Šių metų „Sostinės dienose“ – pirmoji išmani mugė pasaulyje

Rugsėjo 5–7 dienomis Vilniuje vyks jubiliejinės „Sostinės dienos 2014”.

20-ąjį kartą rengiama didžiausia miesto šventė kvies pasipustyti padus rudens linksmybėms. Vilniečių ir miesto svečių laukia virš 100 nemokamų renginių, o pagrindine traukos vieta taps Gedimino prospektas – tradiciškai „Dūzgiantis prospektas“ nusidrieks nuo Katedros iki pat Lukiškių aikštės.

Sostinės dienų epicentru tapusiame „Dūzgiančiame prospekte“ dalyvaus per 250 prekybininkų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Gruzijos, Turkijos, Indijos ir kitų šalių. Pirmą kartą lankytojams jame neprireiks piniginės – „Sostinės dienų“ mugė taps pirmąja išmania muge pasaulyje, kurioje pirkėjai galės atsiskaityti išmaniuoju telefonu. Mobiliųjų mokėjimų sprendimą prekybininkams pateikė licencijuota elektroninių pinigų įmonė „Paysera“, kuri kiekvienam prekybininkui suteiks po naują išmanųjį telefoną ir apmokys šiuo mokėjimo būdu. Nors Sostinės dienose galios visi tradiciniai mokėjimo būdai, sudarę sąlygas prekiauti be grynųjų pinigų, šventės organizatoriai siekia palengvinti pirkėjams atsiskaitymus ir kartu padidinti prekybininkų apyvartą.

Organizatorių nuotr.
Lankytojų patogumui „Dūzgiantis prospektas“ bus tematiškai suskirstytas į keturias pagrindines erdves. Pirmojoje – „Menų ir muzikos gatvėje“, kuri nusidrieks nuo Katedros iki V. Kudirkos aikštės – įsikurs vizualiųjų menų ekspozicija po atviru dangumi. Pirmą kartą dailės, tapybos, grafikos, keramikos ir kiti profesionalaus meno kūriniai bus eksponuojami ant aukščiausios kokybės plokštumų-sienelių, kurias specialiai iš Austrijos atveža profesionalių klojinių ir sistemų bendrovė "Doka".

Savo darbus čia pristatys 18 tapytojų ir net 27 keramikai – tiek daug pačių gražiausių keramikos gaminių vienoje vietoje galima pamatyti tik per „Sostinės dienas“. Patirti mažus stebuklus menų zonoje kvies garsūs fotomenininkai, švenčiantys 175 fotografijos paskelbimo metines. Šventės metu bus galima iš arčiau susipažinti su analogine fotografija ir užsisakyti autorinį portretą. Atvirosios fotografijos dirbtuvėse susipažinsime su istorinių fotografijų atlikimo technikos paveldu.

Galėsite nusifotografuoti didelio formato aparatais ir čia pat gauti išryškintas nuotraukas su pasportu ir šventės įspaudu. Taip pat bus galima stebėti išskirtinį camera obscura reiškinį bene didžiausiu fotoaparatu Lietuvoje – Ginto Kavoliūno automobiline priekaba, šiuo įrenginiu sekmadienį bus fotografuojama ir čia pat išryškinama bei atspausdinama paties didžiausio formato nuotrauka, kuria bus siekiamas Lietuvos rekordas.

Smaližius bei gurmanus vilios „Gardžių lauktuvių kelias“, nuo Jogailos iki A. Jakšto gatvių nuklosiantis Gedimino prospektą kruopščiai atrinktų aukščiausios rūšies skanėstų gausa: duonos, pieno, mėsos, sūrių ir kitais gaminiais. Gardumynų zonoje šiemet išsiskirs darbštieji bitininkai, pristatysiantys ne tik medaus įvairovę, bet ir netikėtų naujovių, kuriose medus „pasirodys“ su įvairių lietuviškų uogų bei žolelių variacijomis. Taipogi smagia egzotika čia daugelį nustebins aštrūs padažai su natūraliomis uogomis, galintys puikuotis prie sūrio ir mėsos patiekalų ant bet kurios pasaulio šalies stalo. Be to, pirmą kartą čia galėsime paragauti vietoje rūkomos žuvies, mėsos čipsų ar be cukraus paruoštų uogienių.

Viena lankomiausių ir intelektualiausių prospekto zonų – „Knygų alėja“ šiemet išsidėstys prie ir apie rašytojos Žemaitės paminklą. Dar platesnę knygų įvairovę pristatys dauguma Vilniaus leidyklų, knygas visi norintys galės įsigyti su nuolaidomis ir autorių parašais. O žavingoji Beata Nicholson kvies „Sostinės dienų“ lankytojus sudalyvauti atvirose kulinarijos pamokose.

Organizatorių nuotr.
Nepamiršta „Sostinės dienos“ ir mažųjų išdaigininkų. Gedimino prospekte prie Lukiškių aikštės įsikursiantis „Žaidimų ir atrakcijų parkas“ taps smagių veiksmų bei sporto rungčių vaikams ir jaunimui vieta. Čia bus žaidžiami aikštės šachmatai, stalo futbolas, veiks šaudymo tirai, vyks senųjų riterių kovos ir daugybė nekasdienių pramogų. Itin nudžiuginti mažuosius padūkėlius turėtų pasivažinėjimas ir lenktynės moderniomis elektrinėmis mašinėlėmis. Šeštadienį, rugsėjo 6 d., Lukiškių aikštėje vyks „Šeimos amatų mugė“, kurioje mamos ir tėčiai džiugins lankytojus rankų darbo kūriniais. Tai su ypatinga meile ir šiluma kurti meno dirbiniai, pievose ir miškuose rinktos žolelės, uogos ir iš jų gimę aliejai, sirupai, esencijos, rankomis siūti vaikiški miegmaišiai, žaislai, siuvinėti paveikslai ir kiti mažylius auginant užgimę atradimai.

Itin turtinga ir intriguojanti šiemetinė „Sostinės dienų“ muzikinė programa bei renginių paletė „dūzgiančio“ Gedimino prospekto scenose, kurių bus net keturios: prie Kudirkos ir Lukiškių aikščių, Nacionalinio dramos teatro bei Žemaitės skvero. Čia vyks daugybė skirtingų grupių koncertų, įvairių stilių muzikos projektai, interaktyvūs spektakliai ir kiti nuotaikingi renginiai. Šiose scenose bus galima gyvai išgirsti žinomiausius ir ypač laukiamus muzikos atlikėjus – Giedrę Kilčiauskienę, Eglę Sirvidytę, Few Nolder ir Marką Palubenką, Aktorių trio – Kostą Smoriginą, Saulių Bareikį, Olegą Ditkovskį; Liną Adomaitį su grupe, Neringą su linksmąja „Tele Bim Bam“ kompanija; grupes „Saulės kliošas“, „Garbanotas bosistas“, „Žalvarinis“, „Pilnatys“, „The Ditties“, „The Coco‘nuts“ (Latvija), Eduardo Gimenez  ir „4Tango“, „Subtilu-z“ ir Rūtą Švipaitę, netikėtus duetus – Eveliną Sašenko ir akordeonininką Nerijų Bakulą, džiazo vokalo duetą "Social call", Rasą Kaušiūtę ir Daumantą Slipkų, Eveliną Jocytę ir Vincą Paulauską; o taip pat Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą ir maestro Donatą Katkų, vyrų vokalinį ansamblį „Quorum“ ir daugybę kitų muzikos atlikėjų.

Tikrą „žodžio magiją“ bus galima patirti garsiųjų aktorių pasirodymuose, kuriuose muzikuos ar eiles skaitys Rolandas Kazlas, Vidas Petkevičius, Andrius Bialobžeskis, Viktorija Kuodytė, Birutė Mar, Saulius Balandis, Gediminas ir Ainis Storpirščiai, bardai iš Škotijos Steve Dowling ir Mano McLaughlin, rašytojas Juozas Erlickas stebins „Neregėta programa“, o Improvizacijų teatras „Kitas kampas“ pralinksmins net pačius niūriausius. Vos tik užmetus akį į šių metų „Dūzgiančio prospekto“ programą, maloniai stebina jos įvairovė, žaismingumas, patrauklumas ir tikras profesionalumas – tokie renginiai neabejotinai suteiks ypatingo džiaugsmo ne tik jaunimui, bet ir vaikams, šeimoms, senjorams bei visiems įvairiausių pomėgių žmonėms.

„Dūzgiantį prospektą” šiemet ženklins laisvės simbolis – paukščiai. Odminių skverą papuoš didžiulės, net iki 3 metrų aukščio meninės skrajūnų skulptūros. Greta bus galima įsigyti trijų menininkų sukurtas originalias lesyklėles. Šiuo akcentu „Sostinės dienų“ rengėjai nori įpūsti dar daugiau laisvės dvasios į Vilniaus šventę, o taip pat paskatinti vilniečius rudenį bei žiemą rūpintis paukščiais i nepamiršti ryšio su gamta.

„Dūzgiantis prospektas“ – aktyvaus kultūrinio veiksmo, įvairių kūrybinių sumanymų ir bičiulių susitikimų vieta. Kaip sakoma, susitikimo vietos pakeisti negalima. Tad susitiksime rugsėjo 5–7 dienomis „Sostinės dienose 2014“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis