinktasis Alanas taipogi įsisuka į azartinių lošimų ir nesibaigiančių skolų liūną, o galiausiai sutinka jo dėmesį atkreipusį jaunuolį ir, susipainiojęs savo jausmuose, nusišauna. Sielvarto pakirsta gražuolė Blanša kurį laiką užsimiršimo ieško atsitiktinių vyrų glėbyje. Tačiau laikas išsklaido jos patrauklumo kerus, ir niekam nebereikalinga ji atvyksta į ištekėjusios sesers Stelos namus...

„Kai su choreografe Annabelle Lopez Ochoa ėmėmės „Geismų tramvajaus“, norėjome papasakoti istoriją taip, kad ji būtų visiškai aiški neskaičiusiems pjesės, nemačiusiems nei filmo, nei spektaklio. Žinojome, kad T. Williamsas ketino savo pjesę pavadinti „Peteliške“, mat pagrindinė veikėja Blanša nenuilsdama suka ratus aplink geismo liepsną, kol galiausiai nudega sparnelius. Liepsną spektaklyje pakeitę virš galvos it viliojantis, bet pavojingas troškimas kybančia lempa, supratome, kad jos šviesoje galėsime nuosekliai išdėstyti visą Blanšos istoriją“, - teigia režisierė Nancy Meckler.

Estijos nacionalinės operos gastrolės Vilniuje vyks gegužės 15-17 dienomis. Svečiai taipogi pristatys lietuviams Richardo Wagnerio operą „Tanhoizeris“ ir kompozitoriaus Eduardo Tubino baletą „Goblinas“.

Be to, gegužės 16 ir 17 dienomis 10 val. ryto Estijos nacionalinės operos orkestro muzikantų kvartetas į LNOBT Raudonąją fojė kviečia užsukti mamytes ir tėvelius su mažyliais iki 3 metų amžiaus. Lietuvoje nieko nebestebina teatrų spektakliai kūdikiams, o štai Estijos mažyliai jau įprato lankytis ir kamerinės muzikos koncertuose.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis