Rusijoje prieštaringai vertinama drama „Leviatanas“ atkeliauja į Lietuvą

Pasaulyje vis dar netyla kalbos ir diskusijos apie garsaus rusų kino režisieriaus Andrejaus Zviagintsevo juostą „Leviatanas“ („Leviathan“).

Filmo scenarijus Kanų kino festivalyje pripažintas geriausiu, drama nominuota „Oskarui“ užsienio filmų kategorijoje, laimėjo „Auksinį gaublį“ kaip geriausias užsienio filmas, tačiau pačioje Rusijoje „Leviatanas“ vertinamas itin prieštaringai. Jubiliejinis „Kino pavasaris“ suteiks progą susidaryti nuomonę apie šį filmą ir Lietuvos žiūrovams.

„Leviatanas“ ne pirmas tarptautinio pripažinimo sulaukęs A. Zviagintsevo darbas. „Kino pavasaryje“ rodyta juosta „Jelena“ 2011 m. Kanų kino festivalio „Ypatingo žvilgsnio“ programoje laimėjo Žiuri prizą, 2007 m. filmas „Tremtis“ konkuravo dėl „Auksinės palmės šakelės“, o 2003-iaisiais – „Sugrįžimas“ buvo apdovanotas pagrindiniu prizu Venecijos kino festivalyje. „Leviatanas“ – ketvirtasis režisieriaus pilno metro filmas. Jame vaidina garsūs Rusijos aktoriai ir skamba Lietuvoje viešėjusio amerikiečių kompozitoriaus Philipo Glasso kurtas garso takelis.

Kolia (Aleksejus Serebriakovas) turi automobilių taisyklą ir kartu su savo antrąja žmona ir paaugliu sūnumi iš pirmos santuokos gyvena mažame žvejų miestelyje prie Barenco jūros, Rusijos šiaurėje. Vietinei valdžiai pagrasinus atimti jo namą, Kolia paprašo draugo teisininko iš Maskvos pagalbos. Jam atvažiavus ir susidūrus su korumpuotu meru, reikalai pakrypsta dar blogesne linkme.

Filmas buvo įkvėptas tikros vyro iš Jungtinių Amerikos Valstijų istorijos, kai jis, pralaimėjęs ginčą dėl žemės nuosavybės, buldozeriu sugriovė miestelio rotušę ir buvusio mero namą, o po to pasikorė.

Daugiasluoksnė juosta „Leviatanas“ – tai šiuolaikiška biblinės Jobo istorijos interpretacija, kritikuojanti dabartinę Rusijos valdžią. Filmas pasakoja apie žmogaus kovą prieš korumpuotus valdančiuosius. Arba, kaip sako pats režisierius: „Tai – mažo žmogaus susidūrimas su milžiniška struktūra, Leviatanu“.

Filmas iš dalies buvo finansuotas Rusijos kultūros ministerijos, tačiau jam pasirodžius, institucija „Leviataną“ įvertino neigiamai. Jie pareiškė, kad ateityje turėtų keistis kino finansavimo kriterijai, filmai turėtų būti patriotiškesni, ką patvirtina neseniai paskelbtas prioritetinių temų filmams, pretenduojantiems gauti valstybės paramą, sąrašas. Rusijoje demonstruojama smarkiai cenzūruota dramos versija – išimtos scenos su keiksmažodžiais, todėl A. Zviagintsevas net pritaria nelegaliam filmo parsisiuntimui.

Nepaisant to, „Leviatanas“ nominuotas kaip geriausias filmas reikšmingiausiuose Rusijos kino apdovanojimuose „Nika“, kurie savo svarba prilygsta JAV „Oskarams“. Toje pačioje kategorijoje varžysis dar viena 20-ajame „Kino pavasaryje“ pasirodysianti juosta „Kvailys” („The Fool“, rež. Jurijus Bykovas). Šiuose apdovanojimuose geriausia metų aktore pretenduoja tapti ir lietuvė Severija Janušauskaitė, sukūrusi įspūdingą vaidmenį dramoje „Žvaigždė“ („Star“, rež. Anna Melikyan). Ją išvysime „Kino pavasario“ programoje „Lietuviai svetur“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis