Natūralios kosmetikos paslaptys: pasigaminkite šaltąjį kremą namuose

Kosmetikos parduotuvių lentynos lūžta nuo prekių, bet yra moterų, kurios ten nebeužsuka. Žurnalistė Milda Palilionytė pasakoja, kas prieš ketverius metus paskatino ją imtis naminės kosmetikos gamybos.

Taip pat skaitykite:
Kaip palaikyti odos švarą
Vasariškam makiažui – 5 madingos lūpų spalvos
Garsių moterų plaukų priežiūros paslaptys

Mano oda labai sausa, jautri ir šerpetota, todėl ilgai ieškojau tinkamų priemonių. Sykį Lietuvoje susigundžiau išmėginti kosmetologės išgirtą kremą, deja, mano veidas kelias dienas atrodė lyg nudegintas dryžiais. Kitą kartą Liuksemburge pardavėja įsiūlė brangų garsios prancūzų firmos kremą lepiai odai, bet ir vėl nepavyko – jis iškart sukėlė tokį pojūtį, tarsi būčiau uždėjusi dydžiu ar dviem per mažą kaukę. Vėliau susidomėjau ekologiška kosmetika iš Vokietijos, bet ir šios poveikis neretai būdavo nepageidaujamas: oda dar labiau išsausėdavo, pleiskanodavo. Tada griebdavausi natūralių nerafinuotų kosmetinių aliejų – jie ne tik pagelbėdavo, bet ir atitolindavo naujas kremų paieškas.

Vieną dieną atsitiktinai aptikau elektroninę lietuvių kilmės amerikiečio fizikinės chemijos mokslų daktaro Sauliaus Anthony Alkaičio kosmetikos parduotuvę. Nė vienos priemonės nepirkau, bet tai, ką sužinojau, man atvėrė akis. Ėmiau mąstyti apie kremų gamybą namie, susiradau daugiau informacijos apie šių priemonių sudedamąsias dalis ir ėmiausi darbo.

Naminių kremų komponentų paieškos man atvėrė naują pasaulį. Kremams gaminti reikiamo bičių vaško stengiuosi įsigyti tiesiai iš bitininkų, lanolino – iš ekologiškuose turgeliuose prekiaujančių ūkininkų. Man patinka ekologiška, ne sykį išbandyta prancūzų įmonių „Melvita“ ir „La Grange aux Herbes“ produkcija, jos įsigyju internetu, o Paryžiuje, Saint Germaino rajone, užsuku į puikią ekologiškų prekių parduotuvėlę. Joje net du kartus prie lentynų teko spraustis pro... vyrus. Distiliuotą vandenį renkuosi tokį, ant kurio pakuotės pavaizduotos kolbos, o neretai būna ir parašyta, kad šis vanduo tinkamas naudoti laboratorijose ir kosmetikai gaminti. Aliejus tinkamiausias nerafinuotas, gautas pirmo šaltojo spaudimo būdu, nes išlaiko vertingąsias medžiagas, aromatą, vitaminus. Jei kuris nors bičiulis vyksta į egzotišką pasaulio kraštą, paprašau parvežti buteliuką vietinio nerafinuoto arba eterinio aliejaus.

Simonsidijų ir arganų aliejai - naminių kremų pagrindas
Simonsidijų ir arganų aliejai - naminių kremų pagrindas
Žurnalas "Moteris"

Toms, kurios nori imtis naminių kremų gamybos, patarčiau pradėti nuo šaltojo (angl. cold cream). Šios priemonės kokybės, kiekybės ir kainos santykis maloniai nustebina, o tai tik dar labiau sustiprina norą susikurti idealų produktą.

Šaltojo kremo receptas sukurtas II amžiaus viduryje. Jo autoriui garsiam antikos laikų gydytojui ir filosofui Klaudijui Galenui kilo mintis iš vandens, alyvuogių aliejaus, bičių vaško ir rožių žiedlapių sumaišyti gydomąjį tepalą.

Kremui gaminti reikia steriliai nuvalytų priemonių
Kremui gaminti reikia steriliai nuvalytų priemonių
Žurnalas "Moteris"

Šaltasis kremas tinka ir veidui, ir kūnui, labai gerai drėkina, minkština odą, juo galima malšinti saulės nudegimo keliamą skausmą ir netgi valyti makiažą. Sudėtyje esantis bičių vaškas odą aptraukia plėvele, ši gerai saugo nuo vėjo, šalčio, sauso patalpų oro. Visgi atkreipkite dėmesį, kad nuo ultravioletinių saulės spindulių odą saugančių kremų šis gaminys atstoti negali. Jei juo tepsitės ilgesnį laiką, veido ir kūno odą retsykiais nušveiskite, pavyzdžiui, kavos tirščiais ar avižiniais dribsniais.

Tikslumas gaminant kremus yra būtinas, todėl reikia turėti svarstykles
Tikslumas gaminant kremus yra būtinas, todėl reikia turėti svarstykles
Žurnalas "Moteris"

Jeigu į namuose gaminamą šaltąjį kremą įmaišysite avokadų aliejaus, bus intensyvios geltonos spalvos, o jei šliukštelėsite agurklių aliejaus, kvepės... lašinukais. Man, kaip vegetarei, toks rezultatas nelabai patiko, bet eksperimentuoti buvo tikrai įdomu.

Šaltasis kremas. Receptas
Šaltajam kremui gaminti reikės šių steriliai nuvalytų priemonių:
* indo aukštesnėmis sienelėmis (tinka elektrinio maišytuvo),
* smulkios tarkos,
* virtuvinių svarstyklių,
* stiklinės,
* elektrinio maišytuvo,
* stiklinės lopetėlės arba šaukšto.

Komponentai:
* 14 g bičių vaško,
* 113 g distiliuoto vandens,
* 4, 5 lašelių eterinio aliejaus (arba šiek tiek rožių vandens, apelsinų žiedų vandens ar pan.),
* 114 g kosmetinių nerafinuotų aliejų: apie 2/3 pagrindinio (arganų, simondsijų, abrikosų kauliukų, avokadų, vynuogių kauliukų ar kt.) ir 1/3 kitų aliejų (kokosų, šaltalankių, erškėtuogių sėklų, agurklių, nakvišų),
* riebaluose tirpių vitaminų: A, D, E, K.

Prieš pradėdami turėtumėte įsitikinti, ar nesate alergiški kuriai nors sudedamajai daliai. Beje, jei savo gaminiu neketinate dalytis, jo komponentų kiekį sumažinkite perpus, nes per 4 mėnesius – toks yra šaltojo kremo vartojimo laikas – nespėsite suvartoti.
Sutarkuokite bičių vašką (šio gali būti šiek tiek mažiau, nei nurodyta), suberkite į aukštasienį indą, supilkite aliejų mišinį ir viską kaitinkite ant garų retsykiais pamaišydami, kol vaškas išsilydys. Nukėlę indą nuo garų, leiskite mišiniui pravėsti. Tada pamažu pilkite į jį distiliuotą vandenį ir plakite iki vientisos masės. Vėliau į kambario temperatūros kremą įlašinkite pasirinkto eterinio aliejaus ir vėl gerai išmaišykite. Mažiau nei pusvalandis darbo, ir individualus kremas jau paruoštas! Išpilstykite jį į stiklinius arba plastmasinius sandariai užsukamus indelius (tinka ir nuo senų kremų). Laikykite tamsioje, vėsioje vietoje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis