LNOBT sezoną pradės Izraelio filharmonijos orkestro koncertu

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras savo 95-ąjį sezoną pradės aukšta nata – rugsėjo 18 d. pirmą kartą Lietuvoje koncertuos Izraelio filharmonijos simfoninis orkestras kartu su vienu žymiausių šiandienos dirigentų Zubinu Mehta. Koncerto solistė – didžiausiose pasaulio scenose Lietuvos vardą garsinanti operos primadona Violeta Urmana.

Izraelio filharmonijos orkestro koncertas pratęs LNOBT jau keletą metų rengiamų geriausių pasaulio orkestrų koncertų seriją. Teatro scenoje yra pasirodę Niujorko filharmonijos, Sankt Peterburgo Marijos teatro simfoninis, Pitsburgo simfoninis, Riccardo Chailly diriguojamas Gewandhaus’o, Londono simfoninis ir kiti orkestrai, klasikinės scenos žvaigždės – pianistai Evgenijus Kissinas ir Elisabeth Leonskaja, smuikininkai Anne Sophie Mutter ir Leonidas Kavakos bei kiti atlikėjai.
Teatro sezoną atidarysiantis Zubino Mehtos diriguojamo IFO koncertas taip pat yra pirmasis iš šį sezoną numatytų keturių išskirtinių koncertų, kurie papuoš 156 spektaklius siūlantį LNOBT repertuarą.

Pirmą kartą Lietuvoje viešintis Izraelio filharmonijos orkestras gyvuoja jau 78 metus. Jį 1936 m. įkūrė Bronislawas Hubermanas, o inauguracinį koncertą Tel-Avive dirigavo pats Arturo Toscanini. Prie orkestro pulto stojo daugelis garsių menininkų. 1988 m. praeito amžiaus dirigavimo legenda Leonardas Bernsteinas buvo įvardintas kaip šio orkestro „Laureate Conductor“, 1992 m. Kurtui Masurui suteiktas Garbės kviestinio dirigento vardas, o 2011 m. italų dirigentas Gianandrea Noseda tapo pagrindiniu IFO kviestiniu dirigentu.

Violeta Urmana
Organizatorių nuotr.
Su Zubinu Mehta IFO bendradarbiauja nuo 1969 m., kai būsimasis maestro buvo paskirtas orkestro muzikos konsultantu, o nuo 1977 m. iki pat šių dienų Z. Mehta yra orkestro muzikos vadovas. 1981 m. jis buvo įvardintas IFO Muzikos vadovu visam gyvenimui. Z. Mehta drauge su Izraelio filharmonijos orkestru pristatė tūkstančius koncertų visuose penkiuose žemynuose, įrašė daugybę įrašų. IFO yra ir aktyvus edukacinių renginių dalyvis – Izraelyje griežia koncertus moksleiviams ir neįgaliesiems.

Orkestro bendraamžis Zubinas Mehta gimė Bombėjuje (Indija) 1936 m. Jo tėvas Mehli Mehta buvo Bombėjaus simfoninio orkestro įkūrėjas bei Los Andžele rezidavusio Amerikos jaunimo simfoninio orkestro meno vadovas. Įdomu, kad Zubinas iš pradžių studijavo mediciną, bet būdamas aštuoniolikos įstojo į Vienos muzikos akademiją. Po septynerių metų jis jau dirigavo Vienos ir Berlyno filharmonijose ir netrukus tapo vienu garsiausių dirigentų pasaulyje.

Zubinas Mehta
Organizatorių nuotr.
Z. Mehta buvo Monrealio simfoninio, Los Andželo filharmonijos orkestrų, Bavarijos valstybinės operos Miunchene muzikos vadovu, nuo 1985 m. yra Italijos vasaros festivalio „Maggio Musicale Fiorentino“ muzikos konsultantas ir pagrindinis dirigentas. Nuo 1978-ųjų trylika metų buvo Niujorko filharmonijos orkestro meno vadovas ir tapo ilgiausiai šias pareigas ėjusiu dirigentu.

Z. Mehtos talentas įvariose pasaulio šalyse buvo įvertintas daugybe apdovanojimų ir premijų. Drauge su savo broliu Zarinu Mehta dirigentas vadovauja Mehli Mehta muzikos fondui Bombėjuje, kuriame daugiau nei 200 vaikų semiasi žinių apie Vakarų klasikinę muziką.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis