Bardai kviečia į koncertą “Žiauriai gražūs romansai”

Vilniaus universiteto planetariume kovo 22 d. bus neeilinė, kadangi į šią magišką vietą sugrįžta rašytojas, poetas, režisierius, dainų autorius, bardas Vytautas V.Landsbergis su žmona Ramune bei kompozitoriumi Raimondu Rašpoliausku ir programa „Žiauriai gražūs romansai“.

Visi, kas girdėjo, išėjo sužavėti paprastų melodijų, pribloškiančių tekstų ir atlikėjų nuoširdumo. Tie, kam neteko viso to regėti, kviečiami apsilankyti šiame koncerte, kur atlikėjai pristatys naujai išleistą kompaktinę plokštelę „Žiauriai gražūs romansai. Išėjau aš stotin“.

Žiauriai gražūs romansai tai toks specifinis dainuojamosios kūrybos žanras, labai išpopuliarėjęs nepriklausomoje tarpukario Lietuvoje (1919-1939), kai miestuose, bei kaimuose atsirado radijas ir jo dėka – restoranuose, vakarėliuose bei užstalėse – ėmė plisti romansų dainavimo tradicija. Dažniausiai tai būdavo iš kitų kalbų versti bei lietuviškoms situacijoms pritaikyti itališki, rusiški ar čigoniški romansai. Tačiau tuo pat metu sparčiai buvo kuriami ir savi, lietuviški žiaurieji romansai, neretai palydimi aštrių egzotiškų prieskonių, nuožmių leopardų, tragiškos meilės, nukirstų galvų...

Atlikėjų lūpomis dainuojami romansai - kupini žavaus naivumo, sentimentalumo, aistros kūriniai. Daugumoje jų dominuoja fatališkos neištikimybės ar nelaimingos meilės istorijos, pasibaigiančios kruvinomis dramomis. Savo atsiradimo laikotarpyje šie romansai buvo dainuojami ir klausytojų priimami labai rimtai – kaip nūnai indų filmai ar meksikiečių melodramos. Tačiau laikui bėgant jų tekstai įgijo ir visiškai kitą, kūrėjų nenumatytą prasmę juose išsigrynino juodasis humoras, absurdas, ironija tai jausmai, kurių droviam, šiaurietiškam lietuviškam mentalitetui niekad nebus per daug. „O tai ir yra žiauriuose romansuose – kai nebesupranti, ar verkti, ar juoktis“ – sako V.V.Landsbergis.

Šią programą atlikėjai dovanoja labai retai, todėl organizatorius VšĮ „Bardai LT“ nepraleižia progos projekto „Bardai tarp žvaigždžių“ klausytojus pamaloninti neeiliniais koncertais, kurių vienas - „Žiauriai gražūs romansai“ - laukia kovo 22 d. 19 val. Vilniaus universiteto planetariume, Konstitucijos pr. 12A, Vilniuje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis