Kaip pasigaminti itališką daugiaryžį. RECEPTAS

„Tradicinėje itališkoje virtuvėje ruošiant maistą svarbiausia yra ramybė ir kantrybė“, – sako italas Flavio Brenta. Jis nuo pirmo iki paskutinio žingsnio pademonstravo, kaip ruošiamas vegetariškas daugiaryžis, ir nepagailėjo vertingų patarimų.

F. Brenta pagamintu daugiaryžiu buvo vaišinami susirinkusieji į atvirų durų dieną susipažinti su Italijos Pavijos provincijos maisto gaminiais. Renginį pristatė asociacija „Italijos prekybos rūmai“ kartu su Pavijos pramonės prekybos rūmais bei Italijos ambasada.

Kuo didžiuojasi Pavija?
Šiaurinėje Italijos dalyje esanti Pavija nuo seno garsėja ne tik kultūriniais paminklais, bet ir derlingomis žemėmis bei kokybės ženklu pažymėtais maisto produktais bei gėrimais. Palankus klimatas – šiluma ir švelnus vėjas (provincija yra tarp kalnų ir jūros) leidžia garsiąją raudonuoju vynu bei česnaku gardintą dešrą „Salame di Varzi“ vytinti lauke. Neaprėpiami šios provincijos vynuogynai – vynuogės „Pinot nero“ karalystė bei Oltrepo’Pavese vynų lopšys. O 11 skirtingų rūšių šioje provincijoje auginamų ryžių padeda išlaikyti ir puoselėti senąsias risotto (daugiaryžio) bei kepinių ruošimo tradicijas.

Cukinijų daugiaryžis
Daugiaryžiui ruošti F.Brenta naudoja vakuumuotus specialius daugiaryžio ryžius „Carnaroli“ arba „Vialone Nano“. Kodėl vakuumuotus? Nes jie kvapnesni, be to, tokioje pakuotėje produktas išsaugo nepakitusias natūralias savybes. Vienam asmeniui imama 80 g ryžių. Patiekalas ruošiamas ant vidutinio karštumo ugnies.

4 asmenims
Reikės:

320 g ryžių,
1 vidutinio dydžio svogūno ropelės,
1 jaunos, vidutinio dydžio cukinijos,
1 l daržovių nuoviro,
120 g sviesto,
4-5 šaukštų tarkuoto Pavijos sūrio „Grana Padano“,
1-2 šaukštų alyvuogių aliejaus,
šaukšto kapotų petražolių,
druskos,
150 ml sauso baltojo vyno.

Daržovių nuovirui: morkos, svogūno, saliero koto, druskos.

Kaip gaminti
* Užkaiskite daržovių nuovirui vandenį ir sudėkite į jį paruoštas ir susmulkintas daržoves bei druską.
* Svogūną nulupkite ir supjaustykite pusžiedžiais ir sumeskite į puodą storu dugnų, kur ištirpinta 100 g sviesto. Pamaišydami kepinkite apie 5-7 min., kol svogūnai ima minkštėti ir pagels. Įpilkite ir išmaišykite aliejų.

Svogūną nulupkite ir supjaustykite pusžiedžiais ir sumeskite į puodą storu dugnų, kur ištirpinta sviestas
Svogūną nulupkite ir supjaustykite pusžiedžiais ir sumeskite į puodą storu dugnų, kur ištirpinta sviestas
Moteris.lt (G. Barauskienės nuotr.)
* Nuplautą cukiniją supjaustykite plonais, nedideliais gabaliukais ir suberkite prie svogūnų. „Jeigu mėgstate cukinijas, dėkite į patiekalą jų daugiau – 2-3“, – sako Flavio. Patiekalas nuolat pamaišomas, ruošiamas nenuleidžiant nuo jo akių.
Suberkite į puodą plonai supjaustytą cukiniją
Suberkite į puodą plonai supjaustytą cukiniją
Moteris.lt (G. Barauskienės nuotr.)
* Cukinijas su svogūnais kepinkite 2-3 min., tada suberkite ryžius. Mediniu šaukštu daugiaryžis kartas nuo karto (bet ne ištisai) maišomas nuo vidurio kraštų link ir visąlaik pagal laikrodžio rodyklę. Kodėl? Kad visi ryžiai tolygiai gautų karščio, kad įsigertų keptuvėje susidariusio skysčio skonio bei aromato, nes taip maišomi jie nuolat puode apsiverčia.
Ryžius iš pakuotės suberkite į puodą prie cukinijų ir svogūnų
Ryžius iš pakuotės suberkite į puodą prie cukinijų ir svogūnų
Moteris.lt (G. Barauskienės nuotr.)
* Po 5 min., kai subėrėte į puodą ryžius, supilkite vyną. Pamaišydami kaitinkite apie 3-4 min., iki alkoholis išgaruos ir pasilenkę virš puodo nebeužuosite jo kvapo. „Italai daugiaryžiui ruošti naudoja kokybišką, vidutinio brangumo vyną nes „ką suvalgysi, taip ir jausiesi“, sako Flavio.Vienas tinkamiausių vegetariškam daugiaryžiui – sausas baltas rislingas. Raudonojo sauso vyno pilama į daugiaryžius su mėsa.
* Iš puodo, kuriame kunkuliuoja daržovių nuoviras, pasemkite samtį skysčio ir supilkite ant ryžių. Vis pamaišykite. Kai ryžiai skystį sugers, vėl įpilkite samtį. Kodėl ne visą skystį iš karto? „Tada bus ne daugiaryžis, o sriuba“, – juokiasi italas.
Daržovių nuoviro pilkite po samtelį. Kai ryžiai jį sugers, tada vėl įpilkite
Daržovių nuoviro pilkite po samtelį. Kai ryžiai jį sugers, tada vėl įpilkite
Moteris.lt (G. Barauskienės nuotr.)
Ryžiai neturi ištižti. Jie turi sugerti tiek skysčio, kiek jiems reikia, ir ne daugiau. Todėl nuoviro pilama po nedaug ir stebima. „Daugiaryžiui ryžiai turi būti al dente“, – Flavio pastuksena pirštu dantis ir paaiškina, jog tai reiškia, kad ryžiai turi būti pakankamai tvirti, reikalingi kramtyti, bet ne kieti. „Nes jeigu ryžiai bus per kieti, turėsite virškinimo problemų“, – sako Flavio ir paragavęs patiekalo įberia šiek tiek druskos. Jos buvo daržovių nuovire, bet matyt, nepakankamai. „Neberkite druskos per daug, nes dar bersite sūrio“, – primena jis.
* Kai ryžiai jau al dente, puodas nukeliamas nuo viryklės, įmaišomas smulkiai sutarkuotas sūris. „Jeigu mėgstate daugiaryžį su daugiau sūrio, tai ir berkite jo daugiau“, – siūlo Flavio. – Beje, jūsiškis „Džiugas“ irgi tinka puikiai“. Įmaišomas likęs sviestas – jis daugiaryžiui suteikia kreminės tekstūros. Tai padaręs Flavio puodo viduryje palieka styroti šaukštą. Kodėl? Kai į daugiaryžį įsmeigtas šaukštas styro tiesiai, tai ženklas, kad patiekalo konsistencija tokia, kokia ir turi būti.
Puodą nukelkite nuo viryklės, įmaišykite sūrį, sviestą
Puodą nukelkite nuo viryklės, įmaišykite sūrį, sviestą
Moteris.lt (G. Barauskienės nuotr.)
* Į lėkštę dedamas samtelis risotto ir čia Flavio duoda paskutinį patarimą: „Keletą kartų delnu lengvai stuktelėkite lėkštės dugną – patiekalas gražiai pasklis po visą lėkštę“. Teliko užberti petražolių ir ragauti.
Moteris.lt (G. Barauskienės nuotr.)

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis