Kūrybiškiausių 2012 m. lietuviškų knygų 12-ukas

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai surengė tradicinį kasmetinį, jau dešimtąjį, pokalbį apie praėjusiųjų, 2012 metų, lietuvių autorių grožinės literatūros knygas. Pokalbį vainikavo kūrybiškiausių knygų dvyliktuko išrinkimas.

Nuo 2003 metų į kasmetinius knygų aptarimus susirenkantys literatūrologai šiemet kalbėjosi intriguojančia ir žaisminga tema „Iš bado šuva ir ridiką ėda?” leidusia ieškoti, diskutuoti ir mėginti aprėpti praėjusių metų lietuvių literatūros lauką, žaismingai klausiant, ar jau badas, ar šiuolaikinė lietuvių literatūra – jau kartus ridikas, o ne saldainis? Ryškiausia tendencija, nekintanti jau kelerius metus, - tai ir toliau gausėjantis vidutiniškų knygų srautas.

Aptariant 2012 metų prozos knygas, buvo išskirtas tam tikras prozos lūžis. Dalia Satkauskytė pastebėjo, kad keičiasi santykis su lyrizmu: proza įgauna konstrukcijos ir pagaliau imasi pamažu įveikti emocinį perspaudimą ir lyrizmą, nors emocinio perspaudimo pėdsakų vis dar yra. Taip pat buvo kalbėta apie tai, kad praėjusiais metais stebėtas ryškus rašytojų gelbėjimasis nauja medžiaga, ypač istorine (Alvydo Šlepiko romanas „Mano vardas Marytė”, Sigito Parulskio romanas „Tamsa ir partneriai”)

Kalbant apie 2012 m. poezijos knygos buvo pastebėta, kad lietuvių poezija išlieka labai aukšto lygio, nemažai poezijos knygų buvo arti dvyliktuko, tačiau slenksčio taip ir neperžengė (Gintaro Bleizgio „Sodas“, Aido Marčėno „Ištrupėjusios erdvės“, Sigito Gedos „Freskos“, Vlado Braziūno „Fontes amores“). Į dvyliktuką pakliuvo netipiniai, avangardiniai poezijos žaidėjai – Gytis Norvilas su knyga „Išlydžių zonos“ ir Artūras Valionis su „Apytiksliai trys“. Taip pat egzistencinei kūrybos linijai ištikimi Rimvydas Stankevičius ir Stasys Stacevičius.
Pristatydama praėjusių metų kūrybiškiausių knygų dvyliktuką LLTI Šiuolaikinės literatūros skyriaus vadovė Solveiga Daugirdaitė pabrėžė, kad kasmetinis literatūros mokslininkų sudaromas dvyliktukas, vis dar išlieka pastanga pasakyti, kas yra gera literatūra, remiantis kokybiškais literatūros kriterijais ir visiškai atsiribojant nuo tiek knygynų, tiek leidyklų sudaromų perkamiausių knygų ar autorių dešimtukų, kurie anaiptol neliudija knygos kokybės.
LLTI kritikai teigia rinkęsi knygas, kuriose ieškoma pusiausvyros tarp aktualijų ir literatūrinės kokybės.

Šiemet išrinktas kūrybiškiausių knygų dvyliktukas (abėcėlės tvarka):

1. Eugenijus Ališanka, Gatvė tarp dviejų bažnyčių: esė, Vilnius: Tyto alba, 2012.
2. Vaiva Grainytė, Pekino dienoraščiai: esė, Vilnius: Vaga, 2012.
3. Marius Ivaškevičius, Išvarymas. Vieno obuolio kronika: pjesė, Vilnius: Apostrofa, 2012.
4. Arvydas Juozaitis, Gyvųjų teatras. Istorinių asmenybių dramos, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
5. Donaldas Kajokas, Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys: romanas, Vilnius: Tyto alba, 2012.
6. Vidas Morkūnas, Reportažas iš kiaušinio: apsakymai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
7. Gytis Norvilas, Išlydžių zonos: eilėraščiai, Kaunas: Kitos knygos, 2012.
8. Sigitas Parulskis, Tamsa ir partneriai: romanas, Vilnius: Alma littera, 2012.
9. Stasys Stacevičius, Stiklinė: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
10. Rimvydas Stankevičius, Ryšys su vadaviete: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
11. Alvydas Šlepikas, Mano vardas Marytė: romanas, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
12. Artūras Valionis, Apytiksliai trys: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.

Kūrybiškiausios 2012 m. knygos ir LLTI premijos laureatas tradiciškai bus paskelbtas Vilniaus knygų mugėje – vasario 23 d. 13 val. Rašytojų kampe / LRT studijoje. Laureatą iš dvylikos kandidatų slaptu balsavimu renka Instituto literatūrologų vertinimo komisija, patvirtinta Instituto tarybos. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija laureatui įteikiama Vileišių rūmuose (Antakalnio g. 6) minint Kovo 11-ąją.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto informacija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis