Paradoksalu, bet pasakoti apie šalį, kurioje praleidai penkias vasaras, sunkiau nei lankantis joje pirmąkart, kai viskas aplinkui džiugina akį, ausį ir gomurį naujais pažinimo potyriais. Kaip perteikti žavesį to, kas jau tapę įprastais ritualais? O jie taip įaugę į kraują, kad nuo pat ankstyvo pavasario pradedu skaičiuoti laiką „iki Kroatijos“.
Įvairuodama į Makarskos kurorte esantį „savo“ kiemą, kaskart išbaidau keturis tarsi iš Modigliani paveikslo nulipusius ilgakūnius katinus, kurie dienomis tingiai tįso atokaitoje, o naktimis rengia tikrai balkaniškus mūšius. Mano atostogų būsto šeimininkai Marija ir Milenko pasitinka taip, tarsi būtumėte išsiskyrę tik vakar, o ne prieš gerus metus. Stulbinama atmintimi pasižymintis Milenko visada rūpestingai pasiteirauja: „Praėjusią vasarą gyvenote kambaryje su vaizdu į kalnus, tai gal šiemet norėtumėte matyti jūrą?“ Arba atvirkščiai. Ši pora – įgudę turizmo verslo vilkai. Kitados Vokietijoje dirbęs Marijos tėvas už parsivežtas santaupas pastatė dukrai bei sūnui po nedidelį viešbutį ir taip užtikrino jiems stabilų pragyvenimą. Dėl uošvio darbštumo pasisekė ir žentui. Milenko kartą papasakojo, kad studijavo inžineriją, tačiau niekada nedirbo pagal profesiją – tik su turistais.


Civilizacijų mozaika
„Koks įdomumas tiek metų važiuoti į tą pačią šalį?“ – dažnai klausia draugai ir pažįstami. Deja, Balkanų traukos racionaliai paaiškinti niekaip negaliu. Gal tapau priklausoma nuo tų aprašytų ritualų? O gal esu ten itin laimingai nugyvenusi kurį nors buvusį savo gyvenimą? Apie tai galėtume ilgai diskutuoti su kelionių vadovu po Balkanų šalis Eriku Laiconu. Jis šiame regione darbuojasi jau bemaž trisdešimt metų ir Kroatiją vadina gražiausiu Europos kampeliu. Erikas Laiconas yra ir informacinio turistinio leidinio „Bok, Kroatija“ („Labas, Kroatija“) autorius.
Jis sako, kad Kroatiją pamatyti nors kartą gyvenime verta dėl kelių priežasčių: nesuniokotos gamtos grožio, senos ir turtingos istorijos (šios artefaktais nusėta visa šalis), įvairaus poilsio pasiūlos, puikios kokybės šviežio maisto ir dėmesingo, bet neįkyraus vietos žmonių elgesio su turistais, o šių čia plūsta iš viso pasaulio. Galop, smalsu iš arčiau įsižiūrėti į vietą, kuri tiek kartų pasauliui istoriškai buvo lemtinga. „Vien XX a. šiame regione vyko net devyni karai, – sako Erikas. – Ne veltui Balkanuose į klausimą, kas yra taika, atsakoma, kad tai – atokvėpis tarp karų. Ten žmonės dar ir šiandien apsiginklavę – dėl visa ko. Kartą buvau pakviestas į kroatų veteranų susibūrimą. Kepėme ėriuką. Visą tą laiką nė žodžio nebuvo ištarta apie 1991–1995 m. karą, tačiau vakaro pabaigoje šeimininkas vis tiek parodė man šaldytuvu užstumtą spintą, kurioje laiko savo uniformą ir automatą.“

Nerami Kroatijos istorija prasideda kone nuo pirmojo žmogaus žemėje: seniausias archeologų laimikis – šalies šiaurėje aptiktos neandertaliečio liekanos. Ypatingo žavesio šaliai suteikia įvairių kultūrų samplaika, ji darė įtaką kroatų menui, architektūrai, kulinarijai, charakteriui ir gyvenimo būdui. Savo pėdsakų čia paliko ilyrai, graikai, keltai, garsius miestus Porečą, Rovinį ir Pulą įkūrę romėnai, gotai, hunai, vestgotai, įvairios slavų gentys, frankai, turkai... Manoma, kad slavų kilmės kroatų tauta VII a. pr. įsikūrė šiame regione galbūt pakviesta Bizantijos imperatoriaus Heraklėjaus ir susimaišiusi su vietos romėnais. Dauguma pirmųjų kroatų miestų – Dubrovniko, Zadaro, Splito, Trogiro – gyventojų buvo romėnų kilmės. Šiaurinė Kroatija istoriškai palaikė glaudžius ryšius su Austrijos imperija, tad ir šiandien čia stūksantys XIX a. pastatai turi Vienos architektūros bruožų. O štai Adrijos pakrantės miestai ir miesteliai alsuoja Venecijos kultūra – nuo vėlyvųjų viduramžių spindesio iki Renesanso didybės.
Pradėkime nuo Dalmatijos
Per kelias savo atostogas apvažiavau jau bemaž visą šalį – nuo žemyninės dalies žemdirbystės krašto Slavonijos (sostinė Osijekas) iki turistų rojaus Dalmatijos. Būtent nuo pastarojo, paties gražiausio ir gausiausiai lankomo regiono, paprastai pradedama pažintis su Kroatija. Čia Adrijos pakrantė sėte nusėta kurortiniais miesteliais. Visi įdomiausi šio regiono istoriniai miestai, nesvarbu, kuriame kurorte apsistosi, bus lengvai pasiekiami automobiliu. Per kalnus vingiuojantys vokiškos kokybės Kroatijos keliai su įspūdingai įrengtais tuneliais man buvo didelė mįslė, iki daug metų čia gyvenanti, šeimą su kroatu sukūrusi lietuvė Rima Koič paaiškino, kaip karo griuvėsius be jokios ES fondų paramos palyginti neseniai išsivalę kroatai sugebėjo nutiesti tokius greitkelius. Pasirodo, jiems labai padėjo gretimos šalys, ypač Italija – mat kaimynai mėgsta keliauti ir poilsiauti Kroatijoje. Beje, Rima gyvena šiaurinėje Dalmatijos pusėje, Zadare. Šiame mieste ji yra įkūrusi turizmo agentūrą. Zadaras, be įspūdingų architektūros paminklų, garsėja ir architekto Nikolos Basico 2005 m. krantinėje suprojektuotais jūros vargonais. Po akmeniniais laiptais įmontuotais vamzdžiais bangoms stumiant orą girdėti muzikos akordai. Tikrai neįprasta ir romantiška!


Kiekvieną vasarą aplankau jaukų kurortinį miestą Omišą, viduramžiais garsėjusį karingaisiais korsarais. Stebėdama puodelio kovos tingiai prisėdusius vietos vyrus lenktomis nosimis įtariu juos esant Omišo piratų palikuonis... Gaila, kad nepataikau atvažiuoti čia liepos mėnesį, kai vyksta tradicinio grigališkojo giedojimo festivalis „Dalmatinska Klapa“. Dainavimas čia apskritai labai populiarus, taip pat ir tarp jaunimo, o kroatų vyrų ansambliai jaudina nuoširdžiomis odėmis savo kraštui ar gimtajam regionui.

Į svečius pas rudąjį lokį
Atostogautojams, labiau mėgstantiems ne miestus, bet gamtos malonumus, Kroatija taip pat yra gausybės ragas. Buriavimo sezonas čia trunka nuo balandžio pradžios iki spalio pabaigos. Nardymo mėgėjams skirta per 100 šalyje veikiančių nardymo centrų. Kroatija yra ir speleologų meka. Pasak E. Laicono, beje, jis – ir Lietuvos speleologijos pradininkas, urvų Kroatijoje yra daugiau nei 8 tūkstančiai. Aš nemėgstu jokių atrakcijų po žeme, todėl mieliau apžiūrėjau du nacionalinius parkus – Plitvicos ir Krko. Manau, norint įsivaizduoti, kas po mirties laukia dorai ir teisingai gyvenusio žmogaus, reikia pabuvoti kaip tik ten. Jei ne žmonijos veikla, Žemė tikriausiai iki šiol atrodytų būtent taip: gausybė krioklių, saulės ar vaivorykštės žaismas krentančiame vandenyje, neapsakomo skaidrumo ežerų akys, laumžirgių šokiai, ranka pasiekiamos žuvys, paukščių trelės, tik paryškinančios tikrai dievišką ramybę. Plitvicoje, saulei tekant, galima pamatyti gerti atėjusių stirnų, elnių, lapių, vilkų, o didžiausias šio rojaus kampelio pasididžiavimas ir simbolis – Vakarų Europoje sparčiai nykstantis rudasis lokys. Beje, čia gyvenantys rudieji lokiai visiškai netrikdo po parką žioplinėjančių turistų ramybės.

Domače – tikra, sveika, skanu
Dar viena tema, kurios niekaip negalima praleisti pasakojant apie Kroatiją, tai – vadinamoji domače kultūra. Domače pirmiausia reiškia tai, kas kokybiškai, su meile sukurta, pagaminta namuose. Daugybėje nedidelių šeimyninių užeigų (konobų ir gostionicų) kulinarijos gurmanai neras išradingų ir rafinuotų patiekalų, tačiau pavalgys natūralaus, labai geros kokybės ir šviežio maisto. Iki šiol menu visai neišvaizdžią smuklę „Teta Olga“, stovinčią pakelėje tarp Makarskos ir Dubrovniko: ten begėdiškai buvau apsivalgiusi, nes už kaimyninio stalo sėdėję lietuviai studentai, ištikimi šios užeigos gerbėjai, rekomendavo paragauti ir to, ir ano, ir trečio...


Vyšnių likerio (maraskos), pelynų likerio (pelinkovaco), riešutų trauktinės (orahovicos) ar rakijos galima nusipirkti dažname kroatų kieme. O štai savo gamybos vynuogių vyno (prošeko) Marija kiekvieną kartą įdeda man dovanų. Pastarojo siurbtelėjęs išrankesnis vyno mėgėjas tik skeptiškai surauktų nosį, tačiau man tas butelaitis – dar vienas mielas kroatiškas ritualas.

Apie žmones ir jų būdą
Man labai patinka kroatų draugiškumas ir nuoširdumas – saikingas, neperžengiantis ribų: jie šalia, kai reikia, ir visiškai nepastebimi, kai nereikia. Kroatijoje periodiškai besitreniruojančią Lietuvos moterų dviračių sporto rinktinę globojanti Rima Koič sako, kad mūsų dviratininkės taip pat pakerėtos šio kroatų bruožo. Ji prisimena, kaip, atitekėjusi į Kroatiją, nors kalbos ir nemokėjo, vyro šeimoje jautėsi taip, tarsi visada čia gyveno.

Skirtingose šalies dalyse kroatai taip pat skiriasi. Įtakos jų charakteriui ir gyvenimo būdui turi margas kraštovaizdis, mat kalnai, salos regionus izoliuoja, tad už poros šimtų kilometrų šnekama jau visiškai kita tarme. Štai Bračo salos gyventojai garsėja kaip tikri šykštuoliai. Jei plaukiant laivu valgomos žuvys, tai aplink skraido ir kaulus gaudo pulkai žuvėdrų, tačiau paskui Bračo gyventojų laivą, juokaujama, žuvėdros net nebando skristi.
Eriko pastebėjimu, būna visko, tačiau apskritai šios tautos sąžiningumo kartelė iškelta aukštai: „Galima vežtis tik pusę litro stiprių alkoholinių gėrimų, tad turistas tiek ir prašo įpilti. Šeimininkas atsako, kad tokios taros neturi, o įpilti pusę litro į litro talpos butelį negali – kas bus, jei bent lašelio iki pusės litro trūks? Lašeliu daugiau taip pat neįpils, nes yra truputį suvalkietis. Jeigu turistas apsižioplinęs pamirš parduotuvėje piniginę, pardavėjas gali net kasą palikti, kad išsiblaškėlį pasivytų.“ Pastarąjį teiginį galiu patvirtinti ir pati: praėjusią vasarą lauko kavinėje buvau palikusi rankinę, tai po geros valandos grįžusi radau ją pas mane aptarnavusį padavėją.
