5 kūno dalys, kurių žmogui jau nebereikia

Žmogaus kūne yra keletas nebereikalingų dalių. Mes jau nebepriklausome nuo šių organų ar darinių, jie atrofavosi ar degeneravo iki tokio taško, kad nebeatlieka ankstesnių funkcijų.

Charles'as Darwinas šias liekanas žmogaus ir kitų gyvūnų anatomijoje laikė evoliucijos įrodymu. Galiausiai, lygindami rudimentinių organus vienose rūšyse su panašiais funkcionuojančiais organais kitose rūšyse, biologai padarė išvadą, kad dvi kitais atžvilgiais visiškai nepanašios būtybės kilo iš to paties protėvio, LiveScience.com cituoja lrt.lt. Štai penki pastebimiausi rudimentiniai organai žmogaus kūne.

Apendiksas. Ši maža atauga, prisitvirtinusi prie storosios žarnos toje vietoje, kur ši jungiasi su plonąja žarna, daugiau nepadeda virškinimo procese, o kas dvidešimtas žmogus, kuriam apendicitas pašalintas, jo, atrodo, nepasigenda. Augalais mintančių žoliaėdžių organizme jis vis dar yra virškinimo sistemos dalis. O 2009 metais atliktas tyrimas parodė, kad žmogaus apendicitas gali būti naudingas, mat jis yra svarbi naudingų bakterijų saugykla. Tad jos negali sulaukti, kada užklups viduriavimas, kad suskubtų jus gelbėti.

Stuburgalis. Senelis uodegos neturėjo, tačiau jei šeimos medžiu nueisite pakankamai toli, rasite protėvių, kurie turėjo. Kiti žinduoliai uodegas naudoja pusiausvyrai išlaikyti, tačiau žmonėms išmokus vaikščioti, uodega tapo bevertė, o evoliucija ją pavertė slanksteliais, kuriuos vadiname stuburgaliu.


Vyrų speneliai. Vyrai spenelius turi todėl, kad pačioje pradžioje gimdoje esančio embriono lytis gali pasukti į bet kurią pusę. Iš esmės kiekvienas embrionas savo gyvavimą pradeda būdamas moteriškos lyties. Galiausiai testosteronas priverčia embrioną pakrypti moteriškos arba vyriškos lyties link. Verta paminėti, kad kai kuriems vyrams išsiskiria pienas, be to, jie gali susirgti krūties vėžiu.

Plauko raumenys ir kūno plaukai. Žąsies oda ne tik perspėja apie šaltį. Daugeliui gyvūnų baimė ir konfrontacija suaktyvina raumens skaidulas, vadinamas arrectores pilorum, kurios priverčia plaukus pasišiaušti. Dėl to gyvūnai atrodo didesni ir pavojingesni. Tai turėjo būti naudinga ir tolimiems mūsų protėviams. Tas pat ir su kūno plaukais – mūsų protėvius jie gynė nuo šalčio, o dabar viso labo uždirba pelną depiliacijos salonams.


Protiniai dantys. Nors daugeliui šiuolaikinių žmonių protiniai dantys sukelia tik skausmą, kažkada jie atliko funkciją, mano mokslininkai. Tačiau bėgant laikui žmonių žandikauliai sumažėjo, o protiniams dantims nebeliko kur augti. Taip pat tikėtina, kad dėl to iš dalies kalta burnos higiena. Kol žmonės dantų dar nevalydavo, jauni žmonės iki pradedant augti protiniams dantims jau būdavo praradę daug ar net daugelį kitų dantų, tad naujieji pasirodydavo pačiu laiku.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis