Aktorius Vytautas Paukštė: Dievas yra, bet netikiu nupaišytuoju ikonoje

„Nematyti nei pradžios, nei pabaigos. Visur giluma, atkaklūs, net dugną pasiekiantys saulės spinduliai ir žuvys, lyg žmonės, juda iš vienos vietos į kitą“, – taip poetiškai savo gyvenimo jauseną apibūdina vienas garsiausias lietuvių teatro ir kino aktorius Vytautas Paukštė.

Šių metų lapkričio 4 d. 19 val. Klaipėdos dramos teatre vyks vakaras, skirtas legendiniam aktoriui Vytautui Paukštei – „Homage aktoriui“ („Nusilenkimas aktoriui“). Renginio režisierius – Gintaras Varnas, dailininkas – Gintaras Makarevičius. Vakare dalyvaus Klaipėdos kamerinis orkestras (vadovas Mindaugas Bačkus), Klaipėdos dramos teatro aktoriai, vakaro vedėjai – Nelė Savičenko ir Mikalojus Urbonas.

Nusilenkimas aktoriui – tai susitikimas su teatro ir kino aktoriumi Vytautu Paukšte Klaipėdos dramos teatro scenoje, kurioje jis praleido gražiausius gyvenimo ir kūrybos metus.

Klaipėdos miesto simboliu vadinamas aktorius šiemet švenčia 85-erių metų sukaktį. Daugiau nei penkis dešimtmečius besitęsiančią kūrybinę jo biografiją sudaro daugybė įsimintinų vaidmenų, susitikimų su žiūrovais. Paukštės darbų svarbą liudija kolegų pagarba, žiūrovų meilė ir garbingi apdovanojimai. Paukštė yra sukūręs daugiau kaip 100 vaidmenų teatre, per 50 – kine. Šių metų birželio viduryje aktorius už viso gyvenimo nuopelnus kine apdovanotas „Aukso gerve“.

Vytautas Paukštė
Vytautas Paukštė
DELFI / Domantas Pipas

„Man darė įtaką lietus ir jaunas buninas, ir vėjas, ir šventas jonas du kartus, ir tris kartus – šviesos kūrėjas…“ – tokiomis Aido Marčėno eilėraščio „Įtakos“ eilėmis pilnoje Klaipėdos dramos teatro aikštėje į žiūrovus 80-ojo jubiliejaus proga kreipėsi aktorius Vytautas Paukštė. Prabėgus penkeriems metams aktorius scenoje grįš prie Ekleziasto – Senojo Testamento filosofinių apmąstymų, samprotavimų ir pamokymų knygos, parašytos III a.pr.Kr.

„Dievas yra, bet netikiu nupaišytuoju ikonoje, tik antgamtiška jėga, tvarkančia visatą, likimus. Šventasis Raštas sako: dulke buvai, dulke virsi. O iš jų susidaro kosminiai ūkai, žvaigždžių dulkės. Tokia ta mūsų amžinybė“, – sako aktorius Paukštė.

Paukštė nuo 1963 m. iki dabar dirba Klaipėdos dramos teatre. Lietuvos teatro istoriją puošia iškiliausi aktoriaus vaidmenys, tarp jų – Mindaugas ir Mažvydas Justino Marcinkevičiaus dramose. Analizuodamas aktoriaus kūrybą, teatrologė Irena Aleksaitė rašė: „Žodis Vytauto Paukštės lūpose – tai pirmiausia minties strėlė, paleista į mus. Jo scenos kalba turėtų gerėtis reiklūs kalbininkai, tokia ji skambi, aiški, garsi, prasminga ir itin taisyklinga. Ir tai visų pirma – artisto pagarba žiūrovui. Vytauto puikus intonavimas stebina plačiu diapazonu, atspalviais, niuansais. Girdi Vytauto ironiškas gaideles, subtilų, švelnų humorą, sarkazmo aštrumą, patyčių smūgiavimą. Vytauto veikėjai turi savo kalbėjimo (ir mąstymo) ritmą, energiją, spalvą, savotiškai „sinkopuoja“, „praretina“ ar pagreitina žodžius. Personažo kalbėjimo būdas Paukštei – svarbi jo herojaus charakterio spalva.“

Eglė Gabrėnaitė, Rimas Tuminas
Eglė Gabrėnaitė, Rimas Tuminas

Didelis Vytauto Paukštės vaidmenų aruodas ir kine. Lietuviškame kine Paukštė suvaidino apie tris dešimtis vaidmenų režisierių Almanto Grikevičiaus („Jausmai“, „Ave, vita“), Vytauto Žalakevičiaus („Visa teisybė apie Kolumbą“, „Savaitgalis pragare“), Marijono Giedrio („Herkus Mantas“), Algimanto Puipos („Velnio sėkla“, „Arkliavagio duktė“, „Elzė iš Gilijos“, „Moteris ir keturi jos vyrai“, „Elektroninė senelė“, „Edeno sodas“ ir kt.), Raimundo Banionio („Mano mažytė žmona“) bei kitų režisierių filmuose.

Rengėjų informacija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis