Sostinėje - dirigentų desantas

Penki jauni, talentingi ir charizmatiški dirigentai iš Šveicarijos savo įgūdžius tobulins sostinėje kartu su Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus).

Darbo rezultatais pasigėrėti galėsime gruodžio 18 d. 14 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje. Beje, tai – tikra dovana vilniečiams ir miesto svečiams, kadangi įėjimas į įspūdingą pasirodymą (retai kada vienoje scenoje galima išvysti net 5 dirigentus!) laisvas.

Pirmą kartą Lietuvoje vyksiančių dirigentų meistriškumo kursų iniciatorius, Ciuricho menų universiteto profesorius ir dirigentas, Johannesas Schlaeflis studentams nuolat suteikia galimybes tobulinti savo žinias ir semtis patirties, dirbant su įvairiais orkestrais ne tik gimtojoje šalyje, bet ir svetur. Pasak jo, mintis bendradarbiauti su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru kilo dėka dviejų jaunų lietuvaičių, kurios studijavo profesoriaus vadovaujamoje klasėje. Viena jų ir padėjo užmegzti ryšius su Vilniaus miesto kolektyvu.

Kaip teigia J. Schlaeflis, dirigavimas yra ne tik jo profesija, bet ir gyvenimo būdas. Pusę savo laiko jis koncertuoja, dirba su orkestrais, o kitą – užsiima pedagogine veikla: ne tik dėsto, bet ir organizuoja meistriškumo kursus su iškiliausiais šių dienų atlikėjais. „Akistatoje su orkestru, ne tik paaiškėja kaip tobulinti techniką, bet atsiskleidžia ir kiekvieno dirigento charakterio, asmenybės bruožai. Studentai skirtingi savo muzikine bei gyvenimo patirtimi, tačiau juos, žinoma, vienija meilė muzikai ir žinių troškimas.“
Šie bruožai nesvetimi ir į Vilnių atvykstantiems jauniesiems dirigentams.

Mėgėjų styginiam orkestrui bei chorui šiuo metu vadovaujantis Jonas Ehrler savo įgūdžius tobulino kartu su iškiliais menininkais, tokiais kaip Bernard Haitink, Jorma Panula, Douglas Bostock, diriguodamas „Argovia Philharmonic“, „Musikkollegium Winterthur“, „Filharmonie Hradec Kralove“ ir kt. orkestrams, o šiemet debiutavo operetės dirigento amplua Johano Strausso „Čigonų barone“.

Georg Köhler dirigavo Berno simfoniniam, Vokietijos filharmonijos jaunimo ir Nyderlandų filharmonijos jaunimo orkestrams, nuo 2012 m. dirba su Karslruhės filharmonijos jaunimo orkestru, asistuoja Štutgarto valstybinėje operoje ir Berno teatre.

Daugelio kultūrinių projektų dalyvis Kerem Hasan dirbo su tokiais kolektyvais kaip Europos Sąjungos jaunimo, Berlyno filharmonijos kameriniu, Škotijos Karališkuoju nacionaliniu, Dartingtono festivalio, BBC Škotijos simfoniniu, Londono „Sinfonietta“ orkestrais ir kt. kolektyvais.

Reto Schärli, kurio pirmasis mokytojas buvo Liutauras Balčiūnas, kaip dirigentas debiutavo Luhanske, Ukrainoje, dirbo su daugeliu Bulgarijos, Čekijos, Vokietijos, Austrijos, Rusijos, Šveicarijos orkestrų.

Portugalų smuikininkas ir dirigentas Nuno Coelho, šiuo metu studijuojantis orkestrinį dirigavimą Ciuriche, bendradarbiauja su šiuolaikiniais kompozitoriais, atlieka kamerinę muziką bei griežia kaip solistas, o jo koncertiniai maršrutai driekiasi nuo Europos iki Japonijos.

„Dirigentas privalo būti profesionalus muzikantas, turėti gerą klausą ir įgimtą bendravimo talentą, išreikštą tiek verbaline, tiek kūno kalba. Taip pat, dirigentas turi pasižymėti intelektualumu ir visuomeniškumu, charizmatiškumu, kurį žodžiais apibūdinti gana sudėtinga. Tai gebėjimas kartu su muzikantais sukurti tokią atmosferą, kurioje vyksta stebuklai...“ – apie dirigentui reikalingas savybes kalbėjo 15 metų profesoriavimo patirtį turintis J. Schlaeflis.

Pamatyti, kokie stebuklai vyksta, kai scenoje kartu su Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru pasirodys net penki gabūs dirigentai iš Šveicarijos, galės visi norintys. Gruodžio 18 d. 14 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje jaunųjų dirigentų meistriškumo kursų baigiamajame koncerte „Penki mostai“ skambės W. A. Mozart, C. Nielsen, E. Elgar, A. Schönberg ir kt. kompozicijos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis