Jaudinanti ir sukrečianti lietuviška premjera „Kino pavasaryje“

Kovo mėnesį kino sales sudrebinsiantis 18-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ savo žiūrovams paruošė specialią premjerą – vieną ambicingiausių pastarojo meto lietuviškos dokumentikos kino juostų „Begalinis koridorius“. Tai – kvapą gniaužianti realybės dokumentika, atkurianti dramatišką ir visą pasaulį prieš dvidešimtmetį sukrėtusią dabar jau neegzistuojančio Kalnų Karabacho Chodžaly miestelio tragediją.

Lietuvių susuktoje dokumentinėje juostoje „Begalinis koridorius“ atskleidžiama, kas vyko šiame regione armėnų ir azerbaidžaniečių karinio konflikto metu, kai per vieną naktį miestas buvo sugriautas, šimtai civilių gyventojų nužudyti, suluošinti, paimti įkaitais ar dingę be žinios.

Filmas paremtas Lietuvos karo žurnalisto Ričardo Lapaičio prisiminimais, kuris 1992 metais į Azerbaidžaną atvyko turistiniais tikslais, bet netikėtai pateko į dramatiškų įvykių sūkurį. „Tai kelionė į pragarą, kuri pakeitė visą mano gyvenimą,“ – sako filmo herojus, kuris, tuomet ėmėsi asmeniniu fotoaparatu fiksuoti bei aprašinėti kraupius įvykius. Vėliau R.Lapaitis tapo profesionaliu karo žurnalistu Kaukazo regione. Filme jis sugrįžta ten, kad išsiaiškintų istoriją, kuri jam nedavė ramybės net dvidešimt metų.

Organizatorių archyvas
Ši dokumentinė kino juosta unikali, nes pakalbintos abi kraupios atakos pusės – tiek nukentėję kaimelio gyventojai, įvairių šalių karo žurnalistai, tragediją matę savo akimis, istorikai bei liudininkai, tiek ir tiesiogiai ataką organizavę žmonės. Net dvylikos valstybių kino kūrėjus ir Lietuvos, Armėnijos, Azerbaidžano bei Rusijos tarptautinius karo žurnalistus suvienijęs kino projektas ne tik paviešins unikalius bei iki ašarų skausmingus dokumentinius kadrus, bet ir pateiks išskirtinius kraupią tragediją išgyvenusių ir ją vykdžiusių žmonių atsiminimus.

Filmo režisierius Mindaugas Urbonavičius pripažįsta, kad pelnyti tragedijos liudininkų pasitikėjimą nebuvo lengva. „Jų kultūroje nepriimta atvirauti, o į nelaisvę patekusių moterų vyrai draudžia joms apie tai pasakoti, nes tai – didelė gėda. Užsienio žurnalistams sunkiai sekasi vietinius prakalbinti. Mums labai padėjo tai, kad mes šnekame rusiškai, turime panašią šalies istoriją, tad lengviau radome bendrą kalbą ir mums pavyko užfiksuoti neįtikėtinų pasakojimų,“ - pasakoja filmo „Begalinis koridorius“ kūrėjas.

Juostoje tarptautiniai karo žurnalistai keliauja atgal pas prieš dvdešimt metų sutiktus tragedijos liudininkus. Atrasti šiuos žmones tapo tikru iššūkiu filmo kūrėjams. „Viena filmo herojų Mehriban pagimdė tą naktį, kai Chodžaly buvo užpultas. Chaoso metu ji kūdikį buvo pametusi, tačiau karo žurnalistė Viktorija Ivleva-York mergaitę surado ir grąžino motinai. Mehriban paieškos buvo itin sudėtingos, nes turėjome tik tragedijos naktį žurnalistės darytą šios moters nuotrauką,“ – pasakojo režisierius. Filme abejingų nepaliks jaudinantis Mehriban ir jos jau užaugusios dukros susitikimas su prieš dvidešimt metų jas išgelbėjusia žurnaliste V.Ivleva-York. Deja, mergaitė dėl kraupią naktį patirtų sužalojimų šį pasaulį paliko taip ir nesulaukusi, kol dokumentinis filmas, pasakojantis jos istoriją, pasieks kino ekranus.

Organizatorių archyvas
Jaudinančio ir sukrečiančio lietuvių kurto filmo „Begalinis koridorius“ premjera vyks kovo 14 dieną prasidėsiančio tarptautinio festivalio „Kino pavasaris“ metu.

Apie „Kino pavasarį“
18-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ vyks kovo 14 - 28 d. Tai – didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs daugiau nei 70 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ bus parodyta apie 200 filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 20 tarptautinių festivalių: Kanų, Berlyno, Venecijos, Toronto, San Sebastiano, Karlovy Vary, Sandanso, Roterdamo, Sarajevo ir kitų.
Daugiau informacijos: www.kinopavasaris.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis