D. Užkuraitis pro teleskopą žvelgia į džiazo poziciją Vilniaus festivalio padangėje

Į dangaus šviesulius muzikinį teleskopą kreipiantis Vilniaus festivalis šiemet sumanė publiką nudžiuginti fejerverkus lenkiančia trumpąja džiazo naktimi su Maraca ir jo Lotynų Amerikos džiazo žvaigždžių septetu. Kubos ritmų kaitros kupina džiazo šventė vyks birželio 21 d. koncertų salėje „Compensa“.

Prieš trylika metų Vilniuje viešėjęs ugningasis fleitininkas Orlando Valle Maraca vėl sugrįžta į Vilniaus festivalį! Tąkart Lietuvoje Maraca koncertavo ir mūsų publiką kaitrino su džiazo grupe „Otra Vision“, o šįkart atvyksta su savo Lotynų Amerikos džiazo žvaigždžių septetu. Muzikantai šiuo metu rengia turą Europoje ir į Lietuvą atvyks po koncerto garsiajame Paryžiaus „Théâtre du Châtelet“.

Organizatorių nuotr.

Pro festivalio teleskopą į Maracą ir jo Lotynų Amerikos džiazo žvaigždžių septetą paprašėme pažvelgti muzikologą, džiazo muzikos žinovą Darių Užkuraitį. Šis pirmiausia akcentavo įsitvirtinusią džiazo muzikos poziciją Vilniaus festivalyje: „Žinoma, tai pirmiausia didžiulė šventė akademinės muzikos gerbėjams <...>. man taip pat smagu, kad šis prestižinis festivalis išlaiko džiazo muzikos poziciją. Tur būt sutiksite, kad džiazas jau išsikovojęs savo geras pozicijas visame pasaulyje ir labai dažnai prestižinėse salėse grojama būtent džiazo muzika. Manau, kad ta pati publika ateina ir į akademinės, ir į džiazo muzikos koncertus, kadangi gera muzika yra tiesiog gera muzika.“

Visas interviu:

****

Maraca ir jo Lotynų Amerikos džiazo žvaigždžių septetas („Maraca & his Latin Jazz All Stars Septet“) koncertavo bemaž visame pasaulyje. Jų muzika, inspiruota žymiausių Kubos kompozitorių kūrybos bei tradicijos, yra savitas, intriguojantis džiazo ir afrokubietiško stiliaus lydinys, kuriame fenomenaliai įterpiamas gaivus Maracos kubietiškos fleitos solo. Tą nepakartojamą vyksmą praturtina ir Maracos partnerių meistriškumas. Vilniuje pateikiama programa, grįsta ne tik laisvomis improvizacijomis, bet ir repertuaru žinomiausio Maracos ir jo kolegų DVD („Reencuentros, live at the grand theater of Havana“), įrašyto per gyvą koncertą Havanoje ir pripažinto Metų įrašu.

Organizatorių nuotr.

Septeto lyderis Orlando Valle Maraca šiuo metu yra vienas garsiausių Lotynų Amerikos fleitininkų, taip pat pianistas, kompozitorius bei aranžuotojas, „Grammy“ apdovanojimų nominantas, pasak leidinio „Island Beat“ (2000), kubiečių muzikos evoliucijoje vaidinantis pagrindinį vaidmenį. Nuo debiutinio „Passaporte“, įrašyto Kubos kompanijoje EGREM ir paskelbto metų albumu, jo solo CD – „Fórmula Uno“ (1995), „Havana Calling“ (1996–1997), „Sonando“ (1998–1999), „Descargar Total“ (2000) – arba įrašai su kitais muzikantais ne kartą buvo nominuoti „Grammy“, išrinkti metų įrašais Kuboje ir JAV („Tremenda Rumba“), albumas „Descargar Total!“ (2000) pripažintas visų laikų perkamiausiu kubiečių CD.

Apie savo požiūrį į kubiečių muziką Maraca sako: „Kubietiškoje muzikoje išskiriu trijų kultūrų – Afrikos, Ispanijos ir Prancūzijos – elementus. Juos sujungus ir atsirado ta muzika. Šiandien Kubos menininkai mažai tesidomi savo šaknimis, o man grįžti prie jų labai svarbu.“ Ir pabrėžia muzikavimo su kitais svarbą: . „Daugiausia išmokau muzikuodamas su kitais: žavėjausi jų energija – juk drauge grodami, dalijamės ja“.

Septete su Maraca groja vieni įdomiausių džiazo muzikantų, „Grammy“ apdovanojimų laureatai bei nominantai, džiazo novatoriai: JAV scenos žvaigždės Steve’as Turre (trombonas, kriauklės), Robby Ameen (perkusija) ir Timas Mayeris (saksofonas), garsėjantis Venesuelos perkusininkas Orlando Poleo, puikus Martinikos pianistas Mario Canonge ir talentingas Kubos kontrabosininkas Felipe Cabrera.

Anot pasaulio spaudos, šio septeto muzika – tai sapnas, istorija, teigimas, kad mūsų skirtumai gali tapti bendrumu ir įveikti išankstinį priešiškumą. Šių talentingų muzikantų koncertuose, kad ir kur jie vyktų, išnyksta sienos, o lieka tik muzika, šypsenos ir kūrybos laisvė.

Kubietiškos energijos užtaisą Vilniaus festivalis kaupia finalui, o jis vyks birželio 21 d., antradienį, 19 val. koncertų salėje „Compensa“!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis