Su žurnaliste Danute Jokubėniene galima įdomiai pasikalbėti apie tikrai nemažą pasaulio dalį – ją moteris matė savo akimis. Apkeliavo Europą ir Šiaurės Ameriką, lankėsi Kinijoje, Japonijoje, Izraelyje. Birmoje grožėjosi auksinėmis šventyklomis, Norvegijoje stebėjo Šiaurės pašvaistę, Indijoje dalyvavo trejose vestuvėse. Kai skaitysite šį straipsnį, Danutė bus grįžusi iš Meksikos.
Nors negražu skaičiuoti svetimus pinigus, vis dėlto pasiteiravau Danutės – gal ji yra labai turtinga, kad gali šitaip blaškytis po pasaulį? „Ką jūs, – su šypsena atsako pašnekovė. – Jeigu neturėčiau, kur dėti pinigų, kreipčiausi į turizmo agentūrą ir dėl nieko nesukčiau galvos. Kaip tik dėl to, kad labai mėgstu keliones, o mano finansinės galimybės ribotos, išvykas organizuoju pati.“ Pašnekovė įsitikinusi, kad taip keliauti po pasaulį gali kiekvienas. Dar svarbu yra nebijoti. „Aš net angliškai kalbu prastai, tačiau problemų dėl to nepatyriau niekur “, – tikina žurnalistė.

Klausimas, kodėl pasirinko Iraną, būtų mažų mažiausiai keistas žinant, kad ši šalis yra Persijos – pirmosios pasaulyje daugiatautės imperijos, penkių tūkstančių metų senumo civilizacijos – paveldėtoja. Graiko Herodoto veikalas „Istorija“ prasideda žodžiais: „Persų mokiniai tvirtina...“ Dėl to musulmoniškasis Iranas nepanašus į kitas islamo šalis, o jo gyventojai jokiu būdu nėra tikrieji arabai. Klaidinga teigti, kad arabų tikėjimas, kultūra nušlavė persų palikimą. Įtakos būta abipusės ir sunku nustatyti, kuri kuriai padarė daugiau. Arabai, VII–VIII a. pradėję islamizuoti užkariautą Persiją, mėgavosi šios kultūra, mokėsi sodų kūrimo meno, netgi valstybės valdymo principų. Bevaisės dykumos viduryje užkariautojai rado daugybę technikos stebuklų: tiltų, kelių, kanalų, milžiniškų rūmų. Dauguma šalies gyventojų iki šiol kalba viena seniausių pasaulyje gyvų kalbų – farsi, arba persų. Galop dauguma jų yra ir kitokie musulmonai – šiitai.
Keturios moterys į Iraną leidosi tiksliai žinodamos nakvynės vietas – buvo susisiekusios su viešbučiais ir gidais. Pasak pašnekovės, tai padaryti lengva, nes Irano turizmo agentūros labai aktyvios, jų interneto svetainės – informatyvios. Danutė pirmiausia susirado vienų Teherano nakvynės namų vadybininką Mousavį, nes internete apie jį buvo perskaičiusi daug gražių atsiliepimų. Vyras mielai parūpino lietuvėms privatų iškvietimą į Iraną. Iškvietimui įforminti ir vizai gauti prireikė maždaug mėnesio.

Pašnekovės manymu, Teherane užsibūti per ilgai neverta. Didžiausią įspūdį jai padarė Golestano rūmai (pavadinimas reiškia rožių sodą) – XVIII–XIX a. karalių rezidencija. Į sostinėje esantį baisųjį Evino kalėjimą lietuvės nesiryžo eiti, nors prieš tai, įkvėptos dar Lietuvoje skaityto iranietės Marinos Nemat romano „Teherano kalinė“, ketino. O štai JAV ambasadą, tiksliau – tai, kas iš jos yra likę po 1979 m. įvykusios Islamo revoliucijos, apžiūrėjo. Teritorija aptverta, ant tvoros – gąsdinantys antiamerikietiški užrašai. Lietuvės kyštelėjo nosį pro prasivėrusius vartus, tačiau buvo pavarytos šalin ir įspėtos, kad fotografuoti negalima.
Nauja diena prasidėjo kelione į šalies pietuose esantį Kermaną. Šį miestą lietuvės pasiekė lėktuvu (skrydis su maitinimu kiekvienai kainavo 66 litus), jas pasitiko Roya, buvusi turizmo agentūros darbuotoja. Šios moters elektroninio pašto adresą Danutė aptiko internete dar ruošdamasi kelionei. Parašė jai laišką ir gavo atsakymą, kuriame Roya žadėjo dvi dienas pavežioti savo mažiuku „Peugeot“ po Kermano apylinkes. „Aplankėme tūkstantmetę molinę citadelę Rajene, pistacijų plantacijas, mėgavomės vaisiais, namie kepta duona ir kažkuo panašiu į mūsų pasukas. Roya paaiškino mums, kaip turguje išsirinkti šviežesnių prieskonių, džiovintų citrinų, bet labiausiai džiaugėmės, kad pamatėme Dešte Luto dykumą. Jos smėlio paviršiaus temperatūra, remiantis NASA tyrimais, yra aukščiausia kada nors užregistruota Žemėje – 70,7 °C šilumos. Mes ten iškėlėme Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių klubo vėliavą!“ – didžiuojasi Danutė. Su Roya keliautojos atsisveikino restorane, kuriame jaunimas renkasi susipažinti. Viena jauna iranietė parodė mums savo neseniai vykusių vestuvių nuotraukas (telefone) ir papasakojo, kaip neįtiko dorovės policijai – buvo apsikabinusi gatvėje su savo vyru. „Kai mus nuvežė į skyrių, su didžiausiu pasitenkinimu numečiau jiems ant stalo dokumentus, įrodančius, kad mudu – vedę!“ – aiškino mergina.
Toliau lietuvės judėjo Jezdo link. Roya pasirūpino, kad ten jas lydėtų geriausias metų gidas Mohamedas. Titulai kainuoja, todėl šįkart už paslaugas teko pakloti 350 litų. „Jei būtume vykusios autobusu, būtų užtekę susimesti po kelis dolerius, bet mes juk – milijonierės! – juokiasi Danutė. – Pakeliui sustojome Meimande – trijų tūkstančių metų amžiaus gyvenvietėje kalnuose, urvuose. Čia tebegyvena šimtas šeimų. Beje, kai kurie turi kompiuterius, taigi naujovės kelią prasiskina visur. Meimande lietuvės vaišintos tose vietose augančiais nepaprastai skaniais granatais.

Tolesnei keturių dienų kelionei Masudas lietuvėms skyrė profesionalų gidą Muchamedą su mašina. Danutė sako, kad su šiuo pagyvenusiu vyriškiu iš karto užsimezgė draugystė: „Kartu vakarieniavom ir tipenom visos keturios jam iš paskos juokaudamos, kad dabar štai turi tiek žmonų. O Muchamedas atrodė patenkintas!“
Muchamedas aprodė dykumų molinuką – senovinį miestą Jezdą. Beje, jis Danutei padarė labai didelį įspūdį. Nenuostabu, juk statytas prieš tris tūkstančius metų iki Kristaus. Čia gausu zoroastrizmo – iki islamo vyravusio tikėjimo – dvasios ir simbolių. Yra ir jo išpažinėjų. Šie iki šiol laikosi kai kurių tradicijų, tarkim, savitai švenčia Naujuosius metus – tada stalai lūžta nuo valgių, liejasi poezija... Jezde stūksantys vadinamieji tylos bokštai primena laikus, kai mirusius žmones ne laidodavo, o atnešdavo čia ir palikdavo maitvanagiams: manyta, kad palaidoti ar sudeginti kūnai teršia žemę. Šiais laikais zoroastrizmo sekėjai mirusių artimųjų sudraskyti nebeatiduoda, tačiau žemę saugo ir toliau – palaikus laidoja specialiai išbetonuotose duobėse. „Matėm tylos bokštus. Buvom pakilusios aukštai į kalnus, Čak čako šventykloje pakurstėme ugnį. Prisimenu, koks keistas jausmas buvo apėmęs – tarsi turėčiau ką nors bendra su šia vieta ir tais ritualais...“ – prisimena Danutė.

Toliau lietuvių keliauninkių laukė senovės Persijos laikų miestas Persepolis. Jį 518 m. pr. m. e. pradėjo statyti Darėjas I Didysis, o tęsė įpėdinis Kserksas ir kiti valdovai. Valdovų rūmų priimamasis, rezidencija, 100 kolonų salė, haremas, akmeniniai reljefai su ritualinėmis scenomis, sparnuoti jaučiai žmogaus galvomis, tekstai senosiomis persų ir babiloniečių kalbomis... Didybė pribloškia ir šiandien, nors matome viso labo tai, kas liko praūžus Aleksandro Makedoniečio armijai. Pakeliui į Širazą keliautojos pastovėjo prie karaliaus Kyro II mauzoliejaus, kartu pasigrožėjo saulėlydžiu. O į patį miestą pateko pro Korano vartus. Šalies pietvakariuose esantis Širazas turi daugybę romantiškų vardų – poetų, rožių, sodų, lakštingalų, vyno. Jam – keturi tūkstančiai metų. XIII amžiuje čia buvo klestintis kultūros, meno ir mokslo centras. Būtina aplankyti įspūdingais rūmais, baseinais, augmenija garsėjantį Eramo sodą. Taip pat – viduramžių kilimų pirklio namus: čia galima ne tik paganyti akis į šio meno šedevrus, bet ir sužinoti, kokie kilimai laikomi gražiausiais ir vertingiausiais.
Širaze yra persų poetų Hafizo, Saadi, sufijų (mistikų) kapavietės. Čia visada daug žmonių, ypač vietinių, mat poezija šio miesto gyventojų vertinama taip pat, kaip ir persų civilizacijos klestėjimo laikais. Danutė sako, kad gatvėje eiles skaitantys jauni žmonės – įprastas vaizdas Širaze.



Šiame mieste reikėtų aplankyti įspūdingąjį armėnų kvartalą ir freskomis ištapytą bažnyčią. Žinoma, ir svarbiausią apylinkės mečetę – būtent ši yra didžiausia pasaulyje tokio tipo šventykla. Beje, į kai kurias moterys įleidžiamos tik su ilgu juodu apsiaustu. Šis išduodamas prie įėjimo, pamokoma įsisupti. „Mes matavomės apsiaustus, juokavome, o štai Isfahano viešbutyje arbatos mus pakvietusios jaunos iranietės, informacinių technologijų specialistės, skundėsi, kad sunku visą darbo dieną ištverti su galvą dengiančiu gobtuvu, ką jau kalbėti apie visą apsiaustą...“ – prisimena Danutė.
Tiesa, lietuves nuvylė tai, kad Isfahane net 11-os gražiųjų tiltų per Zajandę šiuo metu neskalauja vanduo – mieste tiesiamas metro, todėl pakreipta upės vaga.
Bučiniai ir dovanota duona
Isfahane lietuvės praleido tris dienas, o tada leidosi į Kašaną. Pakeliui aplankė pusantro tūkstančio metų skaičiuojantį kalnų miestelį Abianę. „Čia jautiesi pakliuvęs į unikalų, tarsi laike užkonservuotą kampelį. Visi gyventojai – vyresnio amžiaus, moterys vilki šiai šaliai nebūdingais šviesiais drabužiais. Žmonės gyvena dviejų aukštų molinukuose: žiemą – apačioje, o vasarą kraustosi į antrą aukštą – vėsiau“, – pasakoja Danutė.
Paskutinis lietuvių apžiūrėtas miestas buvo priešistorinius laikus menantis Kašanas. Pirmosios gyvenvietės čia kūrėsi prieš septynis tūkstančius metų. Miestas garsėja tradiciniais didžiuliais puoštais namais, vidiniais kiemeliais ir sodais. Kašane puoselėjamas itin vertingas istorinis Fino sodas.


Didžiausias kulinarinis malonumas lietuvėms buvo daug šviežių vaisių, natūralios sultys ir skanūs kebabai. Tradicinio šalies patiekalo – virtos avino galvos – moterys visgi neragavo: nesiryžo, bet labai gyrė naminę duoną ir tradiciją pardavinėti šią, ką tik iškeptą, gatvėje. „Eilėse prie jos daugiausia stovi vyrų. Kol rausiausi piniginėje norėdama susimokėti, vienas ėmė ir ją padovanojo. Toks paslaugumas ir šypsena – įprastas dalykas Irane“, – pasakoja žurnalistė.

Verta žinoti
* Klimatas. Karštos vasaros (iki 40° C šilumos) ir šaltos žiemos. Palankiausias laikas keliauti – pavasaris ir ruduo.
* Telekomunikacijos. Atvykus reikia įsigyti iranietišką mobiliojo ryšio kortelę – kitokia neveiks. Susisiekti su namiškiais galima ir skaipu ar elektroniniu paštu (interneto ryšys veikia kiekviename viešbutyje).
* Kainos. Nakvynė kainuoja 21–26 litus, pietūs gerame restorane – 13–16 litų, taksi – 26 litai už 100 km.
* Nepatartina fotografuoti pareigūnų, kariškių.
* Pasiklydus, sutrikus ar kilus panašiai problemai galima kreiptis į policininką. Jų gatvėse netrūksta ir jie yra paslaugūs.
Verta įsigyti:
džiovintų citrinų ir tikro šafrano;
- Kermane – kaltą dekoratyvinį vario dirbinį, nes šalia yra vario kasyklos;
- Jezde – šilkinę, o Isfahane – medvilninę batikos staltiesę;
- Isfahane (Hosseino Fallahio dirbtuvėse prie Imamo aikštės) – miniatiūrą ant kupranugario kaulo;
- Abianėje – džiovinto obuolių sūrio;
- Kumo kilimą (vertingiausi tie, kurių viename kvadratiniame centimetre yra ne mažiau nei šimtas mazgų).