10 Steve'o Jobso gyvenimo taisyklių

Jūs dar nespėjote pagalvoti, o jis jau sukūrė ir paaiškino, kad jūs visada to norėjote, bet nežinojote, kaip tai pasakyti. Taip ar panašiai būdavo kalbama apie mūsų laikų technologijų genijų, išradėją, brangiausios pasaulyje įmonės „Apple“ įkūrėją Steve'ą Jobsą (1955 – 2011).

Šio didingo žmogaus gyvenimą pristatys vaidybinis Holivudo režisieriaus Joshua Michaelo Sterno vaidybinis filmas „Jobs“, kuris Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti rugsėjo 20 dieną.

Pristatome ypač vertas dėmesio Steve'o Jobso citatas, kurios skamba šiame filme, – apie drąsą gyventi, laužyti taisykles, genialių žmonių bruožus, sėkmės paslaptis, verslo filosofiją.

1. „Aš neneigiu universitetinio išsilavinimo svarbos, tik manau, kad išsilavinimas įgaunamas su patirtimi“.

Steve‘as Jobsas metė mokslus koledže, tačiau dar 18 mėnesių pasiliko gyventi universiteto teritorijoje. Vėliau jis prisipažino, kad atrado daug įdomių dalykų, pasirinkęs laisvai lankyti paskaitas. Vienas iš jų – kaligrafija. Susidomėjimas kaligrafijos paskaitomis lėmė, kad šiandien kompiuteriai turi daug skirtingų šriftų.

Kadras iš filmo „Jobs“
Kadras iš filmo „Jobs“
Organizatorių archyvas

Net ir kurdamas technologinį įrenginį, Steve‘as Jobsas ieškodavo įkvėpimo kitose srityse, pavyzdžiui, istorijoje, kultūroje ir mene.

2. „Visi didieji veikėjai Dylanas, Picasso ir Newtonas rizikavo patirti nesėkmę. Jei norime būti didūs, taip pat turime rizikuoti“.

Steve‘as Jobsas niekada nebijojo rizikuoti. Kai jam buvo 12 metų, jis paskambino „HP“ įkūrėjui Billui Hewlettui ir paprašė nereikalingų detalių įrenginiui, kurį norėjo pasigaminti. Hewlettas ne tik davė Jobsui atliekamas detales, bet ir darbą vasarai. „Turi būti pasiruošęs nudegti sparnus. Jei bijosi kristi, niekur toli nenukeliausi. Daugelis žmonių niekada nepakelia telefono ragelio ir nepaskambina. Daugelis žmonių bijo paprašyti, ir todėl yra skirtumas tarp tų, kurie tik svajoja apie didelius dalykus ir tų, kurie juos įgyvendina. Niekada nesu sutikęs sėkmingo verslininko, kuris bijojo rizikuoti. Tiesą pasakius, daugelis sėkmingų verslininkų net neturi sąvokos „nesėkmė“, jie interpretuoja nesėkmę kaip rezultatą, kuris laiku nebuvo numatytas“, – kalbėjo S.Jobsas.

Kadras iš filmo „Jobs“
Kadras iš filmo „Jobs“
Organizatorių archyvas

3. „Kiekviena menkiausia mūsų produktų detalė turi būti nepamirštama“.

Steve‘ui Jobsui rūpėjo kiekviena smulkmena. Sklando legendos, kaip jis vesdavo inžinierius ir dizainerius iš proto, kibdamas prie menkiausios kompiuterių korpuso ar vidinės plokštės detalės, nors vartotojai jų nemato.

Net ir pakuočių tiekėjams jis kėlė griežčiausius reikalavimus. Jis žinojo, kai vartotojas atidaro naujo “Apple” produkto pakuotę, jis kaskart patiria naujus jausmus.

Filme yra epizodas, kai Steve‘as Jobsas atleidžia iš darbo vyriausiąjį programuotoją, kuris pareiškė, kad šriftai nėra būtinybė.

4. „Iš kur žmogui žinoti, ko jis nori, jei jis niekada nematė produkto”.

„Apple” įkūrėjas turėjo ėjo savitą požiūrį į rinkos poreikius. Jis buvo įsitikinęs, kad būtina kurti produktus, kuriais jis norėtų naudotis pats. Ir dažniausiai pasirodydavo teisus. To pavyzdys – „iPad“, kuris savo ruožtu sukūrė absoliučiai naują nišą technologijų pramonėje.

Kadras iš filmo „Jobs“
Kadras iš filmo „Jobs“
Organizatorių archyvas

5. „Mes negaminsime šlamšto“.

Viename interviu Steve‘as Jobsas prisipažino, kad jie su Steve‘u Wozniaku įkūrė kompaniją, nes norėjo sukurti kompiuterį sau. O vėliau ir jų pažįstami užsigeidė turėti tokius kompiuterius ir taip prasidėjo „Apple“ era.

S.Jobsas teigė, kad kompanijos inovacijų siekimas prasideda nuo čia dirbančių žmonių noro patiems naudotis produktais, kuriuos jie gamina. Ir jie niekada negamins produkto, kurį būtų gėda rekomenduoti savo šeimai, draugams.

6. „Būtina turėti problemą, kurią reikia išspręsti, klaidą, kurią reikia ištaisyti”.

S.Jobsas kūrė revoliucingus projektus, nes jam visada pavykdavo teisingai suformuluoti problemą, kurią padės išspręsti naujasis produktas. Puikus pavyzdys – „iTunes Store” parduotuvės pristatymas, kurio metu S.Jobsui pavyko įtikinti vartotojus pirkti muziką, kurią jie anksčiau nemokamai siųsdavosi internete.

Kadras iš filmo „Jobs“
Kadras iš filmo „Jobs“
Organizatorių archyvas

Suformuluokite problemą ir ieškokite jos sprendimo būdų. Jūsų vartotojai privalo žinoti jūsų motyvus.

7. „Visi mus supantys daiktai buvo sukurti žmonių, kurie nebuvo už mus gudresni. Jūs patys galite keisti pasaulį. Kurti produktus, kuriais naudosis kiti”.

Ashtonas Kutcheris, sukūręs pagrindinio herojaus vaidmenį filme „Jobs”, teigė, kad šią citatą jis mintyse kartojo viso filmavimo metu. Pati citata yra iš S.Jobso 1995 metų interviu.

„Visą gyvenimą mums įrodinėjama, kad pasaulį reikia priimti tokį, koks jis yra, kad nereikia klibinti ramsčių, piršti žmonėms savo nuomonę, reikia tykiai gyventi. Bet tai labai ribotas požiūris. Gyvenimas taps daug įdomesnis ir turtingesnis, kai tik jūs įsisąmonsite faktą, kad viską šiame pasaulyje sukūrė tokie pat žmonės. Gyvenimo stabilumas – tik mitas. Kai tik tai suprasite, pasaulis apie jus ims keistis ir tai vyks pagal jūsų taisykles. Kurkite gyvenimą savo rankomis“.

8. „Už pakvaišėlius. Už nepritapėlius. Už maištininkus. Už keistuolius. Tuos, kurie mato pasaulį kitaip... Jie keičia priimtas taisykles. Jie veda žmoniją pirmyn. Ir nors kai kas juos vadina pakvaišėliais, mes matome genijus.“

Steve‘as Jobsas teigė, kad „Macintosh“ kompiuterio sėkmę lėmė tai, kad prie šio projekto dirbo muzikai, poetai, menininkai ir istorikai, kurie pasirodė esą talentingi kompiuterių inžinieriai. Todėl jų kompanijos kuriamus technologinius įrenginius galima vadinti ir meno kūriniais.

Filme yra scena, kai dizaineris Johny Ive‘as pateikia Steve‘ui Jobsui spalvoto „iMac“ kompiuterio koncepciją: „Jei kompiuteris skirtas kurti meną, grožį, žmonių bendravimui, kodėl jis toks bjaurus? Pasaulis klysta matydamas tik juodą ir baltą kompiuterį. Mes gyvename, svajojame, piešiame spalvotą pasaulį. Manau, kad ir kompiuteris turėtų būti spalvotas“.

9. „Turite mėgti tai, ką darote“.

Steve‘as Jobsas nuolat kartodavo šiuos žodžius, nenuostabu, kad juos galima išgirsti ir filme. Jis manė, kad mėgti savo darbą – pagrindinė sėkmės formulė. „Jei nemėgsi to, ką darai, anksčiau ar vėliau pasiduosi. Stebėdami tuos, kurie pasiekė sėkmę ir tuos, kuriems nepavyko, pamatysime, kad pirmieji mėgo tai, ką darė ir ištvėrė sunkumus, kiti neatlaikė ir pasitraukė“, – sakė S.Jobsas.

Tą patį jis pakartojo ir savo kalboje 2005 metais, kreipdamasis į Stanfordo universiteto absolventus. „Vienintelis būdas ką nors nuveikti ,yra mėgti savo darbą. Jei dar neradote tokio, ieškokite toliau. Nenusivilkite. Jūsų širdis pasakys jums, kai tai rasite“.

Kadras iš filmo „Jobs“
Kadras iš filmo „Jobs“
Organizatorių archyvas

10. „Gyvenimas nėra begalinis. Ir jei mes pasirinkome ką nors daryti, padarykime tai genialiai.“

Šį patarimą Steve‘as Jobsas davė kompiuterinės animacijos studijos „Pixar“ kūrybos vadovui Johnui Lasseterui. Kai 1986 metais Steve‘as Jobsas nusipirko „Pixar“, Lasseteris dirbo prie trumpametražio animacinio filmo „Tin Toy“. Pirmojo susitikimo metu Jobsas jam pasakė tris žodžius: „Make it great“. „Tin Toy“ tapo pirmuoju kompiuterinės animacijos filmu, kuris laimėjo „Oskarą“. Johnas Lasseteris teigia, kad šiais trimis žodžiais vadovaujasi kurdamas kiekvieną animacinio filmo kadrą. Šiais žodžiais turėtų vadovautis kiekvienas savo srities profesionalas – jei pasirinkote ką nors daryti savo gyvenime, padarykite tai puikiai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis