„Nelengva diena“ - kitokia O. bin Ladeno mirties versija

Praėjus beveik dvejiems metams po „Al Qaedos“ lyderio Osamos bin Ladeno mirties, Lietuvos knygynus pasiekė JAV specialiųjų pajėgų SEAL pareigūno atsiminimų knyga, atskleidžianti, kas iš tiesų įvyko vieno reikšmingiausių reidų, per kurį krito garsiausias pasaulio teroristas, metu.

Marko Oweno slapyvardžiu pasirašytoje ir leidyklos „Alma littera“ lietuviškai išleistoje knygoje „Nelengva diena“ – nepagražinta ir itin prieštaringus vertinimus Amerikoje sukėlusi istorija.

2011 m. gegužės antrąją ištarti Amerikos prezidento Barako Obamos žodžiai nudžiugino visus, dar tikėjusius taika. „Šįvakar galiu pranešti Amerikos žmonėms ir pasauliui, kad Jungtinės Valstijos įvykdė operaciją, per kurią buvo nukautas Osama bin Ladenas, „Al Qaeda“ lyderis ir teroristas, kuris atsakingas už tūkstančių nekaltų vyrų, moterų bei vaikų nužudymą“, - tada sakė jis.

Tačiau kiek kitokią nei skelbė Baltieji rūmai lemtingosios antžeminės operacijos Pakistane versiją savo knygoje „Nelengva diena“ pateikė spec. būrio narys Markas Owenas. „Visas reidas buvo pristatytas lyg koks nors prastas veiksmo filmas“, – rašo knygos autorius.

Pirmoje knygos dalyje pasakojama ne tik apie specialiųjų pajėgų operacijas, bet ir atskleidžiama, ką reiškia būti kariu: aprašomos sudėtingos 9 mėnesių treniruotės, kurių metu pareigūnai verčiami pasiekti fizines ir emocines žmogaus galimybių ribas, atskleidžiamos pirmosios operacijos Afganistane ir Irake. Likusią memuarų dalį užima autentiškos antžeminės operacijos detalės ir tai, kas sekė po įsimintinų įvykių. Kritikos pažeriama ir JAV prezidentui Barakui Obamai, kuris kariūnų kaltintas prisiėmęs nuopelnus dėl įsakymo surengti šį reidą ir taip užsitikrinęs pergalę kituose prezidento rinkimuose.

„Ši knyga yra svarbus liudijimas, leidžiantis pačiam skaitytojui konstruotis istorinių įvykių suvokimą. Vieną versiją girdėjome iš rugsėjo 11-osios teroro aktų sumanytoją nukauti liepusios vadovybės, kitą, prieštaraujančią Vašingtono pareigūnų pareiškimams, skaitome Marko Oweno knygoje. Tai, kad Baltųjų rūmų atstovai šių nesutapimų nekomentavo, verčia bent jau pasmalsauti, kuo M. Owenas taip užrūstino saugumo pareigūnus“, - sako leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė.

Knygą „Nelengva diena“ planuota išleisti rugsėjo 11-ąją įvykdytų teroristinių išpuolių metinių proga, tačiau į atsargą išėjusio JAV jūrų pėstininko memuarai dar nepasirodę knygynuose sukėlė daug triukšmo. Priešiškas valdžios nusiteikimas išprovokavo išankstinių užsakymų bangą – knyga pasirodė savaite anksčiau ir iškart pateko į elektroninių knygynų Amazon.com bei Barnes & Noble.com perkamiausių leidinių sąrašus.

Pasirodžius knygai, nemalonumais Markui Owenui grasino ne tik saugumo pareigūnai, bet ir džihadistai, „Al Qaedos“ tinklalapiuose paskelbę knygos autoriaus nuotrauką.
Prie skandalingosios knygos rašymo prisidėjo ir žurnalistas Kevinas Maureris, beveik dešimtmetį skyręs Amerikos specialiųjų pajėgų veiklai.

Marko Oweno knygą „Nelengva diena. Misija, per kurią buvo nukautas Osama bin Ladenas“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 20 metų vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Didžiausia Baltijos šalyse leidykla „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiesiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis